Spočítali jsme za vás: Vliv uskutečněných a navrhovaných daňových změn
Daňové zákony z let 2020 a 2021 snížily letošní výběr daně z příjmu na méně než polovinu. Nízkopříjmoví zaměstnanci na daňových zákonech vydělali disproporčně méně než středně a vysokopříjmoví. Dnes daň z příjmu platí již téměř výhradně vysokopříjmoví, a proto každá další sleva nebo daňová úleva bude mít vliv především na ně. Takový je případ i tzv. daňových prázdnin navržených v Programovém prohlášení vlády, které by snížily daně výhradně vysokopříjmovým zaměstnancům.
Je čas zjistit, jak trestáme
Až do nedávna nebyla možnost zjistit, jaké tresty v ČR soudy ukládají. To se změnilo v minulých dnech spuštěním aplikace jaktrestame.cz, která ve srozumitelné grafické podobě nabízí shrnutí uložených trestů za jednotlivé trestné činy.
Česko Slovensko hledá hospodářskou politiku
Ve fungování hospodářské politiky mezi Českem a Slovenskem se otvírají nůžky. Zatímco Slovensko nás ve fiskální politice předběhlo o několik let, personální nezávislostí centrální banky se můžeme naopak chlubit my.
Plánované zrušení superhrubé mzdy by pomohlo OSVČ
Zrušení superhrubé mzdy a implementace následných změn, tak jak o nich mluví ministerstvo financí, by nikomu daňovou zátěž nezvýšilo. U většiny poplatníků by daňová zátěž klesla. Výhodnější by novela byla pro OSVČ, pro které zásadní roli hraje nová možnost odečtu 75 procent ze zaplaceného zdravotního a sociálního pojištění jako daňově uznatelný výdaj. Takové jsou výsledky studie, kterou jsme spolu s Klárou Kalíškovou vypracovali pro think-tank IDEA.
Dejte nám své peníze a nikdo se to nedozví
Čerstvě zveřejněná studie skupiny výzkumníků Tax Justice Network poukazuje na Švýcarsko jako na hlavní světové centrum bankovního tajemství. Pro některé možná překvapivě autoři zařadili na druhé místo Spojené státy americké. Na studii podíleli i čeští ekonomové z Karlovy Univerzity Petr Janský a Miroslav Palanský.
Voliči nejsou blbci, ale ovlivnit se nechají
Miloš Zeman se v předvolební prezidentské debatě na Primě řečnicky zeptal, zda jsou voliči blbci, kteří se nechají ovlivnit (ruskými) médii. A na podporu svého názoru dodal, že v takovém případě by v parlamentní volbách nepropadli komunisté. Nebo ještě lépe, že v tom případě ruská rozvědka doporučila volit ANO, když vyhrálo. Dovolím si vynechat zbytečnou argumentaci, že případné ruské ovlivnění voleb samozřejmě nemusí znamenat vítězství jejich “favorita”. Zůstanu ale u fundamentu položené otázky. Ovlivňují média volby? Samozřejmě ano. A nepochybuji, že to ví i Miloš Zeman.
Ve zdravém těle zdravý duch. I za státní peníze?
S nástupem nových poslanců do Poslanecké sněmovny se několik z nich otevřeně přihlásilo k myšlence větší státní podpory sportu. Nikoho asi nepřekvapí, že šlo o bývalé profesionální sportovce. V nedávném rozhovoru se podobně vyjádřil i Pavel Nedvěd, jedna z nejrespektovanějších ikon české sportovní scény. Kde ale hledat argument pro podporu sportu jinde než u bývalých profesionálních sportovců?
Konflikty na letišti, stávkující taxikáři. Jak regulovat taxi a Uber?
Současný stav má daleko k optimálnímu a dlouhodobě udržitelnému systému. Je na politicích, aby přestali ignorovat nerovné prostředí na trhu taxi a Uber služeb. Vhodné nastavení regulace však nutně neznamená, že musí každý řidič – jak taxi, tak Uberu – jezdit za stejných podmínek.
Středoškoláci na CERGE-EI
Minulý rok zorganizovalo CERGE-EI projekt aplikované ekonomie pro talentované studenty středních škol. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu a nedostatku podobných projektů na středních školách proběhne projekt v podobném pojetí i letos.
Proinflační a protiinflační tlaky
Minulý týden v pátek, den po zvýšení základní úrokové sazby, proběhla v sídle ČNB schůzka analytiků s ekonomy centrální banky. Při té příležitosti došlo na představení letošní třetí zprávy o inflaci. Z pohledu měnové politiky jde o zásadní dokument, na jehož základě vznikají rozhodnutí bankovní rady, včetně toho čtvrtečního.