Kauza unesených dětí, které místo policie vypátrali v září 2016 jejich rodiče v Ústí nad Labem, vyvolala otázky nad policejní prací. Ovšem oceňuji, že policie veřejně reagovala a v komunikaci s novináři odůvodňovala své postupy. Naopak nezaznělo vyjádření státního zastupitelství. Jak se toto mlčení shoduje se slovy, že pánem přípravného řízení trestního - prověřování a vyšetřování, je státní zástupce. Jak se to shoduje s jinak bombastickou medializací vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové či zvláštními tiskovkami Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v kauze Nagyová? Kde je vyjádření nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana či krajského státního zástupce Jana Jakovce? Pakliže se někdo označuje za pána přípravného řízení, nese odpovědnost za úspěch, ale i neúspěch. Nepochybilo v dozoru kauzy unesených dětí i státní zastupitelství?
Vysoká škola Karla Engliše Brno a Institut spravedlnosti s partnery pořádají ve středu 21. 9. 2016 v Brně konferenci Právo a spravedlnost zaměřenou na výkon spravedlnosti v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Pozornost však bude věnována i ostatním státům Visegradu – Polsku, Maďarsku a Slovensku. Proto je konference 4. ročníkem Dnů práva Visegradu, které se v letech 2012-14 konaly na Justiční akademii v Kroměříži.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka v rozhovoru s Karolinou Brožovou: Zarazili jsme Babišovi doping (Právo 17. 9. 2016, s. 7) uvedl jako reakci na to, že Babiš působí v orgánu své firmy v Německu, že ministr financí Andrej Babiš „nedodržuje ani ten současný zákon o střetu zájmů“. Premiér to prohlásil v rámci kritiky Babiše za jeho propojení ekonomické a politické moci s tím, že nikdo nedohledá, zda ministr vládní informace nepoužije ve svém podnikání.
Ústavní soud se zabýval vadami ve fungování Krajského soudu v Brně při přidělování přísedících do jednotlivých soudních senátů. Druhý senát Ústavního soudu nálezem z 3. 8. 2016 (II.ÚS 2430/15) i třetí senát Ústavního soudu nálezem z 6. 9. 2016 (II.ÚS 3383/14) je nenapravily.