Nad volebním zákonem panuje shoda - volební pravidla budou brzy na světě
Když 3. února Ústavní soud zrušil dvě části volebního zákona, mnozí malovali čerta na zeď a Nejvyšší správní soud již rýsoval možnosti, jak následně určí pravidla on. Hovořil jsem tehdy o odpovědnosti všech zákonodárců, o tom, že vítězem politických dohod musí být volič - občan ČR i o tom, že uděláme jako KDU-ČSL i koalice koalice SPOLU vše, aby byla dohoda brzy na stole. A dnes snad mohu s úlevou konstatovat, že tato mise bude brzy splněna.
Konec dětských dluhů v Čechách
Asi je to pro většinu z nás nepochopitelné. Ale bohužel doteď v ČR platilo, že dluhy vzniklé během dětství zůstávaly dluhem mladého člověka a ten stál v 18 letech na startu dospělosti s příslovečným batohem na zádech. A v něm těsně po osmnáctých narozeninách často našel dopis od exekutora, který začal nemilosrdně vymáhat dluh, o kterém mladý člověk mnohdy neměl ani tušení.
Proč ta hysterie kolem volebního zákona?
Rozmohl se nám tady takový nešvar. Politici i někteří komentátoři začali vidět plánované volby v černých barvách, prý hrozí volební krach a rozvrat státu. Vše možné i nemožné kolem voleb je teď přisuzováno Ústavnímu soudu. Myslím, že by bylo vhodné oprostit se od zbytečné hysterie, vzít rozum do hrsti, popsat si situaci a tu začít odpovědně řešit.
Musíme zabránit dluhové pandemii
Situace těchto dnů a týdnů není veselá. Celý svět naši zemi nevyjímaje bojuje s koronavirovou krizí. To, co jsme si ještě před půl rokem nedokázali představit, se stalo skutečností.
Vítězství zdravého rozumu a spravedlnosti
Vnímám to jako malý dárek k 30. výročí znovunabytí svobody. Ústavní soud svým rozhodnutím o zrušení zdanění finančních náhrad církvím jasně konstatoval, že právní jistota, důvěra v právo a jeho předvídatelnost, ochrana nabytých práv patří k základním principům demokratického státu.
Rodina a manželství si zaslouží ochranu nikoli experimenty
V Poslanecké sněmovně pokračuje sloučená rozprava u návrhu tzv. manželství pro všechny a návrhu novely Listiny základních práv a svobod, která chce je doplnit ochranu rodiny na úrovni ústavního pořádku, zakotvenou článkem 32, o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, jímž je manželství muže a ženy.
Lidovci výrazně přispěli k rozumně vyváženému řešení pro lidi v dluhových pastích
V pátek 26. října Sněmovna schválila 154 hlasy ve 3. čtení novelu insolvenčního zákona. Pro hlasovali poslanci napříč politickým spektrem kromě zdržujících se poslanců ODS. Zcela upřímně lze říci, že se jednalo o první významnou legislativní normu, kterou se tato Sněmovna zabývala a schválila. Mimochodem i to svědčí o poměrně tristní legislativní (ne)aktivitě vlády. Pravda, možná to může být spíše ocenění. Při kvalitě toho, co z vlády Andreje Babiše přichází, je možná lépe, když těch zásadních právních předpisů bude co nejméně.
100 let nadějí i zklamání, přesto hleďme do budoucna s optimismem
Osmičkový rok je plný různých kulatých výročí. Máme za sebou připomínku jediného, které je z nich jednoznačně pozitivní, vznik samostatného československého státu. Je zřejmé, že nový stát vznikal v atmosféře velké naděje a očekávání.
Novela zákona o střetu zájmů odvrátí hrozící kolaps komunální sféry
Již během předvolební kampaně jsem na základě rozhovorů s řadou starostů a komunálních politiků měl signály, že s ohledem na dnes platný zákon o střetu zájmů již mnozí nechtějí v letošních komunálních volbách kandidovat, případně zvažují rezignaci v již probíhajícím funkčním období. Disproporce v platném znění zákona je skutečně nesmyslná a nároky kladené na komunální politiky jsou neodůvodnitelné. Přičemž na úrovni obcí a měst, zvláště tam, kde působí veřejní funkcionáři ve svých funkcích neuvolněně, nehrozí dle mého názoru ani zmenšení transparentnosti veřejného sektoru. Jednalo se spíše v dobré víře o „šikanu“ těch, kteří jsou ochotni věnovat se správě svých obcí a měst. Považoval jsem za nutné zasadit se o to, aby zkušení komunální politici pod tlakem majetkových i příjmových přiznání, která jsou dnes volně přístupná veřejnosti, byli ochotní ve své službě a práci pro obce pokračovat. A skončilo se s touto „šikanou“ ze strany státu.
O autorovi
Narozen 10. 7. 1976. Pedagog a poslanec PS Parlamentu ČR za KDU-ČSL. Předseda Podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení, člen Ústavněprávního výboru a Mandátového a imunitního výboru, člen Komise pro Ústavu PS a Komise pro kontrolu GIBS. Přednostně se věnuji otázkám legislativním s důrazem na ústavní rámec a problematice vzdělávání. Absolvent teologie (CMTF) a historie (FF) na Univerzitě Palackého v Olomouci. 17 let učitel a v letech 2012 - 2018 ředitel na Gymnáziu, Pardubice, Mozartova 449. Žiji s rodinou (dvě dcery a syn) v Heřmanově Městci na úpatí Železných hor.