O VÁLKÁCH A LIDECH
Uvědomuji si zpětně, že moje publicistické příspěvky posledních měsíců se skoro všechny týkají války: buď té, které rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, a nebo studené války, která výrazně poznamenala život a práci Jindřicha Chalupeckého, přinejmenším v poválečném období. V Galerii hlavního města Prahy nedávno skončila výstava věnovaná jeho dílu, na které jsem se podílel přípravou části věnované Chalupeckého kontaktům s umělci v Rusku.
Některých těchto příspěvků či rozhovorů si všiml můj strýc Jan, který pár mých výroků podrobil polemice. Snažil jsem se mu na kritiku odpovědět a on v některých případech svoje stanovisko ještě blíže vysvětlil nebo vyhrotil. Vznikl dialog, který jsem se rozhodl (s jeho souhlasem) zveřejnit. Nabyl jsem totiž dojmu, že strýcovy výhrady i moje vysvětlení mohou mít buď obecnější platnost, anebo aspoň sloužit přemýšlení o veskrze naléhavých tématech.
Dole uvádím zdroje, na něž strýc Jan reagoval (nebo mohl reagovat).
Proč tolik Rusů podporuje válku?
Jak rozumět vysokým číslům, pokud se statisticky zkoumá podpora války v průzkumech ruského "veřejného" mínění ?
Přeje si opravdu drtivá většina Rusů, aby jejich armáda v zahraničí vraždila a terorizovala civilisty a vojáky, rabovala, mučila, znásilňovala a srovnávala celá města se zemí?
Kolik Rusů má radost z nezměrných hrůz, které způsobuje ruská armáda na území Ukrajiny?
O ruských průzkumech na toto téma připravil nedávno příspěvek pro Deník N Jan Moláček.
Při hledání odpovědí na jeho otázky jsem se pokusil zohlednit různé okolnosti, shrnuté zde pro jednoduchost do 15 bodů:
RUSKO SE STÁVÁ ZRŮDNÝM NEBEZPEČÍM SAMO PRO SEBE
Jak na válku proti Ukrajině reaguje ruská společnost, a jak na ruskou společnost reaguje ruská mocenská elita?
Následující rozhovor vznikl pro časopis Téma z popudu pana Josefa Hympla, který také kladl otázky. Ve zmíněném časopise text rozhovoru vyšel v pátek 11. března na s. 12-15.
Po dohodě s redakcí předkládám pozornosti zájemců nezredigovanou verzi s původním názvem a drobnými úpravami.
Ukrajina - o co teď jde a jak se to děje?
Nedávno (9. 2.) mě paní Barbora Tachecí pozvala do svého pořadu na stanici Český rozhlas Plus. Šlo hlavně o Ukrajinu. Nevím, jak to mají druzí, ale já po takových rozhovorech často mám dost nepříjemný pocit, že jsem neřekl, co jsem říct chtěl, a naopak v reakci na tu či onu otázku řekl, co jsem říkat nechtěl. A že to, co jsem říct chtěl a jakžtakž řekl, jsem v tu chvíli přímého přenosu dokázal zformulovat jenom částečně nebo neobratně.
Situace nyní nejenom zůstává aktuální a napjatá, nýbrž výrazně se vyostřila po ruském uznání samostatnosti dvou "lidových republik" na území Ukrajiny, kterému předcházel hodinový televizní projev ruského prezidenta, jehož celkový smysl spočíval v odmítnutí nároku Ukrajiny na samostatnou existenci a jinou politickou a "duchovní" orientaci, než jakou prosazuje ruské politické vedení. //Dodatek 25.02.2022: Ve čtvrtek 24. února pak Putin zahájil válku proti Ukrajině - vydal pokyn k ničení a dobývání ukrajinské infrastruktury bez ohledu na životy Ukrajinců.
Protože jsem se na rozhovor s Barborou Tachecí připravoval a nacházím se právě na pohostinském pobytu ve vídeňském institutu IWM, kde se Ukrajinou a mezinárodními vztahy zabývají na slovo vzatí odborníci (například Serhii Plokhii z Harvardu, vynikající analytik Ivan Krastev nebo známý historik Timothy Snyder), jejichž názorům tu naslouchám, rád bych zformuloval ještě pár postřehů, z nichž některé jsou možná samozřejmé a přinejmenším částečně opakují, co řekli jiní, ale snad je k prospěchu věci snažit se nastalou situaci pochopit z různých hledisek, v různých formulacích.
Rád bych k tomu dodal, že sice jsem schopen číst ukrajinsky a dlouhodobě se zajímám o ruskou kulturu, ale nemám ukončené vzdělání v oborech historie, politologie ani mezinárodního práva a ani v těchto oblastech profesně nepůsobím.
Andrej Sacharov 2021
V Senátu Parlamentu ČR se 20.05.2021 uskutečnila Konference "Andrej Sacharov 2021: Česká a ruská hlediska"
Akci pořádali první místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředseda Senátu Jan Horník a senátor Marek Hilšer, inicioval ji za český Memoriál a organizaci Gulag.cz Štěpán Černoušek, moderovala historička Daniela Kolenovská, po konferenci byla ve Valdštejnské zahradě zahájena výstava věnovaná Andreji Sacharovovi, na jejíž přípravě se podílel festival Kulturus a jeho zakladatel Anton Litvin.
Měl jsem tu čest vystoupit na konferenci s následujícím příspěvkem:
Poslední slovo Alexeje Navalného u soudu 29.04.2021
Kontext posledního slova Alexeje Navalného po soudním jednání 29. dubna je všeobecně známý:
— V Petěrburgu se v noci na 28. dubna objevil na zdi transformátoru v Puškarském sadu jeho portrét s nápisem „hrdina nové doby“ (se zjevnou narážkou na kanonickou prózu Michaila Lermontova z konce 30. let 19. století „Hrdina naší doby“): během několika hodin byl portrét přemalován a podána žaloba za vandalismus s motivy politické nenávisti.
— Ukázalo se, že proti Navalnému a dalším dvěma pracovníkům Fondu pro boj proti korupci byla už v únoru podána další žaloba za „vytvoření náboženského nebo společenského sdružení, jehož činnost souvisí s násilím vůči obyvatelstvu nebo působením újmy zdraví občanů“ (tento paragraf se údajně původně sestavoval pro boj s radikálními náboženskými sektami jako je Óm šinrikjó, známá útokem v tokijském metru nervovým plynem sarinem v roce 1995).
— Fond pro boj proti korupci má být prohlášen za extrémistickou organizaci a jeho činnost zakázána, všichni vedoucí pracovníci fondu v řadě ruských měst jsou vystavováni zatýkání, domovním prohlídkám a perzekucím.
— Už před vynesením verdiktu Rosfinmonitoring (Federální služba finančního monitoringu) štáby Navalného zanesl do seznamu extrémistů a teroristů.
— Meduza, nezávislý zpravodajský online portál, byla prohlášena za „zahraničního agenta“ (což vpodstatě znemožňuje pokračovat v legální činnosti).
Jak informoval český novinář Alexandr Mitrofanov, „Andrej Borovikov, šéf Navalného štábu v Archangelsku, byl odsouzen na 2,5 roku lágru. Za to, že měl na své sociální síti oficiální klip Rammsteinu. Doma má těhotnou ženu. Člen Rammsteinu vyjádřil solidaritu a je šokován“.
— Byl zatčen advokát Ivan Pavlov, laureát ceny Helsinské skupiny (2015) a Human Rights Watch (2018), který hájil mj. vězněného novináře Ivana Safronova, podezřelého z vlastizrady, a je také právníkem štábů Navalného.
Alexej Navalnyj napsal ve věznici žádost o 60 gramů mrkve. Lékař mu doporučil jíst salát, který ve věznici ale není k dispozici. Už čtvrtý den žádá o kus jablka.
Alexej Navalnyj k protestům na jeho podporu
22.04.2021
NAVALNÉHO HLADOVKA
Dokumenty:
dopis Alexeje Navalného veliteli věznice
a
reakce blogera Alexandra Gorbunova na Navalného hladovku
Dokument: závěrečná řeč Alexeje Navalného u soudu 2. února 2021
Včerejší vynesení rozsudku Alexeji Navalnému komentovala ruská novinářka Tania Felgengauer (@t_felg) na Twitteru následujícími slovy: 2 roky a 8 měsíců ve vězení určil Vladimir Putin svému hlavnímu politickému oponentovi za to, že ho nedokázal zavraždit. Takový je prezident Ruské federace.
"Tady je můj domov, nebojím se". Alexej Navalnyj
Podle výsledků nedávno zveřejněného mezinárodního vyšetřování se vloni v létě spolupracovníci ruské federální bezpečnostní služby pokusili Alexeje Navalného zabít bojovým jedem. Jsou známa jejich jména a vpodstatě všechny detaily operace, která se připravovala řadu měsíců.
Shodou okolností Navalnyj útok přežil a po pětiměsíčním léčení se včera vrátil do Ruska, kde byl na pasové kontrole zatčen a odvezen na policejní stanici, kam ho dnes přijelo obžalovat "výjezdní zasedání" soudu. Podle pozorovatelů jde o první případ v novodobých ruských dějinách, kdy je někdo souzen přímo na policii.