Pražský hrad a Kafkův Zámek aneb Z pohádky do pohádky
Po deseti letech jako by se černý mrak nad pražským Mordorem chystal odplout a odnést svého Saurona sebou. Trojhlavý drak naposled chabě vydechne síru a pak se odebere na pohřebiště draků. Těšme se, že si alespoň na chvíli volně vydechneme.
Na vysvětlenou jedné zdrženlivosti
Tyto poznámky jsem napsal v pátek 9.10., když začalo druhé kolo senátních voleb. Z důvodů, které není třeba vysvětlovat, je zveřejňuji teprve dnes.
Útok na svobodu pod koronavirovou rouškou
Návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti má s ochranou zdraví občanů jen málo společného, představuje však potenciální ohrožení základů demokratického státu. O svobodu lze snadno krůček po krůčku přijít, ale je nesmírně obtížné ji získat zpět.
Cena za nezodpovědnost
Lze zastavit další šíření pandemie jinak než obnovením drastických opatření z jara tohoto roku? Pokud to uděláme, jsme připraveni snášet hospodářské důsledky? A pokud to neuděláme, dokážeme se smířit s daní v podobě tisíců obětí?
Ženská otázka
Pandemie každodenně proměňuje naše představy nejen o tom, co je důležité, ale také o tom, kdo je důležitý.
Poděkování Čínské lidové republice
na motivy S. K. Neumanna
Od křečkovského masochismu k reálné šanci na změnu poměrů
Stanislavu Křečkovi bylo souzeno zvítězit. Jediná cesta ze současné opoziční bídy vede přes volební urny. Zda k ní dojde, nezáleží na zákonech, volebních prazích, fake-newsových sabotážích a marketingových eskamotážích, ale na osobních kvalitách, odvaze a vůli po změně jednotlivců uvnitř i vně stran, pro které jsou demokracie, právní stát a občanské svobody a práva stále ještě hlavním smyslem jejich veřejné činnosti.
Zájem o společnou historii je zájmem společným
Zřizování a zabezpečení činnosti tak zvaných paměťových institucí je společným zájmem státu, místní samosprávy a organizací občanské společnosti. Žádná z těchto institucí si nemůže zkoumání a připomínání minulosti, která je navzdoru častému zneužívání tohoto pojmu minulostí národní, přivlastňovat, ale všechny by se na něm měly s patřičnou dávkou pokory podílet a navzájem spolupracovat. Představa, že by nově vznikající paměťové instituce měly spolu soupeřit o pojetí své činnosti, o pár dostupných budov, kterými stát či město disponuje, a posléze o návštěvníky, diváky a posluchače, není příliš lákavá. I při respektování různých metodologických přístupů k historii, rozdílných odrazů historie v paměti jednotlivců a skupin a rozdílných interpretací historických nálezů se činnost paměťových institucí vztahuje k jedné společné historii. Z různorodosti pohledů, narativů a výkladů se ještě nedá usuzovat, že neexistuje. Společné a synergické partnerství státních, municipálních, soukromých a občanských aktérů naopak vede ke vzniku prestižních, stabilních a nezávislých institucí národní paměti.
Soudruh Foldyna, soudruh Kováčik a demokratická pravidla
Demokracie není jenom vláda většiny, ale také soubor formálních pravidel, jejichž dodržováním se dospěje k rozhodnutí, který z různých názorů v demokratickém střetu názorů většinu získal.
Jak si zkazit Nový rok
Pro ty, kdo se nenasytili netradičními vánočními pohádkami, svatoštěpánským rozjímáním hlavy státu (To načasování je trochu záhadou, Miloše Zemana lze připodobnit k lecčemu, ale v postavě křesťanského prvomučedníka se těžko poznává i on sám.) a silvestrovskou estrádou, připravila Česká televize novoroční novinku v podobě projevů předsedů obou komor parlamentu. Tedy původně o tento nový žánr projevil zájem jen předseda Senátu Jaroslav Kubera, ale jaký by to byl předseda Sněmovny Vondráček, kdyby si neřekl o totéž. Večer pohovoří premiér. V nabitém svátečním kalendáři zbývají ještě čtyři dny pro projevy předsedy Ústavního soudu, veřejné ochránkyně lidských práv, policejního prezidenta a náčelníka Hasičského záchranného sboru, takže se máme příští rok nač těšit.