Ne korespondenční volbě
Volby v listopadu 2020 v USA ukázaly problematičnost korespondenční volby. V Rakousku byly takové zmatky při započtení korespondenčních hlasů u prezidentské volby roku 2016, že rakouský Ústavní soud poprvé v dějinách zrušil výsledky a nařídil opakování druhého kola voleb. Sčítání hlasů je technický problém, který může být lépe řešen. Významnější pro odmítnutí tohoto způsobu voleb je oslabení tajnosti voleb a snížení významu rozhodnutí voličů žijících ve státě na úkor lidí, kteří tam nežijí.
Úspěch britské státnosti
Británie opustila Evropskou unii 31. 1. 2020, kdy pro Británii přestala být závazná bruselská migrační politika, společná zahraniční i bezpečnostní politika a různé byrokratické regulace mimo oblast společného trhu. Pokud někdo tvrdil, že samotným vystoupením Británie z Evropské unie se mnoho nezměnilo, nechápe, že Evropská unie se z původního jednotného trhu proměnila v regulačního molocha, který zasahuje do stále nových oblastí, které s trhem a volným pohybem občanů nemají nic společného.
Referendum o Evropské unii
Z Evropské unie je možné vystoupit, což uznává samotná smlouva o Evropské unii. Je tedy správné v našem právním řádu upravit, jakým způsobem se tato možnost realizuje. Někteří to odmítají pod heslem „S Evropskou unií na věčné časy a nikdy jinak!“. Jelikož věčné časy v rámci předchozího hesla „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak!“ trvaly jen 41 let, je dobré se připravit i na omezenou „věčnost“ Evropské unie.
Neodpovědnost státního zastupitelství
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo nezákonně stíhanému bývalému vrchnímu státnímu zástupci Liboru Grygárkovi a zaplatí mu náhradu škody 480 000 Kč. Přitom mu však nic neudělalo. Jde o systémovou chybu, kdy za protizákonné jednání státního zastupitelství neodpovídá úřad, který moc zneužil, ale Ministerstvo spravedlnosti, které trestní stíhání nevede ani nedozoruje. Moc není spojena s odpovědností, což vede k jejímu zneužívání.
Dík rektoru Tomáši Zimovi
Rektor Karlovy univerzity TOMÁŠ ZIMA poskytl rozhovor pod názvem Je čas nebýt vězni koronaviru (Seznam Zprávy.cz 3. 1. 2021). V něm kritizuje izolaci seniorů, zavření škol a podporuje myšlenku promoření mladé populace.
Pochybné virové zákazy, ale přesto naděje
Mnohé plošné vládní zákazy jsou nerozumné, vůči šíření koronaviru málo účinné a tedy zbytečné. Koronavir prochází populací a evropské země jsou zasaženy zhruba stejně. Liberální je Švédsko, kde jsou otevřené obchody i hospody, roušky jsou dobrovolné, ale není řádově více postiženo, než jiné státy v Evropě. Málo také omezuje své občany Bělorusko.
Rozhovor o daňovém balíčku, normálním světě a koronaviru
Rozhovor o daňovém balíčku, normálním světě a koronaviru. Parlamentní listy.cz 1. 1. 2020. Otázky kladl Jakub Vosáhlo.
Prezident daňový balíček nevetoval
Daňový balíček, který snižuje daně i příjmy státního rozpočtu, prezident republiky nepodepsal, ani nevetoval. Důvodem pro prezidentův postup bylo, že Miloš Zeman vládu jinak podporuje a hnutí ANO na přijetí zákona spolupracovalo s opozičními stranami ODS, SPD a Trikolórou, takže byl dostatek poslanců pro přehlasování prezidentova veta. Prezident mající starost o pošramocené státní finance tak vyjádřil nesouhlas s obsahem zákona, ale nechtěl jej zbytečně zdržovat, když pro daňové změny je ideální účinnost 1. ledna, kdy začíná rozpočtový i hospodářský rok.
Covidové očkování
Je správné nabídnout očkování proti čínské chřipce rizikovým skupinám starých lidí, zdravotníkům, pracovníkům v domovech důchodců i ostatním, kteří mají o něj zájem - obdobně jako u očkování proti klasické chřipce. Nesmí být však vynucováno státem, ani zaměstnavateli. Stát má covidové očkování nabídnout jako možnost, ale nenařídit jako povinnost.
Rozhovor o koronaviru i dalších věcech
Rozhovor Zdeňka Koudelky o koronaviru i dalších věcech. Parlamentní listy 18. 12. 2020. Otázky kladl Oldřich Szaban.