Ján Zákopčaník
Jsem si jistý, že tenhle příspěvek by mi můj vzácný exkolega zveřejnit nedovolil. Neměl jakoukoli potřebu svoji osobu medializovat. Navzdory tomu se chci prohřešit a mám za to, že Ján Zákopčaník si krátkou vzpomínku zaslouží. Před dvěma dny odešel na pravdu boží, ve věku 63 roků, kdy by bylo ještě namístě ten odchod výrazně odložit.
Počasí v létě 2022
Uplynulá zima 2021/2022 byla v České republice nadprůměrně teplá. Říjen byl ještě kolem normálu, listopad a prosinec byly mírně nadprůměrné, leden a hlavně únor byly výrazněji nadprůměrné. Jednou z příčin byla stabilita polárního vortexu — to je silné západo-východní proudění kolem pólu ve výškách okolo 30 km, způsobené nedostatkem slunečního záření během polární noci. V těchto hladinách je zvýšená koncentrace ozónu, jenž je významný skleníkový plyn a vlivem absence slunečního záření se ochladí a vznikne zde rozsáhlá výšková tlaková níže. Její proudění je právě ten polární vortex.
Nevidomá Eva
Moje přítelkyně má kamarádku Evu, která od narození nikdy neviděla. Nulový zrak. Před pár dny mi přítelkyně zavolala, že s Evou přijedou do Rakovníka, tam že Eva ještě nebyla. Abych se k nim přidal a dělal jim společnost.
Tornáda — jak vznikají?
Jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, média jsou plná neštěstí, které tento meteorologický jev zavinil. Co to vlastně je tornádo? Jak vzniká? Máme v budoucnu čekat stejné nebo horší projevy tornádových jevů?
Budou ještě potřeba meteorologové?
Časy se mění a pokrok letí mílovými schody strmě nahoru. Předpovídání počasí je dneska už docela odlišnou disciplínou, než před 50, ba i před 20 roky. Počítače umějí řídit letadlo líp, než pilot. Podobně je tomu s numerickými předpověďmi stavu atmosféry.
Kdy přijde jaro do střední Evropy?
Současné nezvykle chladné počasí v severní a střední části Evropy jsme 9 let nezažili.
O autorovi
Petr Dvořák (*1966) — absolvent Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, katedry fyziky atmosféry. Meteorolog, pilot malých letadel, lektor a učitel. Autor mnoha popularizačních knih o počasí, v letech 2010 až 2018 také tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu. Koníčkem jsou přírodní vědy, zejména astronomie a astrofyzika, letectví, cyklistika, turistika, média, fotografování a produkce videoblogů pro pobavení přátel nebo pro popularizaci meteorologie a jiných atmosférických věd.