Ani Breivik nevznikl ve vakuu

15. 05. 2012 | 16:38
Přečteno 308 krát
Kdy se dostaneme k věci? Přijdeme snad někdy brzy na to, v čem to vězí? Jako že 22.7.2011 byl v Norsku spáchán politický atentát? Připraven chladnokrevně, bez srdce, bystrým mozkem, který po mnoha léta pracoval na plné obrátky.

Výbuch a střelba byly míněny jako bojovné výkřiky, aby Breivik podnítil svatou válku proti sociální demokracii a jejím základním hodnotám, jako vynucované „budujeme společnou identitu“ - nové „my“ napříč náboženstvími a rasami, jakkoliv je to myšleno v dobrém. Politický atentát je právě tím označením, kterému se dosud politické i mediální Norsko vyhýbalo, jako kdyby se nesmělo jako přimočaré označení, které není přepisem skutečnosti. Tento politický atentát se topí v slzách, růžích, psychoanalýzách, skenování mozků, rozhovoru s plastickým chirurgem, který operoval Breivikův nos, chladných krokodýlích očích a podivných úsměvech. Povyky a rozruch kolem soudních psychiatrů tlumí křiky z Utøyi. Proč tato politická poprava a jak na ni politicky smysluplně a s rozhodností odpovědět?

Myšlenkové pochody, vzorce uvažování, hodnoty a činy člověka nevzniknou ve vakuu, nýbrž vlivem génů, osob, které má kolem sebe, okolí obecně, ba i síly a ducha společnosti. Norsko před útoky i po nich nechtělo vidět, bylo zaslepené vůči problémům ve vlastních řadách. Více mu záleželo na dobru desetitisíců imigrantů, než na dobru jednotlivých lidí, kteří byli odchováni zde. Mělo ve zvyku kupovat si dobré svědomí a reputace světa přijímáním více imigrantů, než mohlo a může na úkor zhoršujících se nálad a vztahů v společnosti. Pro potvrzování vlastního já rozdávalo po světě miliardy na vše možné od organizací, které pálily své protivníky zaživa (např. ANC v Jižní Africe), přes organizace jako PLO, které jsou mnoha státy světa považovány za teroristické, až po projekty na záchranu déšťových pralesů, kde se stejně kácí. To vše bez řádného mandátu vlastních obyvatel a do velké míry bez jejich vědomí a zájmu.

Budoucnost může Breivikovi poskytnout doprovod. Požadavek naší doby zní: Vyhrávejte, staňte se číslem 1, předveďte se! Jinak budete lůzři. Původem byl z jedné z nejlepších čtvrtí Osla, přesto narazil v společnosti vítězů mnohokrát. Pěstování síly a úspěchů a jen jedné stránky mince je doprovázené opovrhováním jiných a také opovrhováním sebou samým za slabost a porázky. Breivik musel znovu povstat jako nadčlověk. Stal se Velitelem Breivikem, Zachráncem Norska. Zároveň toužil po smečce, stádu, ke kterému by mohl patřit. Našel bílé rytíře. Přitom je jen jedním v těch norských masách, které se cítí bludnou politikou přecizeni. Jeho důkazem toho, že žije bylo a je zviditelnit se: „Jsem ohniskem médiálního hledáčku, tedy jsem.“ Když byl Breivik v r. 2010 jednou celebritou v baru v Oslu odmítnut, řekl zhruba toto: „Jen počkejte, za rok budu daleko známější, než Vy“.

Měli bychom zkoumat, co v nás může být to, co mohlo přispět Breivikovu řádění. Sociálně medicínským pohledem na tuto problematiku ho lze chápat jako blesk zaslaný dopředu – předzvěst. Bylo by radno, abychom se semkli a zastavili ty hromy a tu bouři, která se na nás řítí.

Dlouhou dobu vzniká obraz nebezpečí nejen lidí vyznávajících islám, ale i těch, kteří se často pod falešnou vlajkou snaží dostat mezi nás i do srdce naší společnosti. Můžeme jim věřít? Nakolik jsou naší kultuře loajální, nakolik jsou ochotni přizpůsobit se a schopni si zvyknout na pravidla, která jsme ustanovili a která se stala konvencí dávno předtím, než se začali sem stěhovat? Nejsou to spíše vypočítaví prospěcháři a azyloví turisté, kteří baží po našich platech a sociálním systému? Strach a podezíravost přesahují stranické rozdíly a partajní loajalitu. V atmosféře normalizované skepse vůči přistěhovalcům a politice vůči nim jsou mezilidské vztahy narušeny. Podle mnohých, kteří jsou náramně spokojeni se stavem věcí bychom neměli mít ani právo ventilovat kritiku, natož, abychom nazývali věci pravými jmény a nijak jinak. Jak neslýchané, však jakkoliv se to vezme, máme se po všech stránkách jako žádní jiní lidé. Když někteří nemají reálné, opodstatněné problémy, tak se vždy něco najde. A takhle se dá vše krásně zamést pod koberec a hotový ráj je na světě.

Jeden můj známý vyplňoval formulář průzkumu, který se mu dostal do ruky. Měl název „Co Vás bude v nadcházejících šesti měsících znepokojovat nejvíce?“. Odpovědní alternativy byly mj. Tolerance vůči jiným náboženstvím, Tolerance vůči hodnotám jiných zemí, Chybějící pochopení pro jiné kultury. Scházelo tam Přistěhovalectví. Můj známý si myslel, že tam nebylo, poněvadž kdyby by tam bylo, bylo by to politicky krajně nekorektní a tudiž by to odráželo některé nežádoucí a potenciálně nebezpečné a zlověstné části druhé stránky mince. Nebylo tam, jelikož si významné síly takovou odpověď nepřejí. Je obecně problém, abyste se dozvěděli co si lidé o tom i o tamhletom myslí. Někteří si nepřejí dozvědět pravdu, která tu v hloubkách daleko pod povrchem žije. Ta pravda je bolestivá a často nelze se k ní dostat přes panující manipulaci a prostoduchost.

Není vůle snížit sociálně-medicínské rizikové faktory a prohloubit toleranci a respekt k jinak smýšlejícím. Stojí proti sobě dva nesmiřitelné tábory. Obrací se na mě lidé, kteří dojemnými až srdcervoucími příběhy vyprávějí o tom, jak odjakživa postrádají politickou vůli i talent vycházet vstříc napjatému a dlouho trvajícímu, však marnému volání po posílení bezpečnosti a nadějnější budoucnosti tím, že se čelí reálným problémům s přistěhovalectvím a přebudováním společnosti ve velkou neznámou, aby se tu celý svět zabydlel a aby mu tu vyhovovalo a líbilo. Politické Norsko neodkladný úkol č. 1 nechce ani vidět, ani se k němu znát.

Hodně rozšířený je vžitý pocit, že za každého přistěhovalce s legalizovaným pobytem bude těžší říct „ne, již dost“. Když jste odsouhlasili jednoho, tak proč by neměl dostat „ano“ i ten další „uchazeč“? Zcela specifický problém představuje těch norskou policií odhadovaných 20000 ilegálních přistěhovalců, z velké části Muslimů, které skrývají krajané i Norové, kteří nectí nic jiného, že „jim chtějí jen pomoci“. Aby toho nebylo dost, je třeba přičíst několik set osob, kterým byl odmítnut azyl a přešly do tzv. „kostelního azylu“. Jde o norskou raritu. Kostely a kaple jsou považovány za neutrální půdu, kde se policie neodváží zasáhnout a zadržet tyto lidi za účelem jejich vyhoštění. Ti, kteří na tento nápad přišli jako první byli místní, kteří to cynicky využívají. Je to něco jako braní rukojmích, neboť nezřídka vykonávají hladovku, aby na společnosti vynutili svůj požadavek zůstat v Norsku. K tomu jim i podobným pomáhají místní média, která se nechávají oblafnout a která bíjí na poplach ze všech sil, když se proslechlo, že Ahmed či Jelena nesmí zůstat v Norsku.

Vážení, dejte Norům důvod, proč by měli věřit azylantům, kteří podle norské policie z 90% lžou o své totožnosti. Za to, aby se dostali do Norska, často zaplatili bílým koním pro ně astronomické částky. „Ztratili“ své doklady spláchnutím na letadlových záchodkách, odíráním prstů si úmyslně pokoušejí rozmazat otisky prstů. Podle Eurostatu je Norsko na 5. místě v Evropě ve vyhovování žádostí o azyl. Norsko uděluje azyl sedmkrát častěji, než je průměr EU. Slučováním rodin se bez ustání rozšiřuje okruh lidí, kteří mají více společného a návaznosti na svou vlast, než na Norsko. Čím dál více lidem je tak na falešném základě uštědřen pobyt v zemi, „kde je pro ně vše zdarma“ na úkor ostatních.

Opravdu si má někdo po tom všem myslet, že ti lidé, kteří se sem dostanou jsou ti lidé, kteří potřebují pomoc nejvíce? O budoucnosti a radikální proměně Norska by se mělo rozhodovat na základě vyvážené a demokratické diskuse. Místo toho ovládá zemi přesvědčení, že politickou cestou se na tom nic nezmění. Breivik si zcela neoprávněně vzal ke změnám mandát, v právu tak razantně změnit Norsko ale není ani Sociálně demokratická strana a další proimigrační partaje. Osvojila si k tomu mandát, aniž by ona, ani mnoho jiných stran nevěděla která bíje.

V Norsku se přece o nepříjemnostech ve vlastní zemi nemluví, vyhýbá a odkládá se konflikt, protože se máme jako prasata v žitě. V „nejlepší zemi na světě na život“ nikdo nestojí o to, aby někdo na něj vztyčil ukazováček a vydíral ho jako pochybného a morálně méněcenného. Takže kdy se dočkáme koalice realistů? Místních anomálií je více než dost. Ten, kdo si počká, dočká se i pokračování v dalším článku.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy