Přijde na podzim covid?
Ne! On tu totiž pořád je. A bude mít nové mutace? Ano, samozřejmě, podobné viry se pořád mění. Bude někoho ohrožovat? Ano – asi od dubna 2020 víme, koho nejvíc.
Proč lidé věří dezinformacím?
Abychom to mohli pochopit, je potřeba se ptát, o jaké dezinformace jde. Kdybychom řešili ty z posledních tří let, tak je odpověď snadná: lidé věřili vládě a jejím expertům, zdravotníkům a mainstreamovým médiím, kteří byli v rámci pandemie jejich hlavními zdroji.
Jak jídlem podpořit myšlení a zpomalit demenci
Alzheimerova choroba je progresivní onemocnění mozku, které poškozuje schopnost myslet. I přes miliardy vynaložené na výzkum a testování léčby tuto demenci stále neumíme vyléčit. O to zásadnější je studiemi potvrzená souvislost Azheimerovy choroby s tím, co jíme.
Věřili jsme amuletům
Přivolávání deště a pouštění žilou už dlouho řadíme mezi šamanství nebo šarlatánství. Nošení roušek či respirátorů, které je obdobně nefunkční, mělo však být podle mnoha expertů, médií, politiků a influencerů zásadním prostředkem proti viru covidu a pro ochranu zdraví.
Lék na hubnutí jen potvrzuje naše závislosti
Ve vyspělém světě se topíme v nezdravém jídle a nepohodě. Chronický stres zajídáme nezdravostmi, které nám s nadšením dodává potravinářský průmysl. Jíme produkty, které budují závislost, přejídáme se jimi a tloustneme. Jsme nemocní a životy udržujeme na lécích. A farmaceutický průmysl má řešení: další lék!
V pandemii jsme zapomněli na etiku a imunitu
Jak by se měl chovat lékař? S respektem k pacientům. Zde v pár příkladech, co to znamená a co vše jsme s pandemií zcela popřeli. A jak je to s imunitou? Tu nejpřirozenější a nejlépe fungující imunitu, která přichází po úspěšném zvládnutí nemoci jsme jen ignorovali.
Šokující fakta o dietách, kaloriích a výživě
Káva může zachránit váš život, počítat kalorie je nesmysl, umělá sladidla poškozují mikrobiom, obiloviny jsou prospěšné, pokud nemají podobu mouky, a jedení vysoce průmyslově zpracovaných produktů vede k přejídání.
Drogy, facebook a sladkosti
Co mají společného kokain, alkohol, lajky na sociálních sítích nebo pocukrovaná kobliha? Podporují v mozku uvolnění nervového přenašeče dopaminu. Dopamin je také označován jako mediátor štěstí nebo neřesti a na aktivitách, které vedou k jeho uvolnění, může vznikat závislost.
Kdo víc škodí? Ten, kdo poslouchá nesmysly, nebo ten, kdo myslí?
Máme za sebou pandemii, která rozdělila společnost. Jeden tábor byl označován za ty správné, kdo dodržovali restrikce, jež měly ochránit seniory. Druhý tábor byli rebelové, antivaxeři, anticovidisté, jednoduše vrazi babiček a dědečků! Co ve skutečnosti která skupina prosazovala?
Jak hormony a mikrobi ovlivňují naši hmotnost?
Mnozí odborníci nám roky tvrdili, že jedinečnou příčinou obezity je nadměrný příjem kalorií a že se obézní lidé přejídají, jsou nedisciplinovaní a mají málo pohybu. Já s tím nesouhlasím! Lidé totiž nejsou laboratorní kalorimetry, které dokážou jen spalovat to, co snědí. Ze stravy získáváme energii, ale také nám z ní rostou svaly nebo třeba tuková tkáň. A o tom, jak je naše jídlo využije, rozhodují především hormony.