Tohle by měla být povinná četba pro všechny, kdo demonstrují za demokracii a svobodu
Současné politické systémy čím dál častěji fungují jako demokracie bez pojistek proti zneužití. Pojistky proti zneužití ale také v některých případech šly tak daleko, že dokázaly vůli lidu z vládnutí prakticky vytlačit. Tyto trendy jsou sice na první pohled protichůdné, ve skutečnosti spolu ale souvisí a oba představují obrovské riziko a zdroj nestability, popisuje kniha Lid versus demokracie.
Recenze: Slepé skvrny Daniela Prokopa jsou manifest levicové politiky, který má potenciál přesvědčit i pravičáky
Sociolog a publicista Daniel Prokop napsal knihu, která upozorňuje na slabá místa české sociální a daňové politiky a navrhuje jejich řešení. Činí tak přitom bez dogmatismu a s respektem k protinázoru: lépe propracované politiky zkrátka představuje jako pragmatický návod, jak budovat nejen spravedlivější, ale i lépe fungující Česko.
Rozpad pevného řádu času a univerzální všechno. To jsou hlavní důvody naší závislosti na smartphonech
Odlišné vnímání času a hromadění různých funkcí v jednom zařízení představují jednu z největších změn, které internet a chytré telefony přinesly. Telefony umí vše a kdykoliv, což vede k tomu, že je bereme do ruky v časech, kdy je nepotřebujeme a pro věci, které až tak úplně dělat nechceme. Telefony jsou zkrátka občas až příliš chytré — a pokud je chceme používat vědomě, musíme je učinit hloupějšími.
O autorovi
Jsem konzultant a publicista. Ve svých textech se zaměřuji hlavně na vliv technologií na náš dennodenní život, recenzuji knihy a občas komentuji ekonomické a politické dění. Psaním jsem se dříve živil (od roku 2016 do začátku roku 2020 jsem pracoval v redakcích týdeníku Ekonom a Hospodářských novin a občas přispíval i na Aktuálně.cz). Absolvoval jsem VŠE a IMS FSV UK. Sledovat mě můžete na Twitteru, Facebooku a oficiální facebookové stránce. Většinu textů publikuji rovněž na svém účtu na blogové platformě Medium.