O právu na soukromí, očkování a bezinfekčnosti: Kazuistika O.D.
Média pokládají osobám, kandidujícím ve volbách, dotazy do veřejných anket, zda jsou očkováni proti COVID-19. V této věci se střetává princip ochrany zdravotních údajů s tvrzeným zájmem veřejnosti tyto zdravotní údaje dát. Je nesporné, že každý může z vlastního rozhodnutí své zdravotní údaje „odtajnit“ a proto tak níže činím; současně s tím však považuji za nutné vyjádřit se k právním, etickým a společenským souvislostem. Začínám proto smyslem ochrany soukromí ve zdravotnictví obecně; o tom, zda má existovat z ochrany soukromí výjimka pro veřejně činné osoby či kandidáty do politických funkcí; a o důležitosti téhož v konkrétní věci citlivého údaje o očkování. Následně zveřejňuji podrobně svůj zdravotní stav, včetně komentáře. V závěru se pak vyjadřuji k některým námitkám a argumentům.
PES-3 od čtvrtka a „malé“ svobody: Zpívání koled, sjezdovky, sportování v Sokole?
Vláda oznámila, že od 3. prosince zmírní opatření na úroveň PES-3. Spory nad daty o počtu testů a pozitivních výsledků nechme protentokrát stranou. Mnohé občany, rodiny s dětmi, sportovce a malé podnikatele (autora nevyjímaje) hlavně zajímá, co bude od čtvrtka zakázáno či povoleno. V článku se podíváme na oficiální tabulku PES a konkrétní opatření, s pár právními komentáři a zlepšováky.
Nouzový stav: Právní a politické souvislosti
Premiér Babiš anoncoval na středu vyhlášení nouzového stavu. Opatření proti COVID-19, která zasahují do základních práv a do chodu ekonomiky, jsou projevem moci. Ukážeme si, kdo touto mocí smí disponovat podle Ústavy, kdo s ní dosud nakládal reálně, a co na pravidlech této „hry o trůny“ změní vyhlášení nouzového stavu.
Rekviem za Adama Vojtěcha
Mt 5:13 Vy jste sůl země; jestliže však sůl pozbude chuti, čím bude osolena? K ničemu již není, než aby se vyhodila ven a lidé po ní šlapali.
Adam Vojtěch na ministerstvu zdravotnictví selhal. Ne proto, že byl právník, ale proto, že právníkem být přestal.
První dojmy z kasační stížnosti: Stát vrací úder - právnímu státu
Dne 23. dubna rozhodl Městský soud v Praze o zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví o omezení volného pohybu, maloobchodu a služeb. Stát nyní podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, kterou proti rozsudku brojí. Po prvním přečtení komentuji její obsah.
Právo: Sebrat ventilátor staršímu pacientovi a dát ho mladšímu by byl trestný čin
Zaujal mne rozhovor na Aktuálně.cz "Přidělovat ventilátory mladším na úkor starších není diskriminace, říká lékařský etik". Špatně. Dříve narození se nemusejí bát, zdravotnické právo je před tím, co se doporučuje v rozhovoru, naštěstí dostatečně chrání. A ani s etikou nemá „obětování seniorů“ nic společného.
Práva pacientů v nouzovém stavu: Nemám COVID, potřebuji péči
Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, kterým se od 17. března omezuje plánovaná péče v nemocnicích, kvůli uvolnění kapacit pro COVID-19. Zdravotnictví ale slouží i pacientům s jinými nemocemi, úrazy a stavy, které mohou být nebezpečnější než je COVID-19, zejména pokud by pacienti neměli přístup ke včasné léčbě. Ztrácejí nyní právo se léčit?
Zákon zbaví seniory a zaměstnance práva volit, zdravotní pojišťovny ovládnou „cizáci a oligarchové“
Novela zákona o zdravotních pojišťovnách z pera Ministerstva zdravotnictví, projednávaná Parlamentem, prakticky zruší právo pojištěnců volit do orgánů zdravotních pojišťoven. Právo volit a tedy ovládat zaměstnanecké zdravotní pojišťovny dostanou vlastníci velkých firem včetně oligarchů podnikajících ve zdravotnictví, nadnárodní bankovní skupiny a manažeři státních institucí. Občané ztratí další díl kontroly nad miliardami, které do zdravotnictví povinně platí. Od vzoru prvorepublikových či rakousko-německých zdravotních pojišťoven, převzatého po Listopadu, se posuneme kamsi na Slovensko po kauze Gorila. Zajímavý dárek k výročí revoluce.
Nemáte léčbu? Když všechno selže, čtete zákon
Největším problémem zdravotnictví není úbytek doktorů nebo nedostatek peněz, ale nedodržování pravidel, které je všemi považované za normální. Zákon říká jasně, kdy má pacient právo na hrazenou péči a kdy si jí naopak musí zaplatit. Absence vlády práva v tak důležité oblasti, jako je zdravotnictví, je z pohledu běžného občana kritickým selháním demokratických principů, horším a vážnějším než cokoliv, co natropí ústavní činitelé při sestavování vlády.
Volby a zdravotnictví: první dojmy
Zdravotnictví má za sebou velmi neúspěšné čtyři roky; voliči to náležitě ocenili. Budoucnost zdravotnictví nezáleží ani tak na výsledku voleb, jako na jednáních, z nichž vzejde osoba ministra. Ale už dnes je jasné, že volební výsledek zásadně změní poměr sil největší zdravotní pojišťovně, tedy i kontrolu nad miliardovými finančními toky.