Návrat kolektivní viny na Wikipedii?
Před 20 lety, v lednu 2001, vznikla Wikipedie. Dnes pro všechny zcela samozřejmý zdroj informací. Za těch 20 let obsáhla skoro 300 jazyků, přičemž největší počet (zhruba 5 milionů článků) je v angličtině. O dva roky později, v listopadu 2002, vznikla i Česká Wikipedie. Wikipedie je bezesporu mimořádný vklad do celosvětového znalostního dědictví, bohužel ale, stejně jako jiné vynálezy, se v průběhu času stala zbraní. V tomto případě zbraní v dezinformační válce.
To temné a to světlé v nás na pozadí pandemie
Uzavřel se jeden z těžkých roků v dějinách, ve kterém bojovala technická civilizace s virem a předsudky. Zatím nevítězí, ale má už všechny pomůcky k tomu, aby válku vyhrála. Pokud tedy lidé uvěří vakcíně spíš než pohanskému smýšlení, že je to vše "nějaké divné", určitě je za tím ďábel a nejlepší je pomazat se česnekovou pomazánkou a pak do sebe na ochranu obrátit šest piv a nějaké panáky.
Rakev nemá kapsy
Krátké rozvolnění se opět uzavírá. Co jsme stihli během té doby?
Rozsvícené svatostánky
V okně jednoho z vědeckých ústavů, kolem kterého chodím a kde se jistě dělá velká věda, se objevilo trocha chvojí a řetězec vánočních světýlek. O pár ulic dál bylo adventní téma na nástěnce jednoho z barokních kostelů a skoro naproti se z obchodního domu linula nějaká vánoční hudba. Je to tu, přišel adventní čas, se vším, co k tomu patří.
Tak už jsme opravdu Superb definitivně vzdali?
Šéf Škodovky pan Schäfer nás bohorovně chlácholí, že ztráta vlajkové lidi českého automobilového průmyslu není žádný problém. A novináři na to kývají a bez zájmu kývá i opozice a vláda. Opravdu se nenajde nikdo, komu to není jedno?
Když se řve, není nic slyšet – o nedosažitelné slušnosti na sítích
Sigmund Freud přišel s termínem Id – jde o pudové já, plné emocí, strachu a slasti, které je hluboko v nás. Je v kontrapunktu k roli sociálně participativního Ega a společensky vznešeného Superega. Všichni v sobě nosíme tato tři své "já" a v různých okamžicích různá z nich v našem jednání převládají.
Čím může být užitečná zpráva o nenávisti pana Novotného k paní Schillerové
Starosta pražských Řeporyjí, pan Novotný, se velmi vulgárně zmínil o ministryni financí, paní Schillerové. Z hlediska obsahu nic zajímavého. Prostá frustrace nevyrovnaného jedince s exhibicionistickými sklony.
Tak nám odvolali dozorčí radu České televize
A už je zle. Už se objevují varovně zdvižené kostnaté prsty, že hrozí zánik České televize, tak jak ji známe (a jak "nám liberálům" vyhovuje). Už začaly bušit do svých brnění progresivističtí vizionáři a spřízněná média se předhánějí v hrůzách, co nás čeká, když přestaneme přísahat, že Česká televize je nejlepší z nejlepších a nepotřebuje proto žádnou kontrolu, žádné nadbytečné šťourání se v rozpočtu a v každoročním průměrném finančním propadu cca 300 milionů korun (za 8 let utratila ze záložního fondu ředitele Janečka 2,5 mld) není nic, co by bylo špatně.
Extra buřty s logem modrého ptáka
Prezident Miloš Zeman plédoval ve středu 11. listopadu ve sněmovně za zrušení daňových výjimek a úlev, které ořezávají státní rozpočet skoro o 400 mld Kč. „Samozřejmě za cenu, že ti, kteří dosud měli extra buřty, je už dnes mít nebudou,” dodal.
Člověk s tabletem a člověk s babičkou
Lukáš Kovanda v neděli 8.listopadu odmítl návrh předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly na jeden den volna navíc (16.listopadu). Argumentace pro den volna v podání Josefa Středuly zněla: "Za relativně nízké náklady se tak přeruší komunitní přenos viru." Řekl to s vědomím toho, že každý den umírá na koronavirus 150 lidí.