Věra Jourová jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, w której każde państwo UE ma swojego członka. Niemcy mają przewodniczącą, Francja ma znaczącego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług. Mniejsze państwa muszą przeważnie zadowolić się tym, co pozostanie. Wpływ czeskich komisarzy był słaby, a w przypadku byłego premiera Vladimíra Špidli objęcie stanowiska w Komisji było sposobem pozbycia się go przez socjaldemokratyczną ekipę Stanislava Grossa, która zesłała go do Brukseli. Na złotym spadochronie.
Daňový balíček, který snižuje daně i příjmy státního rozpočtu, prezident republiky nepodepsal, ani nevetoval. Důvodem pro prezidentův postup bylo, že Miloš Zeman vládu jinak podporuje a hnutí ANO na přijetí zákona spolupracovalo s opozičními stranami ODS, SPD a Trikolórou, takže byl dostatek poslanců pro přehlasování prezidentova veta. Prezident mající starost o pošramocené státní finance tak vyjádřil nesouhlas s obsahem zákona, ale nechtěl jej zbytečně zdržovat, když pro daňové změny je ideální účinnost 1. ledna, kdy začíná rozpočtový i hospodářský rok.
PETR DIMUN v článku "Soud: Vedoucí žalobkyně Andělová systematicky ničila autoritu Kornasové, přesto nešlo o šikanu" (Česká-justice.cz 28. 1. 2020) popsal praktiky boje mezi vedoucími státními zástupci za nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Šlo o snahu krajské státní zástupkyně v Ostravě Zlatuše Andělové o profesní likvidaci okresní státní zástupkyně v Ostravě Tamary Kornasové s vědomím nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. K odstranění okresní státní zástupkyně byla použita metoda buzerace celého okresního státního zastupitelství, aby podřízení sami chtěli odchod vedoucí s tím, že pak bude klid. To je metoda, která státní zastupitelství za Pavla Zemana přibližuje k praktikám totalitní moci.
Podání žaloby na prezidenta USA Donalda Trumpa Sněmovnou reprezentantů ovládanou opoziční Demokratickou stranou dokazuje, že žaloby na prezidenta jsou pokračováním politického boje. V současném případě je to vyhraněno tím, že rok 2020 je rokem prezidentských voleb v USA. Běžným řešením politického střetu v demokracii je rozhodnutí voličů ve volbách. Tedy normální by bylo jednání prezidenta kritizované Demokratickou stranou učinit předmětem volební kampaně. Pokud místo toho nějaká strana využívá žaloby několik měsíců před volbami, přiznává, že její argumenty nemohou uspět ve volbách, proto se snaží prezidenta odstranit mimo vůli voličů. To se dělo i u nás při neúspěšném pokusu Senátu podat žalobu na prezidenta Miloše Zemana.
Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová se zviditelnila v souvislosti s kontrolou podmínek vězení Davida Ratha v Teplicích. Vězeňská služba potvrdila, že kontrolu provedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze. Ovšem u nás lze státní moc vykonávat jen způsobem stanoveným zákonem. Zákon určuje mocenská oprávnění jednotlivých orgánů. Zákon o výkonu trestu odnětí svobody svěřuje dozor nad věznicemi jen krajským státním zastupitelstvím.
V kauze solárních elektráren, kde byla původně odsouzena i bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková a zproštěna byla až po zásahu odvolacího Vrchního soudu v Olomouci a Nejvyššího soudu v Brně, bylo namítnuto porušení práva na zákonného soudce. Je pozoruhodné, jak si s námitkou poradil druhý senát Ústavního soudu usnesením z 30. 9. 2019, II.ÚS 1394/19, zpravodajka Kateřina Šimáčková. Ústavní soud stížnost odmítl, aniž si vyžádal trestní spis, kde byly rozsáhle argumenty obhajoby, a aniž by si vyžádal stanoviska jednotlivých soudů jako účastníků řízení o ústavní stížnosti.
Osudy korunovačních klenotů českých králů – jednoho z nejdůležitějších symbolů naší tisícileté státnosti – byly vždy dramatické. A je tomu tak dosud. Většina veřejnosti žije v přesvědčení, že ty, které jednou začas lze spatřit vystavené na Pražském hradě, jsou kompletní sadou. Opak je pravdou. Část má stále v rukou Vídeň. Máme šanci dostat je zpět?
Lisabonská smlouva byla potvrzením trendu, který vede k rozšiřování většinového hlasování, bujení evropské moci a zvyšování přerozdělování. Nicméně byl to krok na cestě, kterou započala již Maastrichtská (1992) a Amsterodamská smlouva (1997).