Ochrana proti šikaně po deseti letech
V červenci to bude 10 let, co jsem v Senátu předkládal první verzi zákona, který měl chránit před šikanou osoby upozorňující na závažné protiprávní jednání s dopady na lidské zdraví, životní prostředí nebo ekonomiku státu. ODS a ČSSD tehdy návrh smetly.
SPRAVEDLIVÁ REFORMA PENZÍ
Uplynulé dny ukázaly, že politická kultura v naší zemi stále není příliš vyspělá. Jeden politický tábor hlásal: „Nenecháme okrádat (současné) důchodce“. Z druhého politického tábora zaznívalo: „Nesmíme nechat okrást (budoucí) důchodce, tedy naše děti příp. vnoučata.“
V případě napadení Polska by již naši vojáci asi nebyli potřeba
Nechci strašit. Chci nabádat k obezřetnosti. Skutečnost, že válka na Ukrajině probíhá konvenčním způsobem, by neměla vést k závěru, že případný útok Ruska na některý členský stát NATO by byl také konvenční.
OTÁZKY, NA KTERÉ GENERÁL (ZATÍM) NEODPOVĚDÉL
Kauza Afghanistan Papers u nás příliš medializována nebyla. Na úvod tedy připomenu, že již od roku 2014 poskytovaly osoby obeznámené se situací v Afghánistánu výpovědi o tom, že válku v této zemi nelze vyhrát, že peníze na obnovu země jsou ve značné míře používány na korupci apod. Výpovědi shromažďovala v letech 2014 až 2018 speciální agentura americké vlády pro kontrolu mise v Afghánistánu v rámci projektu Lessons Learned.
DEMOKRACIE V KRISTOVÝCH LETECH
Na sametovou revoluci vzpomínám s hrdostí. Studovali jsme tehdy s mou budoucí ženou na Univerzitě Palackého v Olomouci a přestože nás učitelé odrazovali od stávky s tím, aby to nedopadlo jako v roce 1968, postavili jsme se proti komunistickému režimu. Bylo to období euforie, národ se sjednotil a zpíval Modlitbu pro Martu:
„…ztracená vláda věcí tvých zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí…“
PREZIDENTSKÉ DESATERO X: VĚŘIT NA PŘÍZEŇ NEBES
Tomáš Garrigue Masaryk řekl: „Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin i demokracie.“ Nevím, co Vás napadne jako první, když se řekne Ježíš. Pro mě je tato osobnost životní vzor, ale v souvislosti s naší republikou, mě napadají slova jako mírnost, pokoj a zázraky.
PREZIDENTSKÉ DESATERO IX: POZVEDAT NÁROD
Prezident každý rok uděluje desítkám osobností státní vyznamenání. Prezident-prospěchář může udělit vyznamenání svým kamarádům za zásluhy ve volební kampani. Prezident - státník by měl ocenění udělovat osobnostem, které skutečně dosáhly ve svých oborech vynikajících výsledků, projevily odvahu, obětavost apod.
PREZIDENTSKÉ DESATERO VIII: DÁT ŠANCI ZMĚNÁM
V roce 2018 jsem ke 100 letům založení Československa vydal knížku: „Nová šance pro 2. století naší republiky“. Je v ní řada povzbudivých příběhů, které ilustrují, že má smysl začít znovu, lépe, jinak.
V knize zmiňuji citát jednoho podnikatele, který řekl: "Nejcennější zkušenosti jsem získal díky svým špatným rozhodnutím." Dodávám, že je důležité se z chyb poučit, pokud možno je již neopakovat.
PREZIDENTSKÉ DESATERO VII: MOUDŘE HOSPODAŘIT
Často se při kampani setkávám s názorem, že prezident je jen loutka, kladeč věnců a je úplně jedno, jestli na postu prezidenta bude Petr nebo Pavel. Prezident ale jmenuje bez souhlasu kohokoliv členy bankovní rady České národní banky-osobnosti, které mají na ekonomiku často větší vliv, než všichni ministři dohromady.
Je zásadní, jestli na těchto klíčových místech budou lidé s charakterem a vizí, jak moudře hospodařit ve prospěch celé země či nikoliv.
PREZIDENTSKÉ DESATERO VI: CHRÁNIT SYMBOLY STÁTNOSTI
V „Prezidentském desateru“ představuji zásady, které by měl ctít budoucí prezident. Zatím se mé blogy týkaly hodnot jako např.:
1) NEBÁT SE
2) NEKRÁST
3) NELHAT
4) JEDNAT ODPOVĚDNĚ A
5) USILOVAT O NEZÁVISLOST
resp. usilovat o naplnění vize Jana Amose Komenského: „Vláda věcí Tvých, ať se k Tobě navrátí, ó lide český.“