Recept na štěstí pro všechny? Pozor na vysoce toxickou přísadu.
Vždycky v listopadu si vzpomenu, co nás tehdy vyhnalo do ulic. Nebyl to žádný jasný cíl, ale spíš vzájemně sdílená touha po něčem jiném než státní buzeraci prvomájových a lampiónových průvodů za dozoru milicionářů a pomocníků VB. Ti pitomci s lampasy uměli být nebezpeční, ale zároveň nám byli k smíchu. Řídili naše životy tak mizerně, až došel v obchodech i toaletní papír. Listopad nám otevřel dveře. A s výjimkou těch nejzaslepenějších i oči.
Bezpečnost musí mít prioritu, opak je pozvánka pro Rusy
Naší vládě opozice vyčítá, že konečně plníme závazky vůči NATO a že bereme vážně bezpečnost naší země. Od roku 2024 bude Česká republika do své obrany ročně investovat nejméně 2 % HDP. Ještě v září 2020 přitom tehdejší ministryně financí Schillerová po jednání vlády prohlásila, že Česká republika svůj závazek vůči NATO nesplní ani v roce 2024. Podle plánu vlády Andreje Babiše jsme do naší obrany měli v příštím roce investovat 101,7 mld. Kč (asi 1,6 % HDP). Vláda Petra Fialy schválila výdaje na obranu ve výši 159,8 mld. Kč. Rozdíl je to obrovský a umožní naší armádě konečně (!) lépe zajistit obranu České republiky.
Smlouvou o spolupráci s USA posilujeme bezpečnost a obranu ČR
Vláda ČR na konci dubna po více než ročním jednání s americkými protějšky schválila strategický dokument, Smlouvu o obranné spolupráci mezi ČR a USA, kterou v úterý podepsala ve Spojených státech ministryně obrany Černochová. Pokud ji v parlamentu ratifikujeme, přiřadíme se k dalším 24 zemím NATO (včetně slovenských a polských sousedů), které se Spojenými státy obdobně spolupracují. A já jako člen sněmovního Výboru pro obranu věřím, že smlouva vejde v účinnost co nejdříve. Protože jak nám historie opakovaně ukázala, podcenění obrany státu má pro občany fatální následky. Kdy jindy než ve chvíli, kdy v Evropě již druhým rokem zuří válka, máme spolupracovat se spojenci?
Zapomeňme na CO2 a vyhrajme válku
Ve dnech následujících po napadení Ukrajiny politici, jak ti evropští, tak ti čeští, zaujali jasnou pozici. V této válce jsme na straně Ukrajiny. Je to i naše válka, říkali, a měli podporu veřejnosti. Od té doby děláme maximum možného. Dodáváme zbraně, peníze, informace zásadní pro úspěšné vedení bojů, sankcionujeme Rusko. Vybrali jsme si stranu a chceme vyhrát, protože vítěz určuje další pravidla. A pokud je Putinovou největší zbraní nedodání plynu, musíme udělat cokoliv rozumného, co ji bude eliminovat. Na prvním místě, podle mého názoru, je třeba se oprostit od všech ideologií, které hrají do karet Rusku.
Když něco funguje, tak se v tom nehrabej!
„Když něco funguje, tak se v tom nehrabej!“ je oblíbená a desetiletími potvrzená poučka nás techniků. Platí ale podle mne nejen ve strojírenství nebo v energetice, ale i v netechnických oblastech, jako jsou zdravotnictví nebo daně. A tak se nabízí otázka, zda jsou s ní v souladu aktuální opatření a záměry v energetice, o kterých jedná vláda nebo rozhoduje parlament. Obstojí úsporný tarif z dílny ministra Síkely tomuto požadavku? Je sektorová daň dobré řešení? A co Green Deal nebo Dukovany?
Vláda vzkazuje podnikatelům, ať se do konce roku hodí zpátky do formy
Restauratéři, hospodští, taxikáři, kadeřníci, opraváři… to jsou skupiny podnikatelů, které teď mají extrémně ztížené podmínky pro to, aby svůj byznys po vynucené dvouměsíční pauze udrželi. Udělalo mi proto radost, když si vláda konečně přiznala, že EET je přítěž. Komplikace. Klacek hozený těmto lidem přímo pod nohy. A rozhodla se začátek 3. a 4. vlny odložit.
Co se dá stihnout za jeden den na Zlínsku / 1. DÍL
Dáváte si předsevzetí? Já ano. Loni jsem se rozhodl shodit pár kilo a povedlo se. A letos jsem si předsevzal, že se chci více zapojit do života u nás na Zlínsku. Podívat se do úspěšných firem v regionu, o kterých už tak dlouho čtu a slyším na každém rohu. Sejít se s kolegy starosty a dát hlavy dohromady nad tím, co nás pálí a nedaří se vyřešit. A v neposlední řadě – rozjet další šňůru workshopů pro studenty o dezinformacích a možnostech, jak se jim bránit. Kdo už mě znáte, víte, že co (si) slíbím, to se snažím dodržet. A tak jsem se se 14. 1. 2020 rozjel směr Vizovice na první okružní jízdu letošního roku.
Kam jsme se posunuli s Průmyslem 4.0
Spojení „Průmysl 4.0“ v posledních pěti letech už asi slyšel skoro každý. Ve zkratce – očekává se, že digitalizace a robotizace postupně nahradí jednoduché činnosti, které do teď dělali lidé. Tato zpráva svého času v Česku vyvolala poplach – průmyslové odbory měly strach, že zanikne až půl milionu pracovních míst.
Může být Chorvatsko náš vzor?
Toto politické léto rozhodně není okurkové. Obvykle v červenci plní stránky novin zprávy o lidožravých žralocích na Jadranu a statistiky vodáků na Vltavě. Letos i o prázdninách sledujeme pokračování mýdlové opery o odcházení a neodcházení sociálních demokratů z vlády. Na sociálních sítích se každý dějový zvrat patřičně komentuje. Krize střídá krizi. Premiér dostal nakládačku od prezidenta. Jednotliví ministři začínají být loajální pouze sami sobě. Vládní poslanci veřejně připouští předčasné volby. Političtí komentátoři zažívají žně, protože je pořád někdo někam zve. Političtí marketéři vládních stran si zoufají, protože nemají po ruce nic, čím by špatný vládní obraz překryli.
Proč jsem ministrovi dopravy donesl motorkářskou helmu a balení vody
Dnes jsem předal ministrovi dopravy Vladimíru Kremlíkovi balení vody a helmu na motorku. Dálnice se nestaví, cesty jsou děravé, mýto je ohroženo, do železnic se neinvestuje… doprava je prostě v rozkladu. A přesto jediné, co ministr dopravy v médiích řeší (když s nimi výjimečně mluví), je rozvážení vody na D1. Problémy, které doprava má, jsem vám sepsal do pěti přehledných bodů. Ale vydalo by to na knihu.