Propluje EU mezi Scyllou a Charybdou?
Evropa se dnes zmítá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně o to, potrestat Evropany za jejich věrolomnost. V případě islámské migrace za dvojí metr vůči Izraeli a Palestině a v případě ukrajinské, za nesplnění našich slibů o její „západní budoucnosti“, zpečetěné vstupem do EU a NATO.
Najdou Palestincům práci v provincii Al Anbar?
Jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje.
Gáza ustoupí Ben Gurionovu kanálu
Chce-li Izrael po válce postavit průplav pro mezinárodní plavbu, musí být maximálně bezpečný, jinak jím žádná společnost nenechá své lodě proplout. Už kvůli potenciálním spoluinvestorům se Izrael musí v Gáze zbavit teroristů.
Izrael by měl ukončit válku na Ukrajině
Praxe ukázala, že pro USA je obtížné bojovat na třech frontách současně – vyzbrojit a financovat Izrael, Ukrajinu a Tchaj-wan. Všem se uleví, pokud Izrael ukrajinskou válku pomůže ukončit, neboť čerpá zbytečně vysoké zdroje, bez valného výsledku. Izrael k tomu může k tomu využít dvě hlavní cesty: vojenský puč, nebo lidové povstání.
K výročí vzniku státu: žijeme ve vybydleném domě
V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že už se jej nevyplatí opravit, ale musíme ho zbourat a postavit nový.
Obranná smlouva bez (černých či růžových) brýlí
V Česku vzbudil její podpis vír emocí. Jedni tvrdí, že je to vlastizrada a druzí, že významně napomůže bezpečí naší republiky. Ať tak či onak, obávám se, že dohoda stejně dlouho nevydrží.
Řešení ukrajinského konfliktu není zas až tak složité
"Rusové z Ukrajiny odejdou a Západ do ní nevkročí", tak jednoduché je základní východisko, na němž se obě strany mohou shodnout a usednout k jednacímu stolu.
Češi sejí, Číňané sklízí. To nevymyslíš!
Číňané předložili světu svůj mírový plán, který stavěl na odhadu, že válka na Ukrajině skončí podzim. Podkladem k tomuto závěru byla zpráva Čínská akademie vojenských věd založená na modelu konfliktu na Ukrajině. Z něj vyplynul závěr, že jak ruská, tak i ukrajinská ekonomika budou už na podzim příliš vyčerpané na to, aby pokračovali ve válce.
Thúkydidova past a chyby Čechů na Ukrajině
Řeckého historika a politika Thúkydidése (460–455 př. n. l. – asi 399 př. n. l.) proslavilo dílo „Dějiny peloponéské války“. Dnes považované za základní učebnici školy politického realismu, jejíž zastánci vysvětlují vztahy mezi státy na základě moci a síly („silnější vyhrává“).
Nechoď Vašku s pány… (na Ukrajinu)
Předseda vlády Petr Fiala prohlásil, že jsme ve válce s Ruskem, ministryně Jana Černochová dlouhodobě bubnuje „na Moskvu“, náčelník generálního štábu Karel Řehka mluví o mobilizaci, na našem území cvičíme ukrajinské vojáky a posíláme jim další a další dodávky zbraní.