P. Vizina: Zemřel Američan, který Čechy učil, jak dosáhnout změny
V sedmasedmdesáti letech odešel americký křesťanský psycholog a spisovatel Larry Crabb. Češi mu vděčí za to, že jim krátce po revoluci pomohl zvládnout expanzi náboženství, které místo vnitřní proměny nabízelo instantní vítězství víry nad pochybami a slabostmi. Tento sebeklam byl pro mnohé zničující.
H. Ulmanová: Chcete se dožít dalších voleb? Dejte se očkovat!
Před více než půl stoletím napsal můj oblíbený americký spisovatel židovského původu Philip Roth esej o tom, jak těžké je psát ve Spojených státech 60. let prózu: a sice proto, že každodenní realita a její následné uchopení v televizi daleko překonávají vše, s čímž by snad dokázala přijít představivost umělce.
H. Ulmanová: Zavřené školy a blbci nakvadrát
Uplynul již druhý školní půlrok či akademický semestr, kdy se čeští žáci a studenti účastnili prezenční výuky nesrovnatelně kratší dobu než snad kdekoli jinde v Evropě.
M. Braun Kohlová: Jak infekční budou povinné respirátory?
Vláda inspirovaná diskusí u německých sousedů v současnosti uvažuje o tom, že zavede v hromadné dopravě a ve školách povinnost nosit respirátory místo stávajících látkových roušek. Jistě ten nápad vznikl v dobré víře ochránit obyvatelstvo před infekcí koronaviru lépe než dosud.
P. Bartoň: Rizika projektu dostavby dálnice D4 formou projektu PPP
S blížícím se hlasováním Poslanecké sněmovny o dostavbě dálnice D4 v okolí Příbrami se vyrojily mediální obhajoby projektu, který si ministr dopravy vytkl jako cíl při vstupu do funkce: rozjet financování státních staveb skrze tzv. PPP projekty („partnerství soukromého a veřejného sektoru“). Projekt z vlády právě míří do Parlamentu a zatím má podporu i ze strany opozice. Možná je to proto, že projekt dnes vypadá jako náplast na rozpočet, který se (nejen) kvůli koronaviru potácí v hlubokém schodku. Pravda je ale trochu někde jinde.
Krize jménem Mosambik: Půl milionu lidí uteklo před násilím, teď postrádají střechu nad hlavou, jídlo i vodu
Jsou jich stovky, někdy i tisíce každý den. Lékaři bez hranic vidí tyto zoufalé, ale zároveň odhodlané lidi přijíždět lodí, náklaďákem nebo i přicházet pěšky sem do Pemby, hlavního města bohaté provincie Cabo Delgado, i do měst v okolí. Opustili všechno, aby přežili.
M. Šveřepa: Stárnutí jako problém péče?
Za deset let stejný poměr starých lidí jako v Japonsku. “V polovině století pak vlna stárnutí ještě postoupí – třetina obyvatel bude starší 65 let,” varuje obsáhlý text Deníku N o neplněných domácích úkolech. “Důsledky není těžké domýšlet: zvýší se tlak na mladší lidi. Nyní připadají na jednoho člověka v důchodu tři pracující, kolem roku 2040 to bude 1,7 pracujícího na jednoho penzistu.”
J. Mittner: ČNB selhala v péči o cenovou stabilitu. Nemovitosti ustřelily.
V zákoně o ČNB z roku 1993 v §2 zní první věta takto: "Hlavním cílem České národní banky je péče o cenovou stabilitu." Až následující věta zní: "Česká národní banka dále pečuje o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v České republice." To má hluboký význam, protože autor (ať už jím byl na počátku dlouhé řady od sebe opisovaných ústav centrálních bank kdokoliv) tím chtěl zřejmě říct, že dojde-li ke krachům bank, padělání peněz a podobným jevům, je důvěra ve finanční systém otřesena. Dojde-li ale k vysoké inflaci, rozpadne se celý peněžní systém. Péče o cenovou stabilitu má takovou důležitost, že je prvořadým cílem.
M. Singer: Ještě pár poznámek k tolik potřebné debatě o kovidu
Jsem potěšen tím, že mé skromně, a dovolím si poznamenat i spíše mírně vyjádřené pochyby o potřebě, čelit viru způsobem, kterým se tak činí a činilo, našly odezvu nejprve v textu M. Šmída a J. Trnky a má odpověď před několika dny v dalším textu těchto autorů a navíc i v textu R. Levinského. Také proto, že R. Levinský je tak trochu tváří centra BISOP hlasitě doporučujícího zavádět pro boj s virem do české ekonomiky další a ještě přísnější restriktivní opatření. Pokusím se zde, odpovědět na poslední dva texty. Nejprve se budu věnovat tomu, jak nás kovid poškozuje na životech, pak budu reagovat na téma přenosu a lockdownových opatření a na závěr ukážu na jak chatrných základech jsou dnes centrem BISOP formulována velmi silná a potenciálně mimořádně nákladná opatření.
P. Hroboň: Jak dál s Covidem? Mírný optimismus a hodně práce
Ve druhé polovině listopadu se zdá, že Česká republika dokázala druhou vlnu Covid-19 ustát bez kolapsu zdravotnictví, byť za cenu obrovského vypětí zdravotníků. I přes jejich snahu máme tisíce mrtvých. Je třeba si připomenout, že byť se druhé vlně velmi pravděpodobně nešlo zcela vyhnout, rychlost jejího nástupu a rozsah dopadu na společnost jsou důsledkem nečinnosti vlády v letních měsících.