Co se změní na pracovním trhu v roce 2024?
V roce 2023 byl prioritou firem nábor a schopnost udržet si své stávající zaměstnance. Letošní rok bude ve znamení posunu, jak technologického, tak sociálního. Firmy budou více využívat možností umělé inteligence i hybridní formy práce. Zajímavým trendem a důležitým tématem bude otázka platové transparentnosti.
Syndrom podvodníka aneb Když přestanete věřit tomu, co jste dokázali
Máte neustále pocit, že nejste dost dobří nebo že na nějakou práci prostě nemáte? Možná trpíte takzvaným “impostor syndromem”. Syndrom podvodníka, jak se původní název do češtiny překládá, byl psychology poprvé popsán v 70. letech minulého století. Dotýkat se může úplně všech, bez ohledu na věkovou kategorii, pohlaví nebo společenskou vrstvu. Setkávají se s ním studenti, řadoví pracovníci, ale i vysoce postavení manažeři nebo politici.
Firemní snídaně nebo oslavy osobních úspěchů. Jak udržovat dobré vztahy a náladu na pracovišti?
Dobré vztahy se šéfem a kolegy jsou důležité pro 9 z 10 českých zaměstnanců, vyplývá z nedávného průzkumu, který jsme provedli ve spolupráci s agenturou Ipsos. Možností, jak ve své firmě udržovat příjemnou atmosféru a budovat firemní kulturu, je opravdu hodně. Čím si tedy své pracovníky zaručeně získáte?
Akcie ve firmě nebo happy days. Jaké jsou novinky v zaměstnaneckých benefitech?
Stravenky, pracovní počítač nebo firemní tarif. Dříve jedny z nejatraktivnějších zaměstnaneckých benefitů jsou dnes už běžný standard. Stejně jako se mění požadavky zaměstnanců na náplň práce, mění se i jejich představy o dostupných firemních benefitech. Náš nový průzkum odhaluje, díky kterým benefitům do své firmy spolehlivě nalákáte nové talenty i udržíte ty stávající.
Co chtějí čeští zaměstnanci? Vede čtyřdenní pracovní týden a neomezená dovolená
Pracovní trh se neustále mění a s ním i potřeby zaměstnanců. Náš nový průzkum pracovního tempa v Česku* ukázal, že by čeští zaměstnanci nejvíce uvítali čtyřdenní pracovní týden a možnost přizpůsobit si pracovní dobu podle svých možností.
Rok 2022 otevřel dveře částečným úvazkům i otcovské dovolené
Turbulentní rok 2022 přinesl řadu novinek i na trh práce. Z pandemické krize jsme se přesunuli ke krizi hospodářské a rostoucí zdražování nutí zaměstnavatele zvažovat hromadné propouštění. Přesto vše ale český pracovní trh přišel i s řadou pozitivních novinek jako prodloužení otcovské dovolené nebo zvýhodnění zkrácených úvazků.
Quiet quitting jako udržitelný přístup k práci
Čím dál více skloňovaný pojem v médiích je quiet quitting. Mluví se o něm jako o novém trendu, který přinesla nejmladší generace na pracovní trh. Opak je ale pravdou. Trend přišel už před padesáti lety a od té doby se objevoval opakovaně.
Jak přilákat ty nejlepší kandidáty? Zaměřte se na firemní sociální sítě
Když se ve firmách ptám, na kterých sociálních sítích aktivně komunikují značku zaměstnavatele, tak se mi jako nejčastější odpověď dostane pouze LinkedIn. Jedná se o pevný start, ale v dnešní době s přicházejícími generacemi to už určitě nestačí. Sice na této profesní síti globálně hledá týdně práci až 49 milionů lidí, v českém měřítku je ale bohužel tato sociální síť slabší. V rámci českého internetu totiž LinkedIn využívá pouze 23 % lidí. To je v porovnání s ostatními sítěmi zanedbatelné číslo, a proto je vhodné vyrazit za hranice LinkedInu i k jiným sociálním médiím.
Zkrácené úvazky pomohou čerstvým rodičům, studentům i důchodcům
Flexibilita práce neznamená pouze pružnou pracovní dobu nebo občasnou práci z domova, ale také možnost zkrácených úvazků. Ty mají totiž potenciál demokratizovat pracovní trh a poskytnout pracovní nabídky okrajovým skupinám zaměstnanců, které bývají kvůli časovým možnostem upozaďovány. Těmi jsou rodiče malých dětí, studenti nebo důchodci.
Kvóty na ženy ve vedení mohou přinést vyšší efektivitu i transparentnost
České předsednictví v Evropské unii přináší řadu zajímavých témat, jako jsou 40procentní kvóty, které usilují o vyšší zastoupení žen ve vedení společností obchodovaných na burze. V současnosti se totiž průměr pohybuje pouze okolo 15 procent.