Jak to vypadá v politice?
Když jsme před pár dny vydali na společnou pouť zpustošenou krajinou západní civilizace, tak jsme nejprve zkoumali, co se stalo vloni. Koronu jsme zařadili mezi důsledky a skutečné příčiny jsme našli ve znetvoření způsobu a smyslu hospodaření. Zopakujme si nejdůležitější body předchozího textu:
Jak se to stalo?
Chci vysvětlit, co se stalo v roce 2020 a přesto ani jednou nepoužiji slovo korona. Je to sice „událost roku“, ale jakkoliv dramatická a tragická, tak jde pouze o projev závažnějších a dlouhodobějších procesů, které se týkají vývoje naší civilizace.
O čem se 17. listopadu nemluvilo
Státní svátek a s ním spojené historické události vybízí k tomu, klást si otázky, jak naše demokratické instituce obstály ve své první velké zkoušce.
Migrace a bezpečnost
Mediální orgie okolo korony zastiňují všechno ostatní a to je osudová chyba. Za rok se budeme na covid dívat jako na zimní onemocnění a jedno z mnoha rizik, se kterými žijeme. Ale migrace je trvalý proces rozkladu západní civilizace. Je tu pořád - den ode dne - a zvyknout si na ní nesmíme. A proto o ní píši již třetí text za sebou. Připomínám tak páté výročí počátku masové migrace.
Bludy a pravdy o migraci
V roce 2015 jsme se od našich pokrokových expertů a novinářů dozvěděli, že Angela Merkelová udělala neobyčejně prozíravé rozhodnutí, když otevřela hranice pro statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Po pěti letech můžeme tyto předpovědi ověřit.
Zúčtování s moralizující politikou
V sobotu to bylo pět let, co německá kancléřka pustila do země statisíce migrantů, zejména z islámského světa. Migrační pětiletka je dobrá příležitost zhodnotit použitelnost morálky v politickém jednání. Tato otázka nebyla nikdy důležitější než teď. Kam se podíváte, všude samá morálně zdůvodněná politika: Klima, menšiny, gender, migranti, black lives matter. Moralizující politika se opravňuje dobrým úmyslem a neptá se po výsledku, natož po následcích. A proto je nejvyšší čas dokázat, že taková politika není ani morální, ani efektivní.
Trump trestá Merkelovou
Po druhé světové válce bylo v Německu 300 000 amerických vojáků. Dnes je jich 36 tisíc a Donald Trump chce jejich počet snížit na 24 tisíc. Němečtí politici se urazili. Typická byla reakce premiéra Bavorska Södera, který mluvil o „poškození německo-amerických vztahů“. Podobně úkorně, až trucovitě to vzala i německá média a většina veřejnosti. „Der Spiegel“ v odsunu vidí pomstu bývalého amerického velvyslance Grenella, trest za to, že Německo dost nezbrojí a že Merkelová nechtěla přijet na summit G-7 do Washingtonu.
Čtyři mýty o globalizaci
Píši o globalizaci hodně dlouho a patřím k těm, kteří dříve než ostatní rozeznali její úskalí i blížící se konec. Popsal jsem to ve dvou zásadních esejích, které vyšly v roce 2008 a 2009 ve Švýcarsku a posléze i česky v Dnes. V následujícím textu ukazuji, jaký podíl na škodlivosti globalizace nesou sociální vědy a dokládám to na čtyřech tézích, rozšiřovaných vědci a publicisty.
Je čas na pakt svobodných měst
Polský prezident se i nadále jmenuje Andrzej Duda. Varšavský starosta Rafal Trzaskowski ve volbě neuspěl, ale to nevadí. Teď může své síly napnout jiným směrem a splnit vůli svých voličů třeba tím, že se plně věnuje projektu, který v říjnu minulého roku podnítil, věkem i názory podobný, starosta Budapešti Gergely Karácsony.
Pravdu má ten, kdo má moc
Tento text se na oko zabývá tureckým prezidentem, ale ve skutečnosti odhaluje, s jak slabými argumenty omezují všechny vlády svobodu slova na sociálních sítích.