Online depka co se nekoná
Když jsem někdy před koncem roku psala středním školám, jestli by studenti nechtěli přednášku o Evropě, nebo se rovnou zapojit do mé soutěže, valné naděje na odezvu jsem si nedělala. V době, kdy se část národa hrbí celé dny nad monitorem, si málokdo dobrovolně přibere něco dalšího online, říkala jsem si. To jsem se ale pletla.
Švejkování s vakcínou
Jestli to covid nezabalí sám, jediné světlo na konci tunelu je očkování. Tahle mantra prostě platí. Každé zaváhání stojí lidské životy i krachující živnostníky. Nezbývá než se přidat do světového peletonu a urvat (ano, urvat) pro Evropu dostatek vakcín.
Jak Johnson pohřbil Erasmus
Řada britských univerzit určitě patří k těm nejlepším, které v Evropě máme. Ročně na nich studovalo i 30 000 studentů z jiných zemí Evropy. Minulý čas je v tomto případě bohužel na místě. Boris Johnson označil projekt Erasmus za elitářský a spolupráci na něm spolu s brexitem ukončil.
Exempla trahunt
Kamala Harrisová. Poprvé v historii bude viceprezidentem USA viceprezidentka. Žen v čele politických peletonů přibývá, jsou víc vidět, jsou slyšet. A to je skvělá zpráva, protože příklady táhnou. A jeden takový vydá za tisíc kvót.
Bezprecedentní zásah do práv žen? Polsku dlužíme jasnou odpověď!
Není to ani pět let, co jsem psala články o tom, jak se Polsko vrací svojí potratovou politikou do středověku. Tenkrát přijali nejtvrdší protipotratový zákon v Evropě. I tenkrát se Polsko bouřilo, dnes jsou protesty mnohem silnější a mně se slova i příměry hledají těžko.
V boji s virem je třeba využít všech zbraní, klíčová je teď i Důvěra
Lidstvo už zažilo pandemií nesčetně. A jestli je nějaká „lesson learnt“ aplikovatelná na jakoukoli dobu, tak že v boji s viry je třeba využít všech zbraní, které jsou po ruce. Nejen z vědy a výzkumu, ale aktuálně třeba i nových technologií. Se všemi nedokonalostmi i pochybnostmi. Abychom byli před virem o krok napřed, potřebujeme informace.
Evropa v době postpandemické
Pandemie byla životní lekcí. Pro svět, Evropu i jednotlivé státy. Na takovou situaci nebyl připraven nikdo (ať se podíváme na jakýkoli kontinent). A z téhle lekce bychom si měli vzít poučení, plán, chcete-li. Pandemický plán.
V čem nás mj. vyškolila pandemie
Pandemie vylidnila na pár týdnů ulice, zavřela školy, obchody, fabriky. Dala nám tak nahlídnout, jak se žije čistě online. Nic pro extroverty, nejeden introvert možná zaplesal. Tahle tak trochu sci-fi zkušenost nás ale vyškolila v jednom.
Voucher nebo vracení peněz za zrušeny zájezd? Volba by měla být na klientovi...
Pohyb po planetě byl v reakci na pandemii během několika dní de facto zmražen. Cestovky a letecké společnosti byly krizí zasaženy frontálně, z černých čísel jim spadly zisky v řádu hodin na absolutní nulu. Jako rána na solar se pak vynořily závazky vůči zákazníkům, kteří se dožadovali garantovaného vrácení peněz za zrušené zájezdy či lety. Některé evropské státy hledaly cesty, jak z těchto garancí vykličkovat. A tomu dnes Evropa učinila přítrž. Evropská komise vydala závazná doporučení, jak by měly země postupovat. A jednoznačně řekla, že by to měl být klient, který se sám rozhodne, zda přijme poukaz na zájezd budoucí, nebo si nechá vyplatit peníze.
O autorovi
je diplomatka, manažerka, už druhé volební období poslankyně Evropského parlamentu a od roku 2019 také jeho místopředsedkyně. Narodila se v Praze, kde vystudovala Vysokou školu ekonomickou, absolvovala Diplomatickou akademii v Madridu a v roce 2001 obhájila na VŠE svoji disertační práci. S partnerem vychovává dvě dcery, ráda má sport, cestování a exotickou kuchyni. Tu ráda připravuje i konzumuje.