Povinné kvóty českých potravin ve větších obchodech
Poté, co sněmovna schválila povinné kvóty českých potravin ve větších obchodech, napíši asi svůj nejkratší blog.
(1) z toho budou profitovat Babišův Agrofert a náckové: budeme to stejně muset zrušit, ale bude se u toho křičet, jak nám ten zlý Brusel diktuje. Ještě doufám v zásah Senátu.
(2) jinak odkazuji na svůj půl roku starý blog
K blogu pana kardinála Duky o EU
Publikovat rozhovor s tak kontroverzní osobou, jakou je Hana Lipovská, byl ze strany začínajícího časopisu Hrot reklamní majstrštyk. Nekomentoval jsem ho, protože jsem nechtěl ani nasednout na tuto propagační strategii, ani jsem nechtěl dělat reklamu slečně Lipovské, konečně vypořádat se s takovou dávkou nepodložené dojmologie by mělo význam jen tehdy, pokud by šlo o skutečně věcný dialog. Nyní však Hanu Lipovskou podpořil vahou své autority pan kardinál Dominik Duka.
Přinesl summit EU přelom v evropské spolupráci?
Šedesát sedm stran tzv. závěrů je výsledkem druhého nejdelšího zasedání Evropské rady v historii. Šlo nejen o peníze, přesněji o hodně peněz, ale i o principy.
Více multilateralismu, ne přetlačování mezi velmocemi
Žijeme v době, která se odvrací od multilateralismu zpět k přetlačování mezi velmocemi. K hlavním strůjcům eroze tohoto světového pořádku – Rusku, Číně a USA se přidala i čínská chřipka, a to v době, kdy globální výzvy potřebují multilateralismus více než kdy jindy.
Kam Německo povede EU?
V červenci 2020 začíná Německu půlroční předsednictví Rady EU. V době, kdy je třeba hledat řešení mnoha problémů a krizí a kdy Unie potřebuje silné vedení. Jak se mu to povede?
Povinný podíl českých potravin v obchodech? Populismus, anebo neznalost
Každý den navíc diskuse o tom, že by zákon o potravinách měl obsahovat povinnost obchodů prodávat nějaký podíl potravin z Česka, mě naplňuje rostoucím údivem: kde jsou všichni právní poradci poslanců? Předpokládám, že je nikdo neposlouchá, anebo zapomněli elementární základy evropské integrace.
Starosta Prahy 6 píše předsedkyni Evropské komise
Ondřej Kolář, starosta Prahy 6, toho času neznámého pobytu, neb se ukrývá před ruskou hrozbou, naprosto správně pochopil naše členství v EU, když se otevřeným dopisem obrátil na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen. Shodou okolností tak učinil symbolicky mezi 16. výročím českého členství v EU a 70. výročím tzv. Schumanovy deklarace, která odstartovala poválečnou evropskou spolupráce.
Možnosti EU a čínský virus
Čteme kritiky o neakceschopnosti EU v boji proti čínskému viru, jimž se na sociálních sítích zase čelí seznamy toho, co už na unijní úrovni bylo vykonáno. Nechť má každý názor, jaký chce, ale jen tehdy, pokud zná meze aktivit EU v oblasti ochrany zdraví.
Brexit jako generační test
Jean Monnet, architekt poválečné evropské spolupráce, ve svých Pamětech vzpomíná na jedno setkání okolo r. 1973: „V Londýně mě jednou poznal anglický celník a zeptal se mě: ‚Byl bych rád jist, pane, že vstoupíme-li do vaší Evropy, budeme z ní moci odejít?‘“ Ta otázka je zpětně jeví jako typický britský přístup k EU: (1) „do vaší Evropy“ – ne do Evropy naší – a (2) myšlenky na zadní vrátka již od prvopočátku.
Schwarzenberg, Sulejmání a konzervativismus
Názor Karla Schwarzenberga, že zabití iránského generála Sulejmáního je Trumpův zločin, bych asi – vzhledem k zásluhám tohoto muže - nekomentoval: každý máme právo na svůj názor. Trumpa rozhodně nemiluji, ale vydávat takovýto názor za vzor konzervativního myšlení, jak to činí Martin Fendrych, bez komentáře zůstat nesmí.