Hra s ohněm
Násilné vniknutí demonstrantů do budovy amerického Kongresu nabízí příležitost zamyslet se nad vlivem konspirací na politiku. A připomenout, že konspirační narativy jsou pouze tak silné jako jejich nejprominentnější šiřitelé.
Vakcíny a konspirace: výzkumná agenda pro rok 2021
I pokud se člověk nezabývá problematikou dezinformací podrobněji, může se snadno dovtípit toho, že z jedním z hlavních témat pro konspirátory u nás i ve světě bude v roce 2021 očkování proti koronaviru. Badatelům se díky tomu otevírá řada výzkumných možností.
Konspirace a konstrukce snesitelné reality
Sociologické průzkumy ukazují, že v české společnosti je určité procento lidí, kteří mají tendenci důvěřovat konspiračním teoriím (či je dokonce sami aktivně šířit). Je tedy na místě se ptát, co těmto lidem vadí na současné společnosti natolik, že mají potřebu utíkat od reality ke konspiracím.
Jakou zbraní jsou (dez)informační kampaně?
Proč (dez)informační kampaně nejsou odstřelovací pušky nebo rakety, ale spíše výstřely z brokovnice?
Dezinformace: nejobvyklejší podezřelí
Co pan Petr Ludwig nechtěně prozradil o české debatě o dezinformacích?
Tisíc tváří dezinformátorů
V českých médiích se – po právu – často psalo, že pandemie koronaviru představuje zajímavou příležitosti pro šiřitele dezinformací, poplašných zpráva a konspiračních teorií. Na situaci se však lze podívat i z druhé strany. Její vyhrocennost totiž umožnila výzkumníkům zjistit více o entitách, které problematická sdělení šíří.
Dezinformace jako politikum
Dezinformace nejsou pouze bezpečnostním rizikem, ale stávají se také tématem politické debaty. A také do jisté míry prostředkem politické sebeidentifikace. Jedním z důležitých úkolů Komise pro hybridní hrozby PS je proto najít jazyk, který toto téma umožní komunikovat se všemi občany bez ohledu na jejich politické preference.
Komodifikace konspirací aneb pivní pachuť
Téma konspirací přitahuje pozornost, a proto není divu, že se stalo zpeněžitelnou komoditou. Případ reklamy na pivo Gambrinus pomrkávající na odpůrce 5G sítí ukazuje, že tato skutečnost může mít pro společenskou debatu negativní dopady.
Dezinformační Babylon III. - Něco horšího než omyl
V tomto textu se autor bude zabývat samotným pojmem dezinformace, jeho významem a používáním.
Omyl (nejen) pana poslance Farského
Česká debata o dezinformacích občas trpí používáním vágních a nejasně definovaných termínu. Lpění na přesném pojmosloví přitom není školometstvím, ale naopak nutným předpokladem funkční společenské diskuze. Konec konců, kdyby slova nebyla důležitá, samotná debata o dezinformacích by neměla valný smysl.