Rok 2022 otevřel dveře částečným úvazkům i otcovské dovolené
Turbulentní rok 2022 přinesl řadu novinek i na trh práce. Z pandemické krize jsme se přesunuli ke krizi hospodářské a rostoucí zdražování nutí zaměstnavatele zvažovat hromadné propouštění. Přesto vše ale český pracovní trh přišel i s řadou pozitivních novinek jako prodloužení otcovské dovolené nebo zvýhodnění zkrácených úvazků.
Quiet quitting jako udržitelný přístup k práci
Čím dál více skloňovaný pojem v médiích je quiet quitting. Mluví se o něm jako o novém trendu, který přinesla nejmladší generace na pracovní trh. Opak je ale pravdou. Trend přišel už před padesáti lety a od té doby se objevoval opakovaně.
Jak přilákat ty nejlepší kandidáty? Zaměřte se na firemní sociální sítě
Když se ve firmách ptám, na kterých sociálních sítích aktivně komunikují značku zaměstnavatele, tak se mi jako nejčastější odpověď dostane pouze LinkedIn. Jedná se o pevný start, ale v dnešní době s přicházejícími generacemi to už určitě nestačí. Sice na této profesní síti globálně hledá týdně práci až 49 milionů lidí, v českém měřítku je ale bohužel tato sociální síť slabší. V rámci českého internetu totiž LinkedIn využívá pouze 23 % lidí. To je v porovnání s ostatními sítěmi zanedbatelné číslo, a proto je vhodné vyrazit za hranice LinkedInu i k jiným sociálním médiím.
Zkrácené úvazky pomohou čerstvým rodičům, studentům i důchodcům
Flexibilita práce neznamená pouze pružnou pracovní dobu nebo občasnou práci z domova, ale také možnost zkrácených úvazků. Ty mají totiž potenciál demokratizovat pracovní trh a poskytnout pracovní nabídky okrajovým skupinám zaměstnanců, které bývají kvůli časovým možnostem upozaďovány. Těmi jsou rodiče malých dětí, studenti nebo důchodci.
Kvóty na ženy ve vedení mohou přinést vyšší efektivitu i transparentnost
České předsednictví v Evropské unii přináší řadu zajímavých témat, jako jsou 40procentní kvóty, které usilují o vyšší zastoupení žen ve vedení společností obchodovaných na burze. V současnosti se totiž průměr pohybuje pouze okolo 15 procent.
Demokratizace českého pracovního trhu
Čeští zaměstnavatelé si flexibilitu práce představují hlavně jako možnost pružné pracovní doby nebo občasnou práci z domova. Jedná se však i o možnost zkrácených úvazků nebo sdílená pracovní místa, o které má zájem až 73 % Čechů. Na takovou flexibilitu prozatím však dosáhne jen zlomek z nich.
Kdo pracuje, aby mohl žít a kdo žije, aby pracoval? Mezigenerační vesmíry
Na pracovním trhu dnes najdeme čtyři rozdílné generace. Od nejstarší po nejmladší jsou to BABY BOOMERS, GENERACE X, GENERACE Y a GENERACE Z. Nejpočetnější skupinou na pracovním trhu je generace Y neboli mileniálové — to jsou lidé ve věku 27-40 let. Důvodem, proč je dobré se tomu věnovat, je jejich rozdílný přístup k práci. Mladší generace pracuje, aby mohla žít a starší žije, aby pracovala.
Trendy ze západu, které dorazí na český pracovní trh
Důraz na flexibilitu práce, budování značky zaměstnavatele a rovnováha mezi osobním a pracovním životem nebo s tím související zaměření se na efektivitu práce. To jsou trendy, kterých si v zahraničí všímám a u kterých věřím, že dříve nebo později dorazí i k nám.
Zrušení druhého povinného jazyka ve školách může v budoucnu ohrozit konkurenceschopnost Čechů na mezinárodním pracovním trhu
Čeští školáci přijdou možná o druhý cizí jazyk. Ministerstvo školství v minulém týdnu oznámilo, že zvažuje zrušení druhého povinného cizího jazyka. Ten se musel podle osnov vyučovat nejpozději od osmé třídy. Školy ale budou mít povinnost stále druhý jazyk nabízet, a to i pouze pro jednoho zájemce. Kvalita jazyků se ale na základě takových změn může zhoršit.
Hybridní práce čeká i technologické giganty
Po dvou letech pandemie se do kanceláře vrací Apple, Twitter nebo Google. Úplná práce z domova nebyla totiž ideální, protože se začala stírat hranice mezi osobním a pracovním životem zaměstnanců. To mělo efekt na efektivitu práce, ale hlavně na kvalitu života. Přesto si ale všichni uvědomují benefity práce z domova, proto společnosti přechází na tzv. hybridní systém, který kombinuje oba způsoby práce.