Dohoda o přátelské spolupráci se systémovým rivalem
Na konci minulého roku během videokonference za přítomnosti Si Ťin-pchinga, Ursuly von der Leyen, Charlese Michela, Angely Merkelové a Emmanuela Macrona bylo po sedmi letech jednání potvrzeno přijetí investiční dohody mezi EU a ČLR. Stalo se tak bez ohledu na události minulého roku, které potvrzují, že Čína je systémovým rivalem Evropy, který nedodržuje uzavřené smlouvy a mezinárodní úmluvy a ohrožuje stávající pravidla mezinárodního řádu i samy hodnoty, na nichž je založená Evropa.
Liou Siao-po, Charta 08 a Si Ťin-pchingovo myšlení pro novou éru
Před deseti lety dostal Nobelovu cenu míru Liou Siao-po, spoluautor Charty 08. Dokument, který je v Číně zakázaný, výstižně pojmenovává čínskou situaci a stojí za přečtení i kvůli pochopení dnešní stranické politiky.
Jedna Čína a „provincie" Taiwan
Když předseda českých komunistů říká, že Taiwan je jen provincií Číny, vyjadřuje tím stanovisko pekingské politiky. Zájmy komunistů v Praze i Pekingu jsou společné. Ale také zájmy demokratů v ČR a na Taiwanu jsou — měly by být — společné.
Svědectví mladého Ujgura o čínských represích v Sin-ťiangu
V televizním vysílání BBC se 4. srpna objevilo krátké video, na kterém mladý Ujgur Merdan Ghappar pod policejním dozorem ve městě Kuča v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang sedí připoutaný ocelovým poutem k posteli. Dnes je nezvěstný.
Tchien-an-men v Číně a v Československu
Demonstrace na jaře 1989 v Pekingu a dalších městech Čínské lidové republiky završily deset let poměrně otevřených diskuzí o úskalích politického systému založeného na vládě komunistické strany a také uzavřely první dekádu hospodářských reforem započatých po Kulturní revoluci. O deset let dříve, na přelomu let 1978 a 1979 proběhlo hnutí Zdi demokracie, během kterého Wej Ťing-šeng uveřejnil manifest s názvem Pátá modernizace požadující demokratickou proměnu politického systému. Hnutí bylo potlačeno, jeho představitelé pozatýkáni a odsouzeni za podvracení státní moci. Nejvyšší trest, patnáct let těžkého žaláře, dostal právě Wej Ťing-šeng.
Psaní o Číně k smíchu i k pláči zároveň
V médiích se objevují útoky proti projektu Sinopsis, který uveřejňuje kritické články o Čínské lidové republice a česko-čínských vztazích. Naposledy se v tomto smyslu vyjádřil v Literárních novinách někdejší první náměstek ministra zahraničí Zaorálka z doby „restartu“ česko-čínských vztahů a později český velvyslanec v Paříži, profesor Petr Drulák v článku „Nevládní tlampače“.
Role WHO v dnešní pandemii a vliv Čínské lidové republiky ve světě
Generální ředitel WHO nekriticky přebíral informace od čínských úřadů a na základě toho odkládal zásadní rozhodnutí. Zmátl světovou veřejnost, která nepovažovala situaci za dostatečně vážnou, a tím zamezil rychlému přijetí adekvátních opatření, která mohla zbrzdit šíření nemoci.
"Přes pět kontinentů a čtyři oceány se žene bouře, ve společném boji navazujeme přátelství."
Dopis, který ministr Hamáček odeslal vedoucímu tajemníkovi Šanghajského městského výboru Komunistické strany Číny, nemá úroveň dokumentu, který reprezentuje vládu České republiky. Podbízivý obsah a forma odporující protokolu nás — v přímém rozporu s ujištěními českých představitelů — v očích zahraničního partnera zbavuje vážnosti a předem podkopává naše vyjednávací pozice.
Respirátory z Číny a PR pro systémového rivala
Hrdinou dne je Jan Hamáček, předseda ČSSD a ministr vnitra s dobrými kontakty v Číně, zemi, kterou Evropská komise loni s obavami označila za „systémového rivala“. Podle titulku článku v Deníku N „Hamáček využil kontaktů ČSSD v Číně a vyjednal další miliony roušek i respirátorů, pomohla také Tvrdíkova komora“. Lidové noviny zase citují Hamáčkovo prohlášení, že „Bez Zemana by to nešlo, díky Číně dostaneme Česko z problémů“. Zásluhy podle našeho tisku má i velvyslanec Čínské lidové republiky v Praze.
Čína využívá pandemie koronaviru k politickým cílům. S českou pomocí
Čínská lidová republika ani v době pandemie, na jejímž počátku stálo systémové selhání státu řízeného podle principů vedoucí úlohy strany, nezapomíná na své politické cíle. Místo reflexe institucionálních příčin problému se věnuje propagandistickým akcím.