O želvě a jiných zvířatech

20. 03. 2012 | 14:59
Přečteno 2252 krát
Klikatou venkovskou cestou, prašnou i kamenitou, otevřenou od obzoru k obzoru jako kniha, šla želva a těšila se z poklidu slunečného letního dne. Tu se za ní z ničeho nic ozval dupot. Želva se ohlédla, aby zjistila příčinu, ale to už ji míjel tryskem běžící jelen, který se vzápětí ztratil kdesi v ohbí cesty. Sotva si želva stačila vyndat z oka smítko z jelenem zvířeného prachu, uslyšela chrčivé sípění a uviděla lišku, uhánějící ze všech sil.

„Nač ten spěch?“ volala na ní přátelsky želva. Nic se však nedozvěděla, protože zaslechla jenom: „Nezdržuj, běžím za – “, a hlas lišky zanikl v dálce.

Želva svraštila čelo a poodešla na kraj cesty, neboť se blížil další běžec – koza. „Kam se tak ženeš?“ křičela želva a dobíhající koza udýchaně mektala: „Přece – za obzor. Tam - kde – je – štěstí. Supové tam – vidí. Je – někdo přede mnou?“

Když ji želva sdělila, že je, koza se velice ulekla, s hekáním ještě přidala na tempu a byla pryč.

Úporně pádících zvířat přibývalo. Želva se na okraji cesty přestala cítit bezpečně, vylezla proto na mez a odtamtud pozorovala další dění.

Podivných štvanců bylo brzo tolik, že jim cesta přestávala stačit. Jejich těla, namačkaná k sobě, se divoce zmítala v nepřehledné, nemilosrdné tlačenici. Země se otřásala a sténala. Zpod jejího monotónního dunění bylo slyšet temné zvuky mnohonásobného namáhavého supění i jednotlivé bolestivé skřeky ze vzájemných střetů mezi členy bizarního stáda.

Stoupající prach už zhoustl natolik, že vytvořil neprůhlednou oponu kolem celé cesty, kolem celého tohoto nenadálého, přízračného divadla. Zvířata, podobna přeludům, se řítila pohlcena temným mračnem, se snahou dostat se před ta vpředu a pronásledována jinými, která měla v zádech. Nikdo nic neviděl, vyjma potem a prachem pokrytých zadků, míhajících se těsně před očima, a onen prašný tunel. To jediné zůstalo k orientaci…

Konečně začal proud běženců slábnout, až jen sem tam nějaký opozdilec se usilovně snažil dohnat, co zmeškal. Prach se zvolna usazoval a želva opět slezla na cestu. Ta byla nyní rozryta nespočetným množstvím drápů, tlap a kopýtek. Beze známek života na ní ležela podupána různá zvířecí těla.

Želva cestu pozorně obhlížela a daleko vzadu spatřila ještě jedno zvíře.Tohle zvíře očividně nikam nepospíchalo, ostatně by mu to jeho plné břicho ani nedovolovalo.

Byla to hyena.

Hyena po chvíli došla k želvě a s blaženým výrazem ve tváři se dala do řeči: „Pohodička, co? Ženou se jako posedlí, dokud nepadnou s puklými srdci. Není to štěstí, žít v takovým nádherným světě? Co víc si jeden může přát, než tak pestrej a vydatnej jídelníček? Ale přesto tomu všemu ani za mák nerozumím. Nevíš, proč to vlastně dělají?“

Než jí želva stačila odpovědět, uvědomila si náhle, že sotva postřehnutelný stroboskopický efekt, zkreslující pohyby hyeny, je vytvářen neobvykle velkým hejnem holokrkých supů, kteří se ve slunečním svitu zvolna tiše snášeli v pochmurně majestátních, pravidelných kruzích k zemi.

Želva pokývala vrásčitou hlavou a řekla s povzdechem hyeně: „Oni ještě netuší, že štěstí se nedá doběhnout.“Komentáře:

U těch, kteří se vydávají za prohlédnuvší a vědoucí, co je pro nás nejlepší, je žádoucí mít na paměti, čím se živí.

Štěstí sice může být kolektivní, ale nikdy ne stádní.

Tam, kde je štěstí, je místo pro všechny. Pro ty první, i pro ty poslední.

Za každým obzorem je další obzor.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

krasna bajka...

ps: uz od druhe tridy kdy jsem docetl robinsona crusoe touzim ochutnat zelvi vejce a polevku,bohuzel to se mi asi nikdy nepostesti....
20. 03. 2012 | 15:43

gaia napsal(a):

Michal Macek

želví polévku jsem jednou jedla v Čínské restauraci. Nic moc, byla mléčná a smrděla rybinou. Také jsem si ji objednala ze zvědavosti, že to jedl Robinson.
A jednou jsem pitvala vejce ještěrky, něco podobného bych asi nejedla. Měkký kožovitý obal a vevnitř sliz.
20. 03. 2012 | 15:55

Smišek napsal(a):

V poklidu
slunečního dne
loudáme se,
kráčíme, ženeme
krajinou rozevřenou
jako kniha
za obzor
vlastního štěstí.
Pěstění pěstěmi si klestí
cestu do neštěstí,
drbani drbou nedrbané
hrubci hubu si leští.
Za každým obzorem
další je obzor
tam štěstí
je pro všechny
(jen si je poslechni)
ty první i ty poslední
co usnou k poledni
uprostřed divadla
v pohybu kyvadla
hledali spásu.
A došli k ďasu.
20. 03. 2012 | 16:23

Saltzman napsal(a):

Štěstí poznáme až už pominulo, protože teprve potom si ho uvědomujeme. Jinak za štěstí je subjektivně považováno kde co. Objektivně se ale musí uznat, že štěstí je jen pocit. A tak štěstí pocítí třeba ten, koho přestal náhle bolet zub. Kupodivu nešťastným se může stát i miliardář, co zjistí, že existuje něco, co nelze koupit a on to nutně potřebuje k pocitu štěstí.

Takže si užívejme života dokud to jde a nežeňme se za pomíjivým štěstím, když to trvalé nás potkalo a jen my o něm nevíme, nebo jej nedoceňujeme. ;-))
20. 03. 2012 | 16:43

Tahač napsal(a):

Náš pán farár má takových povídaček 12 do tuctu. Jako večerníček hezké, jinak jen ztráta času
20. 03. 2012 | 17:25

Analytik napsal(a):

Tahači, nemáš úplnou pravdu.
Ta bajka náhodou přesně pasuje na naši současnou situaci. My jsme ty miliony pospíchajících živočichů, kteří si myslí, že za obzorem najdou nějakou potravu.
A zezhora se nám směje pár desítek supů, kteří čekají, až padneme.
Jenom nevím, jakou roli hraje želva. Že by autor bajky, který jako jediný do toho vidí?
20. 03. 2012 | 18:51

Radovan II. napsal(a):

Je to smutná bajka pro nás, co živíme neschopnou vládu, modré poslance a senátory - poslušné ovce. Na lidech jim nezáleží. Je to nejhorší vláda za 300 let. Bohatým se nedivím, že volí svého GURU, ale ti co nemají ani 30 tisíc a volí ODS, by měli urychleně navštívit Chocholouška, dokud má volné pokoje. Po pádu vlády nebudou volná místa v žádné psychiatrické léčebně.
A nebo je naložíme do letadel s nějakými malými kufry směr Afrika a pralesy, takoví lidé jinde nepatří. Všechno co nakradli tu budou muset nechat a začít konečně pracovat a to bude problém. Žádní poradci a sekretářky a obě ruce levé.
A tady ti hloupí pisálkové, co to nepochopili, by měli psát do Mateřídoušky, nebo Nečasovi.
I am sorry.
Cenzore nemaž to, raději piš opravdu anglická slova a ne nesmysly.
20. 03. 2012 | 19:25

vladimirkoubenec napsal(a):

pro Analytik: Dejme tomu, že je to učitel, Mistr.
20. 03. 2012 | 21:48

Radkin Honzák napsal(a):

Děkuji v souznění.
20. 03. 2012 | 22:51

Gabriela napsal(a):

Vladimír Koubenec, gou na hrad!

... a necourejte se tam zas tak strašně pomalu, jako ta osvícená želva z vašeho roztomilého příběhu. Březen 2013 není zas až tak daleko :-) Upřímně řečeno, skutečně Bohem osvícených bytostí je všude jako šafránu. A na hradech a zámcích se vyskytují zcela ojediněle...
Buddha s urozenou královskou krví je toho zářným příkladem. Ten raději zdrhnul z pozemského hradu svého otce, a ejhle! Našel jiné, Boží království rovnou pod stromem ; )
21. 03. 2012 | 00:29

50. léta napsal(a):

Kdo chvíli stál už stojí opodál
21. 03. 2012 | 08:12

siven napsal(a):

Moc pěkné.
Jen drobnost: Na kraji cesty, posazené na kamenech, chybí několik ještěrek, které se nikam neženou, nasávají životodárné slunce, občas chytí nějaké to saranče pro svoji obživu... a probíhající stádo na ně z posledních sil pořvává, že jsou blbky, exoti, lenoši, apod. ;)
21. 03. 2012 | 14:40

David Short napsal(a):

Pane Koubenec, poslal jste mi email, 3x jsem odpovedel, vzdy se mi to vratilo, napiste mi prosim znova nikoli vsak z @centrum.cz
ds
18. 04. 2012 | 10:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy