P. Večeřa: Chcíplého psa se není třeba bát, ale moc, která je utržená z řetězu je třeba podchytit a uvázat na silnější řetěz
Už před časem nás poučil Pavel Bělobrádek, že psi neumírají, ale chcípají nebo zdechají. Ale chcíplých psů se není třeba bát, ti už Vám neublíží. Větší riziko představují ti, kteří jsou utržení ze řetězu.
P. Večeřa: Přijde po spojování sil na pravici totéž i na levici? Dočkáme se českého neomarxismu a českých neomarxistů?
Jak mnozí vědí, u pěti pravicových demokratických stran došlo ke spojení sil, z 5 subjektů zřejmě půjdou do voleb jen 2 se svými koaliční projekty. Otázkou je, zda podobný proces můžeme očekávat i na opačném konci politického spektra – na levici. Protože některé průzkumy či volební modely z poslední doby dávají ČSSD 4 % a KSČM jen 3% odhadovaných volebních preferencí, zdálo by se to logické.
P. Večeřa: BREXIT není žádný britský exodus, ale BRLOSS – britská prohra, Britové bez boje vyklízejí těžko vydobyté pozice na evropském trhu
Pojem BREXIT (BR-ittish EXIT = britský odchod/východ) je velmi zavádějící. Na první pohled může naznačovat jakýsi odchod, ale Britové se nikam nestěhují, nestali se z nich ekonomičtí migranti, kteří by opouštěli Evropu sužovanou válečným konfliktem. Není to ani exodus na způsob Židů podle biblické Druhé knihy Mojžíšovy, kteří opouštěli Egypt, který je sužoval otroctvím a genocidou.
P. Večeřa: Snižování daní zaměstnancům
Snižování daní zaměstnancům je krok správným směrem, ale nelze ho provádět populisticky bez zohlednění kontextu rozsahu veřejných služeb poskytovaných státem a finanční stability veřejných financí.
Zatímco z Dalibora nouze učinila houslistu, činí zoufalá inovační politika holdingu AGROFERT z jeho neznámého majitele zemského škůdce
Pokud jako kapitalista a podnikatel něco vlastníte jako investici a máte z toho zisky, pak nepochybně tuto investici budete dále rozvíjet, aby se ty zisky nevytratily, ale jejich potenciál se dále navyšoval. Budete odborníky, kteří se o tuto investici starají, směřovat k jejímu vylepšování, aby lépe uspěla na trhu.
Pět tisíc korun jako míra neúcty vlády k seniorům
Předešlé generace mají zásluhu svojí prací na všech dobrech, které mladší generace využívají. To je nesporný fakt. Stejně tak je neoddiskutovatelný fakt, že mají právo užívat část výnosů, které tato dobra (tedy např. infrastruktura, kapitál, průmysl, služby) této zemi přinášejí. Tento podíl by měl být dlouhodobě stabilní, protože je na něm založen sociální smír.
Otevřený dopis premiérovi České republiky Ing. Andreji Babišovi
Pane premiére České republiky,
jsme hluboce zneklidněni brutálním zásahem některých členů Rady České televize do média veřejné služby v době, která, podle Vás, je nejtěžším obdobím v naší novodobé historii. Rada České televize odvolala celou Dozorčí komisi České televize. Tento krok vykonala, aniž ho ohlásila v programu své schůze, a aniž se mohli členové dozorčí komise bránit. Žádné odůvodnění není ani v usnesení.
Ekologické katastrofy odnášejí ptactvo nebeské nad Přerovem, ryby ve vodách Bečvy a přinášejí těžké dilema chemikům v továrnách
Před 6 lety byly limity oxidu siřičitého v Přerově překročeny 36x. V Přerově je jediná chemická výroba – PRECHEZA z holdingu AGROFERT, která vyrábí kyselinu sírovou ve velkém množství. Inspekce životního prostředí podléhající ministru Brabcovi dala chemičce zanedbatelnou pokutu. V médiích jako IDNES jsme se mohli dočíst, že na vině byly inverzní podmínky – tedy zřejmě ptactvo nad Přerovem v ten den mávalo křídly méně než obvykle.
M. Kolářová: Trump jako pionýr slepých uliček republikánů
Část republikánů si již jistou dobu uvědomovala, jakou ránou konzervativním hodnotám zasadilo prezidentské působení Donalda Trumpa. V jeho průběhu opakovaně prokazoval, jak vzdálené jsou mu hodnoty této strany, ke kterým se vždy hrdě její politici, jako byl např. John McCain „Právo na život a svobodu, právo na řízení společnosti konsenzem a vládu práva, na rovnoprávnost justice a na ochranu vlastnictví, to jsou hodnoty, které tvoří jádro naší identity. Právě věrnost jim činí z člověka Američana.“
Mír pro Náhorní Karabach
Příměří mezi Arménií a Ázerbájdžánem, které mělo platit od soboty 10.10., bylo následně opakovaně porušováno oběma stranami a jen otázkou, jak se bude nadále vyvíjet situace. Nedávné boje byly nejintenzívnější od války v letech 1992 – 1994. Tehdy zvítězila Arménie a držela pak ve své moci nejen samotnou oblast Náhorní Karabachu, ale též území zvané Lačinský koridor. Právě zabrání tohoto území je nejproblematičtější prvkem konfliktu, byť z arménského hlediska logické. V oblasti Náhorního Karabachu žijí většinově Arméni a ti vždy toužili být součástí Arménie. Jenže mezi tímto regionem a samotnou Arménií se nachází pás země, který nemá s Armény nic společného. Jeho zabrání má strategický význam v efektivní podpoře Karabachu. Bohužel se však stalo v rozporu s mezinárodním právem a Náhorní Karabach proto nebyl nikdy žádným jiným státem uznán (s výjimkou podobných separatistických území).