Donald Trump: „Dnes tolik lidí hledá Boží odpuštění a milosrdenství“
Laskavým čtenářům nabízím poselství amerického prezidenta Donalda Trumpa k jednomu z našich nejvyšších židovských svátků - Jom Kippur:
Šťastný Nový rok 5 781, určený tentokrát našim maminkám
Roš hašana je židovským svátkem začátku nového roku. Tradičně se slaví jako svátek stvoření světa. Slovo „hoš” je hebrejsky „hlava”, „ha” je gramaticky určitý člen a „šana” znamená „rok”. Původně byl židovský Nový rok spojován se začátkem jarních prací, když Židé ještě žili v pastevecké a zemědělské společnosti.
Američané si svých Židů váží. A co Češi?
V roce 2006 poprvé vyhlásil prezident George W. Bush, měsíc květen za „Měsíc židovského dědictví v USA“. Prezidenti Barack Obama i Donald Trump v květnových oslavách pokračovali a založili tak novou americkou tradici měsíce židovského dědictví v USA. „Židovští Američané nespočetně krát přispěli ke kultuře a charakteru naší země. Od umění a talentu, inspirace, vize, odborných znalostí, vynalézavosti až po oběti židovských Američanů. Během Měsíce židovského amerického dědictví uctíme jejich ducha a odolnost a oslavíme to nesčetné množství způsobů, jakým obohatili naši zemi a svět,“ napsal k této příležitosti Donald Trump.
Společná modlitba pro nemocné
V Izraeli se sešli zástupci všech monoteistických náboženství, aby odříkali modlitbu, která by utěšila a povzbudila nemocné koronavirem všech vyznání. Složili ji moudří rabíni, takže může-li Vám pomoci, připojte se!
Z popele národních států povstanou tři velká impéria
Socha maršála Koněva – nejpitomější stupínek ke kariéře!
Pokud by Pražané iniciovali vznik sochy maršála těsně po osvobození Rudou armádou, plně bych to chápal. Ale proč až po 35 letech od osvobození? Není to tak, že jakýsi stranický funkcionář na Městském výboru KSČ si chtěl „šplhnout“ v Moskvě, a proto navrhl vytvořit pomník maršála Koněva? (Pro úplnost stavba pomníku byla odsouhlasena poslanci Národního výboru hl. m. Prahy).
Šanghaj, úspěšné židovské dítě
Šanghaj je jedno z největších židovských měst, které kdy bylo postaveno. Jak k tomu došlo? Teng Siao-ping dlouho nemohl najít vzor pro své reformy, až jej nakonec našel v židovské podnikatelské tradici. Její využití umožnila mj. skutečnost, že se Židé nikdy nepodíleli na „ponižování Číny“, nikdy se ji nepokoušeli kolonizovat ani nevytvářeli tlak na obyvatelstvo, aby konvertovalo k Judaismu. Židovská komunita se naopak ukázala pro Číňany prospěšná, včetně Šanghaje. Bohaté šanghajské židovské rodiny jako Sassoon, Hardoon a Kadoorie financovaly výstavbu luxusních nemovitosti města, hlavně podél majestátní třídy Bund, šanghajské verze vídeňské Ringstrasse (blíže viz ZDE). Hotel Cathay - dnes hotel Mír - byl korunním klenotem Bundu a středem kosmopolitního šanghajského světa (ZDE).
Zásady zahraniční politiky Číny, které bychom měli znát
Chceme-li čínské zahraniční politice porozumět, musíme ji znát. Platí to i pro „Zásady ustanovování diplomatických vztahů ČLR s ostatními zeměmi“.
Čeští politici opět nevyužili příležitost mlčet
Atentát na Blízkém východě opětovně ukázal neschopnost českých politiků v pravý čas mlčet. Neuvážená a mnohdy i hloupá kritika atentátu zcela zbytečně kazí náš vztah s naším americkým spojencem, na jehož pomoci jsme existenčně závislí. USA jsme si za hlavního spojence svobodně zvolili a stejně jako v manželství, i tady musíme akceptovat jak partnerovi silné, tak i slabé stránky.