Cena Arnošta Lustiga není cenou modly a abstraktních ideálů. Je to cena velkých hodnot
Cena Arnošta Lustiga je již desetiletým projektem, který začal skromně a bez větších ambicí, lidsky a autenticky. Arnošt Lustig zemřel 26. 2. 2011. Všichni jsme smrtelní, Arnošt byl dlouhodobě nemocný a smutnou zprávu jsme očekávali. Přesto nás jeho smrt velmi zasáhla. Byla to citelná ztráta jak pro nejbližší přátele, tak pro celé společenské klima, na jehož utváření se Arnošt podílel.
Odešla, ale přesto zůstává. Meda Mládková
Třetího května 2022 se stala Meda Mládková definitivně legendou. Toho dne, v požehnaném věku 102 let, opustila tento svět a následovala svého manžela Jana, Františka Kupku a mnoho lidí, které měla ráda. Včetně její milované Madeleine Albrightové, kterou přežila o 41 dní.
Intenzivní mezinárodní spolupráce, ochota zkoušet nové a nebát se nových témat
Již mnohokrát zaznělo, že současná krize znamená i příležitost. Je potřeba ovšem zkoušet nové přístupy a nebát se experimentovat a zdravě riskovat. Slavný Einsteinův výrok tvrdí, že definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.
Ekonomická krize určitě jako příležitost
Celý svět je v pohybu a hrozí, že tímto pohybem bude negativně zasažena a otřesena i naše země. Klíčovým by pro nás proto nyní mělo být, abychom bezhlavě nepodléhali tomuto negativnímu trendu, ale naopak se pokusili nalézt vlastní směr a způsob pohybu. Inspirací pro nás může být izraelské rčení: „Pokud vám život nadělí citróny, udělejte z nich citronádu.“ Právě Izraelci jsou mistry v uvádění tohoto přístupu do praxe a také historie nám mnohokrát ukázala, jak mohou negativní jevy vést k reformám a zlepšení.
Na Ukrajině se bojuje nejen za nás…
Probíhající válka na Ukrajině přinese mnoho změn, jež se budou týkat nejen Ruska. Současná Ukrajina se nám mění před očima a stejně tak se mění i naše nazírání na ni. Vzpomeňme si, že ještě před necelým měsícem bylo na tento stát a jeho obyvatele nahlíženo s mnohými předsudky a negativními stereotypy. To se však nečekaně rychle změnilo, a to díky tomu, jak ukrajinský stát a ukrajinský národ obstály v mezní situaci.
O autorovi
Pavel Smutný je advokát a přední český mecenáš. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a absolvoval studijní stáž na pařížské Sorbonně. Pavel Smutný je presidentem nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND, který podporuje českou kulturu a umělce, a presidentem Česko-izraelské smíšené obchodní komory, jež se zaměřuje na vzájemnou obchodní výměnu obou zemí a rozvíjí vědeckovýzkumné projekty. Dále je rovněž členem několika mezinárodních obchodních komor. Pavel Smutný v minulosti také působil jako expert v programu OECD - Nové demokracie a byl u vzniku několika významných českých ekonomických projektů, například Národního rozvojového fondu.