Jak Češi předsedají EU
ČR vstoupila do EU v roce 2004 a předsedala Radě EU již po druhé. Měla tak trochu smůlu, zejm. vládní ODS (strana, která vztah k EU nemá dvakrát objasněný, protože za sebou táhne klausovský euroskepticismus). Poprvé jsme předsedali EU během finanční krize na jaře 2009, tehdy během předsednictví padla Topolánkova vláda. Nyní na nás přišla řada během energetické krize na podzim 2022, kdy Evropu zasáhla invaze RF na Ukrajině.
Vztah k Rusku : diplomacie ano, appeasement ne
V poslední době se vyrojily nápady na přerušení diplomatických styků s Ruskem. S teroristy se prý nevyjednává. Europoslanci totiž schválili, že Rusko je státem podporujícím terorismus. To je bohužel pravda. Jediné co lze tomuto stanovisku vytknou je, že je selektivní. Přesto je třeba s Moskvou jednat, protože naděje, že konflikt na UA skončí vojensky, je malá.
Fobie z pokroku v informační éře
Konzervativní odpor k pokroku spojeném s informační společností vychází z omylu, že civilizaci neochrání konzumace informací, ale konzumace těch správných teorií. Hltání a šíření laciných memů prý nahrazuje myšlení a vede k anarchistickému popírání tradiční řídící hierarchie. Pokrok se ale týká jak teorií, tak metod rozhodování a řízení. Myšlení nezaniká, jen na něj prostě staré konzervy nemají patent.
Maďarsko jako trojský kůň ?
Suverén Viktor Orbán, vládne v Budapešti nepřetržitě již od roku 2010. Zastánce myšlenky Velkého Maďarska, využívající starého traumatu z Trianonských dohod (ztráty 2/3 území a 1/3 obyvatelstva). Jeden z nejkontraverznějších politiků Evropy. V poslední době proslul předpovědí, že EU se do 8 let rozpadne a nahradí ji uskupení Visegrádu založené 1991. Stává se tak Maďarsko se svou ostře protievropskou rétorikou trojským koněm uvnitř EU?
Budoucnost evropské energetické burzy
Energetická krize není běžnou recesí, je spojená s kolapsem určitých ekonomických struktur.A dotýká se energetické bezpečností Evropy, která dlouhodobě podcenila energetickou závislost na Rusku. Otazníky se nyní objevily i nad svatým grálem jednotného trhu Jak má fungovat evropská energetická burza v Lipsku která vznikla v roce 2002 (pražská pobočka vznikla 2007). V reakci na to zaznívají na jedné straně hlasy z nefungující burzy odejít, na druhé straně volání po očištění trhu od regulací (zejm. emisních povolenek).
Nesmyslný koncept konzervativní levice
I když v praxi levice občas uhýbala od svobodomyslného pokrokářství k dogmatickému autoritářství, její projekt sociální spravedlnosti byl vždy hodnotově ukotven v emancipaci ponižovaných a v touze vyměnit přežilé sociální poměry za nové. Pojem konzervativní levice proto vnímám z perspektivy této esence levicovosti jako oxymóron. Spojovat solidární cíle s obhajobou starých hodnot nevede k nové a lepší společnosti.
Pochmurné jarní prognózy 2022
Sotva se svět začal zotavovat z hospodářských dopadů pandemie, jarní prognózy přinesly další vlnu pesimismu. Po dvou letech pandemie 2020-2021 nás zřejmě čekají další až tři „hladové“ roky 2022-2024. Varovné prognózy dnes pracují především s modelovými scénáři, které simulují dopad vyšších cen energetických komodit, jakož i naprostého odříznutí dodávek plynu z Ruska. A strategickým sporem Západ versus Východ nakonec nejvíc trpí Evropa.
Vystoupí KSČM v Brně ze zóny politické smrti?
Zítra v Brně začíná možná osudový jedenáctý sjezd KSČM. Strany, která vznikla jako pokus reformovat monopolní státostranu z minulého režimu. V ČR se tak komunisté pokusili destalinizovat, ale současně nepřeměnit se v tradiční sociální demokracii. Demokraticky spojit tribunskou roli a protestní agendu s rolí nové avandgardy a s pozitivními modernizačními podněty. Po více jak 30 letech se tato strana buď dál změní a nebo se stane minulostí.
Český fašismus krmený putinismem
Objevil se nám tu takový nešvar. Či spíše primitivní a nenávistné agitky. Ukrajinci prý jedí s talíře českých lidí, kteří na ně doplácí. Nejsou tu prý tedy vítáni. A Ukrajinci nemají být ani na co hrdí, když se brání brutální ruské vojenské invazi.
Bolení hlavy z rozpočtu 2022
Klíčovým úkolem nové sněmovny bude schválení rozpočtu na rok 2022. Minulá vláda Andreje Babiše schválila 20. října 2021 návrh, který vznikl korekcí jejích původních představ z května t.r. Nová vládní většina se rozhodla tento parlamentní tisk neprojednávat a předložit návrh vlastní. To ale znamená automaticky rozpočtové provizorium a kontury nového návrhu jsou značně nejasné.