01. 05.

I v komunální politice platí „já na bráchu, brácha na mě“

Aleš Novák Přečteno 3252 krát

Na Českou republiku se valí jeden problém za druhým. Koronavirovou krizi řeší vláda naprosto katastrofálně, Babišovým firmám platíme dotace i přesto, že na ně nemají nárok, a do toho nám Putin odpaluje sklady. O Dědovi Vševědovi na Hradě radši ani nemluvím, ten bude brzo zapomenut. Nicméně někteří musí skákat radostí. A jsou to ti, kdo zneužívají politiku a veřejné peníze k sebeobohacování. Zájem médií i občanů je jinde a je ten správný klid na práci. Jedna ukázková kauza se vyvinula také u nás v Třebíči a hlavní roli hraje lidovecký zastupitel Klíma a staňácký starosta Pacal.

Více »

18. 02.

Chcete vyhodit 35 milionů ročně? Založte si úřad na kontrolu politických stran

Aleš Novák Přečteno 2672 krát

Zrovna dnes jsme s kolegou v práci řešili, že státu dáme rovnou víc než čtvrtinu naší mzdy. A přitom pořád posloucháme, jak stát nemá peníze. Jestli to náhodou nebude tím, jak stát neefektivně hospodaří, čemuž současná vláda nasadila korunu s desítkami tisíc nových úředníků. Dnešní zkušenost s Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, jehož název doteď z hlavy neřeknu, mě naprosto uzemnila. Povím vám k tomu krátký příběh.

Více »

02. 02.

Liberalizace železnice po Česku – víc škody než užitku

Aleš Novák Přečteno 2855 krát

Zlatý Český dráhy. V poslední době to slyším čím dál častěji. S tímto názorem se neztotožňuji, ale asi jsem pochopil, co lidi k tomuto myšlení vede. A to i přesto, že ještě nedávno (před nástupem konkurence) byly vlaky v Česku skutečně „socka“.

Je to už víc než rok, kdy soukromníci převzali větší množství spojů na železnici po Českých drahách. Pravdou je, že první dny byly hodně krušné a start se příliš nepovedl. Spoje byly zpožděné, některé odřeknuté, jiné bez funkčního topení. Sem tam bych se ani nedivil, kdyby si cestující spíš připadali jak na nějaké retro jízdě. A to byla pochopitelně voda na mlýn všem odpůrcům liberalizace železnice. Tedy konkurence. Situace ale rozhodně nebyla a není černobílá.

Roky Ministerstvo dopravy i kraje ví, že se bude muset dopravní obslužnost na železnici soutěžit. Ale jak už to tak bývá, dlouho byl klid, sem tam zazněl nějaký výkřik do tmy a najednou se zjistilo, že jsme zase zaspali. RegioJet tehdy získal smlouvu s Ústeckým krajem pouze 11 měsíců před zahájením provozu, Arriva na Zlínsku taktéž a ostatní dopravci na tom nebyli lépe. A už to jelo. Teda mnohdy spíš nejelo.

Ruku v ruce s krátkou dobou na přípravu provozu jdou také požadavky na kvalitu vozidlového parku. Za necelý rok je pro dopravce nemožné sehnat nové vlaky, a tak se musí cestující spokojit se staršími, případně second handovými vozidly. Nemluvě o tom, že jak RegioJet v Ústeckém kraji, tak Arriva v Praze provozuje „pod dráty“ naftová vozidla. Prý dočasně.

Do toho Ministerstvo dopravy udělalo ještě jednu zásadní chybu. Bylo sice hezké, že díky konkurenci ušetřilo na železniční dopravě, ale už jaksi nikdo nedomyslel, že cestujícím je při cestě do práce úplně jedno, jakým dopravcem jedou. A už vůbec nechtějí přemýšlet, jízdenku jakého dopravce si koupí. V posledních týdnech se sice s velkou slávou prezentuje projekt One ticket – Jedna jízdenka, která umožňuje cestujícím na jeden jízdní doklad využít služeb různých dopravců, ale ministerstvo opět přichází s křížkem po funuse.

Samozřejmě, cestující si zvykli. Nicméně u mnoha z nich nepříjemné zážitky se změnou dopravců přetrvávají, přitom úplně zbytečně. Veřejná doprava je hodně konzervativní prostředí, ve kterém je třeba každou změnu co nejlépe vykomunikovat s veřejností, a především dobře připravit. To se bohužel nestalo a stále neděje. Stačí si vzpomenout na poslední případ, kdy Arriva podepsala s Ministerstvem dopravy smlouvu na provoz rychlíkové linky z Pardubic do Liberce pouhé tři dny před vyjetím. A evidentně jsou na ministerstvu všichni v pohodě.

Soukromí dopravci se teď budou muset ještě dlouho snažit, aby svoji pověst v dotované dopravě zlepšili, ačkoliv jsou v mnoha věcech nevinně. Osobně jsem velmi rád, že se monopol státních (Českých) drah narušuje. Konkurence totiž z principu vždy přináší zvýšení kvality. Že je někde realita jiná, je bohužel taky pravda. Nesmíme ale zapomínat, že dopravci budou plnit pouze to, co po nich chce objednavatel. V těchto případech Ministerstvo dopravy nebo kraje. Pokud tedy chceme bojovat za vyšší kvalitu služeb (a že těch rezerv máme pořád hodně), musíme se vydat k tomu, kdo platí a určuje podmínky. A ne se rozčilovat nad tím, jestli má vlak barvu modrou, žlutou nebo zelenou a že stoprocentní vinu nese ten či onen dopravce.

21. 12.

Korona jako zástěrka velkého celosvětového ekonomického problému

Aleš Novák Přečteno 4767 krát

Ekonomika padá a státy po celém světě na současnou krizi reagují lépe a hůře. Asi nemusím vysvětlovat, do které kategorie by patřila naše země. Stačí se podívat, jak už skoro všichni schopní lidé dali od současné vlády ruce pryč. Zůstali povětšinou buď neschopní, nebo všehoschopní. Vážně je ale korona to nejhorší, co nás v ekonomice čeká? Nemyslím si.

Více »

25. 11.

Žádáte o veřejné peníze? Vzpomeňte si na Orwella a Farmu zvířat

Aleš Novák Přečteno 3952 krát

„Stačí vyťukat Vaše rodný číslo a vyjede mi to tu o Vás komplet.“ Kdo zná seriál Comeback, tak si jistě vybaví díl, ve kterém Simona opakovaně navštěvuje pracák. Při prvním setkání podepisuje souhlas se zákazem řvaní na úřadech, protože úřednice Věra jí sdělí, že s tím mají poslední dobou trochu problém. Brzy se ukáže proč.

Více »

16. 11.

Co si přát k 17. listopadu?

Aleš Novák Přečteno 3127 krát

Je předvečer výročí dvou významných událostí našich dějin. 17. listopadu 1939 nacisti zavřeli české vysoké školy v reakci na protinacistické studentské demonstrace, při kterých byl smrtelně zraněn Jan Opletal. O 50 let později začaly sametové události, které přispěly k pádu komunistického režimu v Československu. Roky 1939 i 1989 spojuje odvaha postavit se totalitním režimům, které se živily z toho nejhoršího, co v lidech je. Živily se (a někde se stále živí) z nenávisti, závisti, msty, arogance, nadřazenosti nebo pohrdání.

Více »

11. 11.

Středně velká města? Ráj klientelismu, trafik a netransparentnosti

Aleš Novák Přečteno 3701 krát

V médiích dnes a denně zjišťujeme, kdo z vlády přijal kontroverzní rozhodnutí, které ministerstvo plýtvá penězi nebo v jaké státní organizaci se ztratily miliony. Řešíme Andreje Babiše, kšefty hradního podsvětí nebo využívání služebního auta budoucí exhejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové. Ano, je to dobře. Ale pořád je v republice spousta nepravostí, které zatím nikdo nezkoumá. A přitom jsou ve výsledku mnohdy závažnější.

Více »

01. 01.

O autorovi

Aleš Novák Přečteno 1612 krát

Během studia na Gymnáziu Třebíč spolupracoval s odborem dopravy v Třebíči v oblasti městské hromadné dopravy. V roce 2014 organizoval oslavy 60 let MHD v Třebíči. K nim napsal stejnojmennou výroční publikaci. Po složení maturitní zkoušky nastoupil na Fakultu dopravní ČVUT v Praze, kterou absolvoval v roce 2020. V průběhu svého působení v Praze pracoval nejprve jako stevard v autobusech RegioJet, poté jako operativní dispečer a vedoucí stevardů. V současné době pracuje ve společnosti ARRIVA vlaky. Od roku 2014 se také aktivně zajímá o politiku. Šest let je členem dopravní komise města a v roce 2018 byl zvolen zastupitelem Třebíče. Kromě dopravy a politiky se zajímá o hudbu a historii.

01. 01.

Oblíbené

Aleš Novák Přečteno 1426 krát

Aktuálně.cz
Centrum.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy