Zastavme snahu o šmírování v přímém přenosu
Po probuzení, během oběda, před spaním - někdy i víckrát. Tak intenzivně nejeden z nás komunikuje se svými přáteli, rodinou, kolegy či klienty po Internetu. U určitých platforem, jako je Whatsapp, Signal či Matrix, je komunikace šifrovaná od jednoho konce na druhý (tzv. end-to-end), aby ji mohl číst pouze zamýšlený příjemce. To nám dává důvěru v naše soukromí na Internetu a je klíčovým prvkem našeho zabezpečení. Asi není překvapivé, že šifrování end-to-end je trnem v oku nejedné autoritářské vlády. O poznání překvapivější je, že i demokraticky zvolení politici v čele evropských zemí se nyní pokoušejí ohrozit naši bezpečnost a volají po prolomení šifrování end-to-end. Argumentují například bojem proti terorismu, anebo dětské pornografii. Led mezi zajišťováním bezpečí a osekáváním svobody je však tenčí, než se zdá.
Boj za svobodná média nekončí
Evropská komise vydala v průběhu minulého týdne zprávu o stavu dodržování zásad právního státu v členských zemích. Ta, mimo jiné, zkoumá i nezávislost justice a svobodu médií. Česká eurokomisařka Věra Jourová na tiskové konferenci k dokumentu neodhalila nic zásadně nového. Dodržování zmíněných hodnot, na kterých stojí evropská integrace je v Maďarsku a v Polsku na pováženou. Přesto by měla zpráva sloužit jako červená kontrolka, která nás upozorňuje na věci často opomíjené. Svoboda slova a nezávislost soudů jsou v ohrožení.
Vize efektivnější Evropy nemusí být pouhým snem
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen se ve svém prvním projevu ke stavu Evropské unie vyslovila pro jednotnější, udržitelnější a ohleduplnější Evropu. Přestože je nejaktuálnějším tématem stále trvající pandemie, neměli bychom opomenout oblasti jako ochranu životního prostředí, lidských práv či efektivní a etické využití nových technologií. Pouze tak můžeme stavět budoucnost starého kontinentu na solidních základech. Nejdříve se ale pojďme zaměřit na současnou situaci okolo nemoci COVID-19, která plní přední stránky českých i světových médií.
Robocop ve službách státu? Jak budou stroje rozhodovat o našich osudech
Umělá inteligence je všude kolem nás. Jaké zprávy čteme na sociálních sítích, kterou trasou se vydáme, anebo jaké zboží nám je nabízeno. O tom všem rozhoduje. Byť o ní vědomě často zavadíme pouze ve sci-fi filmech, anebo odborných časopisech, ovlivňuje (a hlavně bude formovat) naše životy čím dál tím víc.
O autorovi
je europoslancem a místopředsedou Evropského parlamentu. Členem Pirátské strany je od roku 2011. Zabývá se zejména digitálními tématy, jako je svobodný Internet (a jeho regulace v připravovaném aktu o digitálních službách), umělou inteligencí, kyberbezpečností i podporou otevřených technologií jako je svobodný a Open Source Software nebo Open Hardware. Ve své parlamentní činnosti se také věnuje vnitřnímu trhu a nezávislosti médií.