06. 10.

Valenta je příkladem drobné masarykovské práce, říká hrdina od Taiwanu

Petr Minařík Přečteno 3695 krát

Předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil natočil video, ve kterém podpořil Ivo Valentu, podnikatele v zábavním průmyslu, pro druhé kolo senátních voleb. A je to dobře. Miloš Vystrčil ví, že když je třeba udělat něco pro věc dobra, nesmí se váhat.

Hrdina od Taiwanu ocenil zejména skutečnost, že stávající senátor Valenta svým dobrým dílem podporuje malé podnikatele, zejména živnostníky, což je v dnešní době zvlášť důležité. Připomeňme, že nejde jen o podporu, ale že sám Ivo Valenta je vzorem podnikání a oné drobné masarykovské práce, kterou tak potřebujeme, nejen v časech epidemie, ale nonstop.

Ivo Valenta, patriot jihovýchodní Moravy, kraje, který dal světu Tomáš Baťu a Jiřího Čunka, začínal v prostých poměrech. Svůj první hrací automat sestavil doma v garáži. Stejně jako Bill Gates nebo Steve Jobs byl vysmíván okolím, že jeho stroje nebudou fungovat, že se mu citróny a pomeranče rozkutálejí po buchlovských kopcích. Ale víme, že vizionáře nic nezastaví. Valenta se nevzdal a zabojoval. Dnes jeho impérium činí radost milionům domácností.

Klíčovým momentem Valentova byznysu, pro který si ho nejspíš citlivě orientovaný Vystrčil všimnul (mezi tolika jinými zákonodárci), je sociální rozměr. Hry Ivo Valenty tu nejsou jen pro horních deset tisíc. Roztočit posledních pár korun sociálních dávek mohou nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené, stejně jako příslušníci všech národnostních i sexuálních menšin, alkoholici, narkomani. Mana Ivo Valenty je zde pro všechny.

Začátky Ivo Valenty byly krušné. Garáž, jak píšeme výše, chůze bosky, leckdy nehostinným, Slováckem s mošnou citrónů, pomerančů a sedmiček. A dnes, kdy je na vrcholu? Nezapomněl! Pomáhá jiným zatočit si kolem štěstí.

Kdo pochyboval, ví jistě, že Miloš Vystrčil má v hlavě nekompromisní morální kompas, který mu ukazuje směr. Tentokrát ručička zavibrovala u Ivo Valenty, muže charakteru a hodnot. A také víme, že ODS je zase ve formě a po modré nás vede správným směrem. Tak jen držme palce, ať si můžeme vychutnat vítězný jackpot.

28. 07.

Odešel Alexander Chelidze

Petr Minařík Přečteno 2688 krát


Alexander Chelidze už nežije. Velký Gruzín, který miloval svou zem, ale měl ten dar, že se mu toho do srdce vešlo o mnoho víc. Miloval tedy také Česko, literaturu, dobrý humor, pití a jídlo, život sám. Nejspíš ho neznáte, ale to není vaše chyba. I na rušné tbiliské ulici by si pod jeho jménem kolemjdoucí jen těžko vybavili konkrétní tvář. Ta byla laskavá a přívětivá, stejně jako celý Sandro, jak se mu říkalo. Ačkoliv tu Sandro, o tom jsem přesvědčen, byl pro všechny, to štěstí znát ho měla jen hrstka z nás.

Sám o něm vím málo, velmi málo. Nemyslím si ale, že pro svědectví o někom je toho potřeba vědět mnoho. Fakta a data a biografické údaje přece potvrzují stále totéž. Pár momentů, detailů, kousek díla, jedna či dvě situace, to přece vystihuje celého člověka, výsek z celku. Kdo se projeví opravdově jednou, neubrání se a udělá tak znovu. Sandro měl nepochybně sklony k recidivě, byl to dobrý chlap, to se nedá odnaučit, zamaskovat, i když se budete snažit; pravá tvář se nakonec vyjeví.

V roce 2017 probíhal v červenci Měsíc autorského čtení. Do pěti měst střední Evropy přijelo 31 gruzínských spisovatelů. Byl to obrovský a úžasný cirkus. Bez Sandra bychom ho nikdy nezvládli. Narazili jsme na něj na gruzínském velvyslanectví, kde mu právě končila mise. Na ambasádách vám vždycky pomůžou, ale tak nějak diplomaticky, nenápadně. Sandro se ale věci chopil s vervou. V Tbilisi nám představil nejen spisovatelskou elitu, pomáhal autory přemlouvat, tlumočil, ale taky nás naučil chodit ulicemi po gruzínsku. To se chodí tak, že potkáte-li partu divochů v nočním městě (na periferii nebo v centru, to je fuk), nesmíte uhnout, musíte držet krok a dívat se jim směle do očí, jinak vám vezmou peněženku, holku i rifle. Pili jsem spolu koňaky, mluvili o Stalinovi, Havlovi a on říkal, že mám ruštinu jako Armén, čemuž se na celé kolo smál i místní taxikář.

Když Pánbůh rozděloval svět mezi národy, zapomněl na Gruzii. Ti se samozřejmě ozvali, a protože to Pánubohu bylo blbé, tak jim dal malý kousek země, který měl původně pro sebe. Sandro byl ke Gruzii kritický, ale miloval ji láskou vášnivou a nezpochybnitelnou. Během toho července sedmnáctého roku 21. století každý večer uváděl gruzínské spisovatelky a spisovatele, kteří přijeli číst do Brna. Pak se s nimi do noci sedělo na terasách Alžbětinské scény Divadla Husa na provázku, které jsme pokřtili na Rustavelky, odvozeno od jména Šoty Rustaveliho (to se dá snadno vygooglovat).

Sandro byl jediný můj zahraniční kamarád, který se asi opravdu zamiloval do Brna. Ale možná se jen zamiloval v Brně nebo tu lásku měl s sebou v Brně, o tom se ale nesluší ani dohadovat. Byla to brunensia, kterým věnoval volná odpoledne, procházky městem a přilehlému okolí.

Červenec 2017 skončil. Sandro odletěl domů, psali jsme si občas, nikdy jsme se už neviděli. Tento týden jsem se dozvěděl, že z tohoto světa odešel náš přítel Alexander Chelidze, velký Gruzín, do jehož srdce se toho vešlo hodně. Asi ho neznáte, já toho o něm vím taky velmi málo, přesto mi bylo nesmírnou ctí jej poznat. Když jsou na světě pábitelé jeho formátu, na chvíli se zdá, že všechno kolem jsou jen staré divadelní kulisy, protože to smysluplné se odehrává jinde. Jsem přesvědčen, že když Pánbůh na začátku rozděloval lidem různé úkoly a role, na Sandra zapomněl, ten se samozřejmě ozval, a tak mu dal Pánbůh život, který si původně plánoval nechat pro sebe.

22. 03.

Hamáček lepší Babiše?

Petr Minařík Přečteno 4072 krát

Úplně všichni v zákulisí i na scéně české politiky pochopili, že karty k příštím volbám do sněmovny se budou rozdávat právě teď. S novým virem si tedy od předvolební kampaně, balené do zápasu o životy a majetek občanů, neodpočineme ani toto jaro.

Zatímco opozice, bez praktických možností cokoliv ovlivnit, je odsouzena do nevděčné role rejpala, které se všechno nelíbí a nic konstruktivního nevykoná, její funkci ve společnosti přebírá sociální demokracie, jejíž existence byla v posledních měsících spíše nominální, o její klinické smrti nikdo nepochyboval a čekalo se jen, kdy konečně ošetřující lékař najde odvahu k nemilosrdnému výroku: mozek léta nepracuje a pacient je mrtev. Smutečních hostů se moc nečekalo, pohřeb by preventivně monitorovala policie, to kdyby se příbuzní chtěli poprat, rozporů mezi nimi bylo dost. Všechno je však jinak. Růže, kterou si kdysi, zřejmě omylem, na pouti vystřelil Miloš Zeman, dostala šanci zahrát si baráž.

Vysmívaný Hamáček, který své účinkování ve vrcholné politice založil na strategii přežít za každou cenu, dostal roli, která mu byla psaná na tělo. A za úspěch vděčí tomu, že se kolem něj na jevišti producírují buď ochotníci, nebo sice velké herecké postavy, ale z docela jiné divadelní hry.

Hamáčkova záře je přímo odvislá na přeřeknutích Andreje Babiše a jeho zcivilnění figury, kterému podléhá pod vysilujícím tlakem situace, kdy zkrátka nedokáže hrát part scénáře, který si nechal v kreativní dílně sepsat.

Jen Babišův totální cynismus, který je sice schopný pracovat s emocemi, ale nikoliv je skutečně chápat, rozumět jim, toporná potřeba direktivně naplňovat položky seznamu denních úkolů, stvořilo Hamáčka chápajícího, rozumného a schopného. Takřka státnického, chtělo by se říct. Na Hamáčka by si před krizí nevsadil nikdo. A ani teď není důvod, aby k němu bookmakeři nebyli ostražití, ale momentálně bohatě stačí, že na publikum nepůsobí jako oligarcha bez špetky civilnosti, uvěřitelnosti. Lidí si všimli, že když na stroj jménem Babiš zaťukají, ozve se dunění.

Sociální demokracie dostala šanci. Těžko si lze představit, že se během této krize podaří vrátit do hry i další její funkcionáře strany. Maláčová se zdá bez šance, taky proto, že do ní mínění tvořící levicová veřejnost, a osudu mainstreamových socialistů bude zase ona, vložila dost sympatií, které ministryně zklamala tím, že se to rozhodla dát na Babiše. Ale co projde továrně na sny premiéra a oligarchy, nemůže projít intelektuálnímu kádru z rozhádané partaje. O comeback mezi vlivné by se mohl pokusit Lubomír Zaorálek, má dost zkušeností, ministerstvo, kde lze být vidět, když se to umí a ví dobře, že jackpot, kterým jim shůry už nikdo znova nepošle. Boxovat v oranžové můžou zkusit další, v parlamentu třeba Onderka, mimo něj z Nového města Šmarda.

Jak se říká na tiskových konferencích krizového štábu, doba je dynamická a Babiš nehodí ručník do ringu, oproti Hamáčkovi má všechny myslitelné výhody, kromě jediné. Lidu je fuk, že byl estébák, kradl a mele nesmysly, to všechno jsou atributy, které z něj v české hospodě dělají jednoho z nás. Jenže během této krize možná zjistí, že Babiš by si s nimi k jednomu stolu, i kdyby hospody zase jeli, nikdy nesedl, i když by jim to předtím slíbil. A to je ta nečekaná příležitost pro dobrého politika Hamáčka, jehož osudy má nově smysl sledovat.

19. 03.

Prodavačka, o které mluvila Merkelová

Petr Minařík Přečteno 3199 krát

Na konci ledna roku devadesát prezident Bush, v tradiční zprávě o stavu unie, zmínil dělníka z Braníka. Kongresmanům vyložil, že i tento zástupný občan okraje Prahy, alespoň perspektivou tehdejší Ameriky, má právo na některé vymoženosti světa lidí, nezcizitelná práva, řekl a vyjmenoval život, svobodu a touhu po štěstí. Aby to členům obou komor amerického parlamentu bylo naprosto jasné, vetknul branického dělníka z Bushova proslovu do toho svého i prezident Havel během triumfální washingtonské řeči k zastupitelům.

Včera mluvila ke svým Němcům jejich kancléřka. Ta, která je jedněmi vysmívána, protože je neskutečně naivní až hloupá, druhými rovnou obviňována, že vyhlásila kletbu na staleté evropské hodnoty. Pochopitelně je to ta, která dokáže, jako jedna z mála, formulovat evropské zájmy, a nebýt jejího realismu, tak je snad doteď budapešťské východní nádraží zaplaveno uprchlíky, ať už by si o tom Viktor Orbán myslel cokoliv.

Dobrá politika není soutěž o to, kolik toho dokážete v jedné řeči k občanům naslibovat, popřípadě s kolika z nich si to umíte vyříkat z hlavy - bez papíru, ale o vizi budoucnosti, kterou předáte voličům v takovém stavu, aby si ji dokázali osvojit. Merkelová garantovala možné a nabízela víc v pospolitosti a solidaritě, kterou ale nedisponuje ona, ale diváci u televizních obrazovek.

A taky děkovala. Samozřejmě lékařům stojícím v první linii. Společné díky ovšem poslala taky prodavačkám a prodavačům, kteří za pultem nebo kasou denně přicházejí do styku se všemi, aby nás zásobili, ať už jsme panikáři nebo nikoliv.

Nepřímo mluvila taky o české prodavačce v super či hypermarketu. My nemáme po ruce žádnou podobnou autoritu, a tak si pro závažnější slovo musíme zajít vedle, do Německa se to zdá být nejrozumnější.

Česká pokladní nebo prodavačka, to je ta, která ještě před pár lety brala něco kolem 12 tisíc hrubého a směla si odskočit na záchod jen v předem daných intervalech. Dnes bere o něco málo víc, s tím záchodem a tlakem je to podobné, často je z Ukrajiny a nechá si toho od manažera prodejny, což by v roce 1990 byl nejspíš dělník z Braníka, o kterém nejdřív mluvil Bush a potom Havel, líbit hodně.

Je dobře, že Merkelová mluvila o prodavačce. Můžeme s ní vzpomenout naši ženu za kasou. Vláda, stejně jako nikomu jinému, jí roušku ani hygienické pomůcky nedodá, v tom je naše prodavačka rovna lékařům, policistům a hasičům. Na rozdíl od nich jí ale nikdo netleská a nevolá sláva. A volat nebude. Přitom je to hrdinka!

Majitel krabice, do které prodavačka chodí na 12 hodin denně, má v těchto dnech zisky jako o Vánocích, lidi jsou utrženi ze řetězu. Ale naše prodavačka z toho nebude mít nic, možná poukaz na nákup za pětistovku v rámci krabice. Zaměstnavatel nemá letadlo a kontakty v Číně. Zisk z tržeb si nechá, s pravděpodobnou nezaměstnaností bude před branami prodavaček dost. Ukrajinky, které vám teď markují pytle mouky už za pár týdnů pojedou domů, nastoupí Češky a budou rády, že každý měsíc dostanou na výplatu aspoň něco.

Nikdo o tom u nás mluvit nebude. Musíme se dívat za hranice. Žádný Havel, ba ani Bush. Jedině Merkelová děkuje prodavačkám v obchodech, na které denně prskáme infekci a vztek. I prodavačka má svá nezadatelná práva, na život, svobodu i touhu po štěstí.

21. 06.

Regionální knihovna a velký svět literatury

Petr Minařík Přečteno 2630 krát

V centru české literatury to vře. Přesněji v Českém literárním centru (ČLC), organizaci zřízené (zejména) k podpoře a propagaci domácích spisovatelů a jejich knih v zahraničí. Co je pár písmen pro laika, to jsou nekonečná souvětí pro zaujatou veřejnost.

Více »

17. 02.

Kdybych já byl Marek Prchal

Petr Minařík Přečteno 4223 krát

Dnes všichni s napětím očekáváme, jak dopadne zasedání vládního hnutí ANO, kdo bude zvolen předsedou a tak podobně. Ale zítra je taky den, a bude potřeba podávat důkazy o tom, že se nekecá, ale maká.

Kdybych já byl Marek Prchal, tedy muž, který dokáže myšlenku proměnit v čin tím, že ji napíše na sociální sítě, napsal bych za svého předsedu, že tu vládní čtvrť postavíme, ale v Mostě.

Babiš má rád Baťu. Baťa vybudoval Zlín, proč by Babiš nemohl z Mostu udělat takový severočeský Bonn, kam se nastěhuje úřednictvo z Malé Strany a okolí. Centrum Prahy se po vystěhování administrativy, jak správně poznamenal Václav Klaus starší, stane Klinikou, tedy místem pro normální život, který si hlavní město zaslouží.

Centralizovat na jedno místo státní správu není špatná myšlenka. Není důvod, aby ministerstva a jejich detašovaná pracoviště sídlila v nejkrásnějších budovách Prahy, ale proč tuhle centralizaci nevyužít k decentralizaci země, kterou nutně potřebujeme?

Dočteme se to z výsledků každých voleb, že naše země je rozdělená na bohaté a chudé oblasti. Pokud nechceme, aby Praha pokračovala v nesmyslném bohatnutí, se kterým si vlastně neví rady, aby Česko B dál nechápalo, co se v tom hlavním městě zase děje, potřebujeme, aby regiony ožily, zůstávali v nich schopní lidé s potenciálem bohatnout a tvořit, ne aby všichni ti aspoň trošku nadějní hned chtěli jezdit metrem.

Zbohatnutí chudého Česka je v zájmu Prahy a Pražanů, protože jinak ten milión úspěšných bude prohrávat dál každé příští volby a prosperita bude k ničemu (o zdrojích nebudou rozhodovat ti, kteří je vytvářejí).

Stát má různé nástroje, jak bojovat s regionálními rozdíly. Vládní čtvrť mimo Prahu by znamenala, že se desítky tisíc státních zaměstnanců přestěhují na sever nebo, protože hodně z nich asi nebude chtít chodit na meníčko do Severky, najmou se jiní zaměstnanci přímo v novém místě.
Marek Prchal ví, že Most teď hýbe Českem. Andrej Babiš má rád Baťu, který ze Zlína udělal prvorepublikovou perlu průmyslu. A na těchto koníčcích mocných bychom mohli vydělat my všichni. Jasně, nebude to jednoduché. Proti budou komunisti, kteří odjakživa nemají rádi chudé a menšiny, sociální demokraté tomu neporozumí, ale to by pro AB neměl být problém, prostě to udělá.

13. 07.

Druhá republiko, dobrý den. A Sencov má narozeniny

Petr Minařík Přečteno 3988 krát

Ukrajinský režisér sedí ve vězení daleko na Sibiři. Jenže my máme svých starostí dost. Sencov má dnes narozeniny. Ale kdo má čas to slavit, když ještě zapíjíme vznik druhé republiky. Jen chybí někdo, kdo by prohlásil: Druhá republiko, dobrý den.

Sencova poslal do vězení ruský soud, takže bude nejspíš všechno podle práva. O premiérovi druhé republiky taky brzy rozhodne soud, protože chtěl, aby děti měli kam jezdit na víkendy a seznámili se trošku s faunou.

Podle ruské justice je Sencov terorista. My si to nemyslíme, proto jsme fandili Chorvatsku ve fotbale a dobrá práce se podařila. Šampionát v Moskvě nevyhrají Rusové, ale Chorvati nebo Francouzi. Ukrajinský režisér se nejspíš dívat nebude, protože drží hladovku a hrozí mu smrt. Jenže co s tím můžeme dělat? My se naopak dívat musíme, aby nám něco neuteklo. A dál fandit Chorvatsku, protože tam rádi jezdíme k moři, i když Chorvati si o nás myslí své, ale my o nic taky, tedy remíza.

Z přísně českého pohledu si Sencov vybral špatnou dobu. Za Havla bychom se ho zastali, ale kde je tomu konec. Valí se na nás hordy uprchlíků, Trump chce zvedat rozpočty na zbrojení a jsme rádi, že konečně máme stabilní vládu. Posílat na Sibiř za Sencovem chemiky nebo potápěče se jaksi nehodí, bůhví jestli by to vůbec Putin dovolil.

Asi nejsmysluplnější bude napsat panu Sencovovi do vězení nějaký dopis s omluvou, že jsou těžké časy, rozestavěné dálnice a tak. Ale jinak, že se samozřejmě s jeho údělem solidarizujeme, protože k nám taky vtrhli Rusové a letos to bude kulaté jubileum. Jsme nepatrná země ve střední Evropě, příliš bezvýznamná, než abychom si mohli něco dovolit, třeba nejít na oslavy státního svátku Ruska do jejich rezidenčních prostor v Praze. Pro každý případ by ten dopis měl být anonymní, aby nebylo zřejmé, která visegrádská země ho psala.

Oleg Sencov má dnes narozeniny, sedí ve vězení, přestože nic nespáchal, je obětí ruské státní zvůle a my už žijeme první hodiny druhé republiky a možná nás tentokrát nečeká protektorát, protože už se svobody snadno dokážeme zbavit sami.

27. 05.

Chytří lidé

Petr Minařík Přečteno 5290 krát

Nová brněnská vlna včera dosáhla svého vrcholu. A nejde o to, že výstavu ke stému výročí Československa otevírali na brněnském výstavišti dva premiéři ze Slovenska, byť jeden z nich je předsedou vlády České republiky ve vyšetřování. Bylo to ke Slovákům nejen zdvořilé, ale i milé gesto.

Veškerou pozornost sociálních sítí si urvalo večerní představení „Naše násilí a vaše násilí“ slovinského (nikoliv slovenského) divadla v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Hned první recenzní zhodnocení přinesl kardinál Duka, který mimo jiné připomenul, že až do začátku 19. století vládl na jihu Evropy Islám, taky třeba v Maďarsku, což se týká, pro ty, kteří by to nepochopili, rovněž Slovenska (nikoliv Slovinska). Z toho je hned jasné, že není možné ani na vteřinu uvažovat o tom, že by se křesťané (rozuměj Západ) mohli dopustit na Blízkém východě něčeho špatného ve 21. století.

Pevně doufám, že kardinál Duka se intenzivně podílí na formulování české zahraniční politiky, radí panu prezidentovi a jeho mužům, přesto si dovolím drobně pozdvihnout ukazováček. Máme-li jako spojenci k dispozici analytika takového formátu, potom je nehorázné, že ho v rámci NATO nenabízíme. O kolik dál mohla být americká administrativa při vysvětlování neexistence chemických zbraní v Iráku, kdyby věděla, že do začátku 19. století vládl v Evropě Islám?

Asi víte, že nejznámější osobností, která se účastnila včerejšího představení před Divadlem Husa na provázku, byl PhDr. Miroslav Sládek. Jen na okraj. Vypadá dobře, je ve formě a lze si představit, že by se mu come back mohl podařit. Lidí zklamných elitami, Bruselem a světem všeobecně je hodně a PhDr. Miroslav Sládek nabízí tradiční řešení už téměř třicet let, z čehož lze dovodit, že to myslí s touto republikou a námi všemi smrtelně vážně.

Hned po začátku představení se slovinští herci (ne slovenští herci) svlékli do naha; to rozčílilo menší, ale výraznou, skupinku diváků v modrých trikotech. Modrá je dobrá. Podle jejich pískotu a házení vstupenek smotaných do kuliček bylo jasné, že se letos na podzim chystají v Brně účastnit komunálních voleb. A i když katedra politologie při Masarykově univerzitě bude nejspíš proti, troufám si tvrdit, že nejsou bez šance. Nabízejí velmi srozumitelný program a jsou schopni přinést na radnici jiný styl a novou politickou kulturu.

Z divadelního hlediska si lidé v modrém nevedli zle. Podařilo se jim zrušit onu odvěkou hrozbu každého avantgardního divadelníka: hranici mezi jevištěm a hledištěm. Výkony byly topornější, ovšem nebuďme přezíraví k někomu, kdo nejen poprvé v životě stojí na jevišti, ale samotná návštěva divadla je pro něj nejspíš premiérou.

Modří lidé si říkají Slušní lidé, což je zbytečně doslovné, to přece každý vidí. Je to stejné, jako kdyby si říkali Chytří lidé, je přece vidět, že hlupáka by taková věc nikdy nenapadla. Ale veselé přezdívky a humorné situace k takovým kolektivům patří, nemějme jim tedy tuto drobnou neobratnost za zlé.

Ptáte se, jestli je vůbec ještě něco, co může překonat takto báječně vystavěný divadelní zážitek s organicky zapojeným hlasem veřejnosti? Ale ano, může. Jsou to příslušníci Policie České republiky, z povahy práce spíš vážní lidé, kteří se nenechali zahanbit a hráli s námi se všemi. Bylo to takové improvizační cvičení na 40 minut, ale nutno říci, že na té nejvyšší umělecké úrovni. Během toho času nechali ředitele Národního divadla Brno a dosluhujícího ředitele Centra experimentálního divadla a nastupujícího ředitele Centra experimentálního divadla, aby jim sdělili svá data narození a argumenty, proč mají zasáhnout. Byli v těch rolích dokonalí. Ano, nepohnuli brvou, když vysvětlovali, že obsazení jeviště není důvod k zákroku, a že si to má divadlo vyřešit samo, protože se vlastně vůbec nic neděje. Happening hodný mistrů těch největších policejních šlágrů třicátých let.

No, na závěr už jen nuda v Brně. Ježíš potká Muslimku, což jak víme, je proti historickým faktům, na rozdíl od toho, že muslimové okupovali Evropu až do začátku devatenáctého století, sundá si trenky a zalehne na ni. A pochopitelně je to podvod, neboť je to jen jako, jak to v divadle bývá.

26. 04.

Dál už zbývá jen ticho

Petr Minařík Přečteno 4258 krát

Minulý týden odešel Zdenek Plachý. Hudební skladatel, divadelní a televizní režisér. Tvůrce, který opovrhoval průměrem natolik, že byl ochotný, podle strategie nepřítel mého nepřítele je můj přítel, raději dočasně akceptovat podprůměr.

Jako student kompozice na JAMU měl možnost se svým profesorem Aloisem Piňosem vycestovat do Německa na několikatýdenní studijní pobyt. Všude kolem normalizace a Plachý má možnost setkávat se s legendami současné moderní hudby. Třeba to s Johnem Cagem považoval pro sebe za formotvorné. I proto pro něj bylo vyloučeno dělat kompromisy. Přesněji řečeno, byl absolutistou umění, který nebyl ochotný ustoupit ani o centimetr. A tak vyloučení ze studia před absolutoriem, když jako závěrečnou práci odevzdal partituru s pěticípou hvězdou, bylo tím nejmenším. Tenkrát nezmohli nic prosby ani litanie pedagogů, dobré rady, že si zkazí celý život, ale později, byť ve svobodných časech, to nebylo v ničem jiné.

Po roce 1989 založil nezávislou scénu Skleněná louka, kam vozil to nejlepší ze současné světové hudby. V černém kabátu obcházel své publikum, které se na produkci ocitlo buď náhodou, nebo omylem, a vysvětloval, že to, co se právě děje na scéně, je zcela mimořádné. Nemožnost prorazit s náročným programem byla jen palivem k dalším pokusům.

Zdenek Plachý měl neuvěřitelný smysl pro humor. Neuvěřitelný doslova. Neprovozoval anekdoty a historky, ale bavil se situacemi kolem, nejčastěji těmi, ve kterých byl sám hlavním hrdinou i outsiderem. Dokázal se královsky bavit na svých neúspěších, což ovšem neznamená, že ho současně netrápily. Měl rád svůj svět, ve kterém banalitám dával až mystické významy. Žádný brněnský Cimrman, spíš kouzelník.

Společně se spisovatelem Jiřím Šimáčkem založili v devadesátých letech sdružení Střežený Parnass a psali hry pro divadlo, které pak Plachý režíroval na nejrůznějších scénách po celé zemi. Skoro nikde to neproběhlo hladce. Hercům se zdálo, že neumí aranžovat, divadelním kritikům, že je to moc složité, aby se to dalo popsat do tzv. recenze, a kulturní veřejnost se vyděsila, když se Plachý rozhodl spolupracovat s Danielem Landou, normotvornou bójkou maloměšťácké etiky. Skoro všude, kam Plachý coby inscenátor vkročil, vzbudil zájem a důvod přemýšlet a možná byl ten přínos největší pro ty nejpohoršenější.

Zdenek Plachý stál osm let v čele činohry Národního divadla Brno. Velmi mu na té práci a na tom divadle záleželo. Neodcházel rozhodně v nejlepším, spousta lidí si odechla, když byl definitivně pryč. Myslím, že to považoval za křivdu a nepochopení, se kterým se nikdy úplně nevyrovnal. Určitě by šlo sestavit výčet inscenací, které se mu v brněnském Národním podařily, ale to není nejdůležitější. Otevřel debatu o tom, jaké to divadlo vlastně má být, kam má směřovat, odpoutal ho od nostalgického vzpomínání na „zlatá šedesátá“. Podobný kus neviditelné a nevděčné práce odvedl v roli revolucionáře během takzvané televizní krize, a to opět v odstartování polemiky o veřejnoprávním médiu, diskuse, která je klíčová dnes možná ještě víc než tenkrát.

Vše výše popsané je důležité, ovšem jakoby jen druhotně, coby výstupy krátkého života. Hlavní je něco jiného. Někdy až absurdně malicherně bojovná povaha Plachému nikdy nezabránila, aby k sobě přichýlil každý náznak talentu. Alternativní umělci, kteří už „byli příliš“ i pro nezávislou scénu, u něj našli zastání a prostor na Skleněné louce jako jeho spolupracovníci. Často to nevyšlo, vždycky to mělo smysl. Dokázal brát vážně ty, kterým se ostatní smáli. Umění mu nebylo jedno. Měl v sobě hlubokou lidskost, což kdyby teď mohl číst, vysmál by se tomu, jeho image byla budována odlišně: tvrdě proti všem. Tak se, Zdenku Plachý, omlouvám, ale jsem přesvědčený, že jsi byl dobrým a laskavým člověkem.

(Vyšlo 25. 4. 2018 v LN)

01. 03.

Vražda měla destabilizovat stát, píše iDnes

Petr Minařík Přečteno 5100 krát

MF Dnes poslala své redaktory na Slovensko, aby přinesli svým čtenářům zprávu o tom, co se to u sousedů děje. Byla to zbytečná cesta. Mohli zůstat sedět na Andělu a jen zavolat do centrály vládní stany SMER nebo na sekretariát slovenského policejního prezidenta. Za hodinku by to měli naťukané. A byli by opravdu u zdroje. A není v tom špetka ironie, bohužel. To, co píšou lidé z agroholdingu MAFRA, vzniká u lidí kolem premiéra Fica a policejního prezidenta Gašpara. České noviny to jen přežvýkaly.

Od předvčerejší půlnoci, po zveřejnění článku nebohého Jána Kuciaka, víme, že právě lidé z okolí předsedy vlády (a nepochybně za pomoci některých příslušníků policie) tvořili slovenskou mafii. Ta se stala zdrojem českých žurnalistů. Trošku neskromně se na Slovensku mluví o italské mafii, ale myslím, že to není třeba. Ano, v nejděsivějším případu od časů mečiarismu na Slovensku jsou nejviditelnějšími aktéry Italové z Východu. Je to taky nejatraktivnější. Ale hodinu za hodinou se ukazuje, že domácí přínos není zdaleka zanedbatelný. A v tuto chvíli už nejde jen o vraždu novináře, jakkoliv je jasné, že jméno Ján Kuciak se stane podobně naléhavým symbolem jako kdysi Róbert Remiáš.

Nyní není na stole, vedle Ficova milionu, o nic menší otázka než ta, jestli Slovensko v tuto chvíli neřídí politicko-policejní mafie, nikoliv kalábrijská, ale ryze domácí, poctivě slovenská. Slovenský příběh není u konce. Stane se toho nejspíš ještě hodně. Možná brzy padne celá vláda, budou předčasné volby.

Pro Česko je ten vývoj nesmírně důležité sledovat. Jde o to, jestli se celý pás Visegrádské čtyřky propadne do černé díry, anebo tu zbude malý ostrůvek naděje: Slovensko. Země, která se i pro nás – v situaci, kdy jen očekáváme, jak moc „soft“ nebo „hard“ ten český autoritářský režim bude – může stát inspirací a jakýmsi odvoláním se na to, že i ve střední Evropě to lze dělat jinak. Nemějme velké iluze, že to na Slovensku dopadne dobře, ale prohrané to tam, na rozdíl od Česka, Polska a Maďarska, ještě není.

iDnes.cz, nikoliv proruské servery nebo televizní blázen s pětitisícovkami, přebírá rétoriku těch sil, které unášejí Slovensko zpět do děsivých devadesátých let. Přinášejí informaci, že možná měla vražda jediný cíl, totiž destabilizovat stát. Tedy že si vraždu objednala opozice?! Proto, aby shodila nevinného Fica, modelku Troškovou a policejního prezidenta Gašpara, který svolává tiskové konference, ačkoliv mu to generální prokurátor zakázal?!
Jak je možné destabilizovat stát, který možná není státem, ale jen strukturou organizovaného zločinu?!

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy