Jak poznáte kýč v architektuře? O Květinovém domě na Václavském náměstí
V Praze na Václavském náměstí vyrostla novostavba, která mne inspirovala k této úvaze. Ano, přiznávám se hned úvodem, jsem podjatá, dlouho jsme totiž s kolegy z Klubu Za starou Prahu a dalšími přáteli usilovali o to, aby dům, nazvaný s velkou nadsázkou Květinový a později přejmenovaný na The Flow Building, nikdy nevznikl, a na rohu Opletalovy ulice zůstal stát onen dům, který tam už stál.
Angažovali chytrou horákyni! Odpověď Prahy pro UNESCO
V této souvislosti si musím nejprve položit otázku, zda je pohádková chytrá horákyně kladnou či zápornou postavou. Lehce vyzraje na neřešitelnou úlohu splnit současně dva protikladné úkoly. V pohádce to funguje, chytré horákyni její důvtip otevírá cestu ke šťastnému konci příběhu. Ale v nepohádkovém světě tomu tak být nemusí.
Mariánský sloup jako památkářská blamáž
Kuky se vrací, Lassie se vrací, ale Mariánský sloup se vrátit nemůže. Nejde o to, že nemá nohy jako Kuky či Lassie, jde o to, že sloup, který se začal stavět na Staroměstském náměstí, není týmž sloupem, který se údajně vrací, ale dílem, které se za něj jen vydává.
Říkají tomu stavební zákon, je to ale kukaččí vejce
Návrh stavebního zákona plní média již více než rok. Za tu dobu bylo jeho kritiky mnohokrát veřejně řečeno, že idea nového zákona – jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení – a způsob, jakým jí má být dosaženo, nahrává korupčnímu prostředí a soukromému zájmu před veřejným. Mnohokrát tuto výtku a další kritické názory Vladimír Dlouhý, předseda Hospodářské komory, která zákon pro ministerstvo místního rozvoje dodavatelským způsobem zpracovala, vyvracel.
Největší hrozbou pro památky jsou ministři kultury
V Nostickém paláci řádí jakási infekce posledního dne. Antonín Staněk totiž není první ministr, který na poslední chvíli potopil nějakou památku.
Telenovela na Žižkově (Návrh architektky Evy Jiřičné pro Central Group)
Ta informace se rozlétla po internetu rychlostí blesku. Architektonickou soutěž na novou zástavbu velké žižkovské parcely na nároží ulic Olšanské a Želivského v Praze na Žižkově vyhrála ve světové konkurenci bezmála stovky ateliérů architektka Eva Jiřičná.
Úředníci v Babišově klecovém chovu a divný pražský tandlmark
Nejspíš je to syndrom drůbežáře, který nutí Andreje Babiše tak tvrdošíjně trvat na výstavbě úřednické či vládní čtvrti, jinak si to skoro nedokážu vysvětlit. (A to byla jediná oznamovací věta v tomto blogu.)
„Nikdy neodstoupím! Nikdy!“ řeklo výhružně trucovité dítě
Není to až tak časté, že se politici dostanou do situace, kdy ztratí kontrolu nad svým „dospělým“ chováním a projeví se dětinsky. Andrej Babiš je v této slabosti nejspíš mistr světa.
Recenze pražského volebního debaklu hnutí ANO
Sledovala jsem pražské volební klání. Někdy zpovzdálí, jindy z první řady. Volebních debat bylo přehršel, lídři na ně poslušně docházeli a s naučenými úsměvy odpovídali, i když z otázek moderátorů předhánějících se v duchaplnosti museli být občas jurodiví.
Pro koho jsou státní památkáři škodnou v revíru?
Pražská primátorka Adriana Krnáčová předvedla na konci svého mandátu mimořádný varietní kousek. V rámci zákonodárné iniciativy Hl. m. Prahy navrhla úpravu památkového zákona. Chce zrušit povinné vyjádření Národního památkového ústavu (NPÚ) k plánovaným stavebním zásahům na památkách a v památkových územích. Podle ní jde o nadbytečnou byrokracii, kterou dostatečně nahradí posouzení úřadem obce s rozšířenou působností, v Praze magistrátem.