Istanbulská úmluva jako rozvraceč tradičních hodnot?
Istanbulská úmluva se stala předmětem vášnivé a kontroverzní debaty v České republice. Tento mezinárodní dokument, který se zabývá prevencí a potíráním násilí na ženách a domácímu násilí, rozdělil českou společnost a politiky napříč stranami.
Sněmovnou prošlo první čtení návrhu na přeměnu společností a družstev
Sněmovna podpořila vládní návrh na snížení minimálního podílu hlasů akcionářů potřebných pro schválení přeměn obchodních společností a družstev. Aktuálně je pro takové změny potřeba devadesát procent souhlasu všech akcionářů, avšak podle kontroverzního návrhu by číslo mělo klesnout na 75 %. Tento krok by mohl stát využít při restrukturalizaci společnosti ČEZ, což by zvýšilo jeho kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Kritici však tvrdí, že toto opatření by mohlo znevýhodnit menšinové akcionáře.
Zachrání PPP naši infrastrukturu?
Jak jsme v létě měli skoro všichni možnost porovnat stav českých i zahraničních silnic a dálnic, tak z toho Česko bohužel nevychází úplně nejlépe. Mnohé přepravní společnosti se mu dokonce vyhýbají, poněvadž je cesta oklikou, přes Rakousko či Polsko, kupodivu rychlejší, i když je delší. Česko by mělo, vzhledem ke svému geografickému postavení, šanci stát se křižovatkou Evropy, ale stav jeho komunikací, jak silničních tak železničních, tomu neodpovídá.
Budeme stále jen montovnou Evropy? Jen aby bylo co montovat…
Tento týden sdělili lídři podnikatelských organizací, Hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy, vládě, že Česko zaspalo a zaostává a navrhli několik podnětů, jak tuto tendenci zvrátit
Dotační program Oprav dům po babičc. Co to má být?
Na rekonstrukci rodinného domu dosud přispíval dotační program Nová zelená úsporám průměrnou částkou 240 tisíc korun. Jeho dalším dějstvím je program nazvaný Oprav dům po babičce. Novinka vládního programu, kterou představil ministr životního prostředí, Petr Hladík, má za cíl poskytnout významné dotace ekonomicky aktivním vlastníkům rodinných nebo rekreačních domů na rekonstrukci jejich nemovitostí, tento týden vzbudila poprask nejen na sociálních sítích!
Posun k udržitelné budoucnosti v Česku?
Česko opět zasáhla vlna veder a zahrádky na chatách usychají, vody ve studních je méně a méně, padají teplotní rekordy a všichni jsou zase překvapení. Bohužel se tato situace opakuje už několik let a velké změny se stále spíše nedějí, i když se Česká republika zavázala být uhlíkově neutrální už v roce 2050. Což vypadá, že bude pro odvrácení klimatické krize a zastavení neustale zvyšujících se teplot už poněkud pozdě.
Češi znovu šampiony
Česko se stalo evropským šampionem v užívání konopí, jak ukázala nedávno zveřejněná Evropská zpráva o drogách.
Naděje Slovenska odchází – Zuzana Čaputová nebude obhajovat prezidentský post
Slovensko zaskočila smutná zpráva. Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že příští rok už nebude usilovat o znovuzvolení. Její prezidentský mandát končí 15. června 2024.
Ukrajinská dívka na hradě, vřava v podhradí
V nedávném setkání na Pražském hradě přijal prezident Petr Pavel mladou Ukrajinku, která se stala terčem šikany ze strany svých českých vrstevníků. Mnohé Čechy to však z nějakého záhadného důvodu výrazně podráždilo.
Odvrácená tvář záchrany planety: Poslední Generace a ekoterorismus
V dnešní době je ochrana životního prostředí naším společným úkolem a vyzývá nás k tomu, abychom přijali opatření k udržitelnosti a ochraně naší planety. Je však ultraradikální aktivismus správnou cestou?