Sudety potřebují Marshallův plán

27. 04. 2017 | 08:03
Přečteno 16552 krát
Ta mapa exekucí mi pořád něco připomínala. Nový unikátní projekt, který mapuje, jak hluboko kdo kde v Česku spadl do dluhové pasti, na úrovni obcí kreslí povědomou čáru. A pak mi to došlo. Když spojíte plochu s vysokou koncentrací obcí, kde je nadprůměrný podíl osob v exekucí, získáte obrysy Sudet. Či přesněji řečeno – jazykových hranic z dob první republiky. A tak se ze zvědavosti podíváte na další statistiky – na nezaměstnanost, na voličskou apatii či třeba příspěvky na bydlení. A více či méně objevujete pořád tu samou hranici, která nechce ani po těch letech stále zmizet. Proto jsme se v týdeníku Ekonom podívali na to, jak se dá pohraničí pomoci.Predlitz versus Předlice

Extrémní příklad, jak to po odchodu Němců šlo s místem dolů z kopce, není zas tak těžké najít. Já jsem zajel do ústeckých Předlic. Před válkou v městečku kousek od Ústí bydlela střední i vyšší vrstva, nyní je to vyloučená lokalita. Kdyby Předlice byly stále městečkem, pravděpodobně by v žebříčku o obec v největších problémech s exekucemi trhly sousední Trmice, které neslavně zvítězily.
Ale Předlice jsou také zároveň důkazem, že ne kvůli všem problémům v bývalých Sudetech je nutné chodit až do roku 1945. Předměstí Ústí mocně zdevastoval komunismus a pak velmi hloupě provedený rozprodej domů v 90. letech.
Muž s tváří čerta Boris Rudý, který zde koupil několik domů, opravil je a zalevno je pronajímá, mi ukazuje dům, který se zřítil minulý měsíc. Ve třetím patře zříceného domu jsou z ulice vidět nástěnné hodiny. Nejdou. Možná se brzo také zřítí. Vedle je místní školka. Nikomu z dětí se naštěstí nic nestalo a ty se tak musí dál jen strachovat z „obyčejných“ věcí, jako je třeba pád do hlubokých děr v chodníku...
Dobře, řeknete si, to je ale přeci ghetto, tak to přeci nevypadá všude. To je pravda. Ale statistiky dokazují, že bývalé Sudety jsou opravdu jako celek v mnohém stále postižené sociální či ekonomickou nepřízní. Co s tím?Bez státu to nepůjde

Když obvoláváte politiky i odborníky, mnozí se hned ochotně rozpovídají o tom, jak si kraj nese historickou zátěž a že si dosídlenci po válce už ke kraji nevytvořili pouto. Na záznam se ale nikomu příliš do těchto úvah nechce. Je to pochopitelné. V roce 2017 je už trochu zbytečné vzkazovat do pohraničních regionů, za co vše tam mohly kruté události po válce.
Zároveň se ale také čím dál hlasitěji ozývá, že pohraničí to bez systematické pomoci nezvládne. V 90. letech panovala ideologie, že kapitalismus a zahraniční investice mocně podpoří i tyto kraje. To se naplnilo jen někde. Pak převládla další ideologie, že kraje popostrčí vzhůru vstup do EU, který přinese eurofondy a přeshraniční spolupráci. Opět se někde zadařilo, ale rozhodně ne všude.
Při pohledu na vývoj kupní síly je jasné, že mnohé části pohraničí naopak dál chudnou a propadají se do sociálních problémů. Zatímco ve spoustě okresů na severní Moravě či v severních Čechách kupní síla stagnuje, ve vnitrozemí jde nahoru. Pohraničí tak relativně chudne.

Volební téma

Co s tím? Jednoduchá řešení už čtvrtstoletí nejsou po ruce, ale je jisté, že se přeci jen něco děje. Ať už mluvíte se starosty měst, zástupci krajů, vládními zmocněnci či premiérem, všichni odkazují na něco, co se kostrbatě jmenuje „Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje“.
Je to zatím jen stoh papírů, ale snad poprvé by zde měl být konkrétní postup, jak pomoci těm nejvíce znevýhodněným krajům. Vláda si dává pozor, aby ani jednou nezmínila historickou zátěž Sudet. Oficiálně je plán navázán na proměnu krajů, ze kterých odejde uhelná těžba, případně další významný průmysl. Ale fakticky jde o první plán, který by mohl zásadněji pomoci.
Určitě je v tom i hodně politiky. Ne náhodou se plán má definitivně schválit na vládě těsně před volbami, aby z pohraničí pršely hlasy vládním stranám. A činí se i opozice, která navrhuje také různá zvýhodnění pro hraniční regiony republiky. Ale to přeci může bývalým Sudetům jen pomoci. Ta debata tu chyběla 27 let, tak ať začne, třebas i v předvolebním amoku.

Čtyři jednoduché principy

Základním bodem debaty by měla být otázka, zda chceme pohraničí nějak zvýhodňovat. A pokud ano, tak jak.
Myslím, že čím dál větší část obyvatel (ať už v pohraničí či ve vnitrozemí) se dokáže shodnout, že nějaké zvýhodnění by tu být mělo. Z dvou dekád prosperity měly mnohé pohraniční oblasti relativně méně než vnitrozemí. Chtělo by jakýsi malý Mashallův plán pro bývalé Sudety. Truman ten původní plán odůvodňoval Američanům s tím, že dnes zaplatí miliardy dolarů, aby se mohli těšit ze zítřejšího míru. Ten skromnější, český, by měl být odůvodněn podobně: Zaplaťme dnes miliardy korun směřované výhradně do pohraničí, abychom se zítra mohli těšit z Česka, které prosperuje jako celek a jehož okraje už nevolí antisystémové strany.
Velká hádka by však měla být o to, jak můžeme konkrétně pomoci. Už dnes tam samozřejmě teče spousta peněz z národních i evropských dotačních programů, ale jaksi to často není moc vidět. Případně se staví v odlehlých místech průmyslové zóny, které pak zejí prázdnotou.
Tím nejhorším nápadem by bylo zavádět nějaké zóny s nižšími daněmi pro firmy nebo nižšími odvody z mezd pracovníků. To by přilákalo jen montovny, které by toho regionu moc nepřidaly a po chvíli zase zmizely.
Opatření mají být konkrétní a chytrá. Z té spousty plánů, které jsem zaslechl, mi přijdou jako nesporně dobré čtyři body:

1. Infrastruktura. Především ta dopravní. Dvě dekády se tu budují hlavní tepny, ale ty maximálně pohraničím prosviští, nijak ho nepropojují. To by se mělo změnit, pohraničí čeká už mnoho dekád na dobudování základní silniční sítě.
Ale nejde jen o dopravní infrastrukturu. Nejrůznější sítě v městech skomírají. Případně vůbec nejsou (zkuste si chytit rychlý internet u hranic).
2. Brownfieldy. Některá města v bývalých Sudetech jsou ošklivá, protože v centrech jsou zchátralé továrny či jiné průmyslové zóny. Města by na jejich místech ráda něco zbudovala či by tam přišel soukromý investor, ale nikdo nemá peníze na demolici toho, co naposledy prosperovalo za socialismu či dokonce dávno za Němců. Zde by měl stát pomoci – často to bylo právě rozhodnutí státu, po kterém průmyslové odvětví odumřelo, tak by se stát měl postarat i o to, co potom zbylo.
3. Místní daně a poplatky. Velké daňové inženýrství pohraničí nepomůže, ale je možné se bavit o mírných zvýhodněních. Například mohou mít kraje větší příjmy z nerostného bohatství, které tam stát či soukromník vytěží. Nebo v neustálých tahanicích o rozpočtové určení daní by mohla být mírně zvýhodněna města se zátěží nejrůznějších průmyslových armageddonů.
4. Podporovat sny. Ústí mělo kdysi sudetského Němce Schichta, jeho továrnu na mýdlo s jelenem, a byl to symbol modernity. Nyní Setuza sice dál prosperuje, ale symbol místní modernity to už tedy rozhodně není.
Každé město se vytáhne, když má nějaký sen. Proto je jen dobře, že se v Ústí rozjíždí ambiciózní plán na centrum zkoušení automobilů bez řidiče. Samozřejmě že ne každý v takových podnicích najde zaměstnání, ale město najednou dostane elán, dobrou image. Stát by takové ambice měl v pohraničních městech rozhodně podporovat.

Solidarita "vnitrozemců"

Určitě by šlo vymyslet i spoustu dalších věcí. Když člověk slyší v Předlicích, jak reálně funguje obchod s chudobou, tak je jasné, že místo projíždějících policistů by to asi chtělo více sociálních pracovníků. A určitě je možné si vždycky vymyslet na cokoliv nové dotace a subvence.
Ale pokud má celá republika vzít za své, že úkolem příští dekády je výrazně pomoci pohraničí, pak by mělo jít jen o sadu jasných, jednoduchých principů, kvůli který by i „vnitrozemci“ byli ochotni pustit nějaký ten halíř.
Infrastruktura, revitalizace brownfieldů, vyšší nárok na místní daně a podpora inovací je celkem jasný a jednoduchý seznam. Teď ho jen začít plnit...

P.S.: Pokud vás téma zajímá, o problému si můžete více přečíst v aktuálním Ekonomu.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy