03. 10.

Setrvačnost myšlení je neuvěřitelná

Miroslav Žák Přečteno 553 krát

Mám konkrétně na mysli setrvačnost myšlení některých politických a bezpečnostních analytiků. Zřejmě ještě nezaznamenali, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítá nadále jednat o míru mezi Ukrajinou a Ruskou federací s tak nedůvěryhodnou osobou jako je Vladimír Putin.

Více »

01. 10.

Na anexi odpovíme tvrdě

Miroslav Žák Přečteno 1511 krát

Na anexi našich území odpovíme velice tvrdě, prohlásil před několika dny prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Opravdu jsem netušil, z čeho by se taková tvrdá odpověď mohla skládat. Snad potopení Černomořské flotily? Něco takového mi však nepřipadalo příliš pravděpodobné, vzhledem k tomu, že jsou ukrajinské vojenské síly zaměstnány jinde, totiž na Donbase.

Více »

20. 09.

O nové české škole

Miroslav Žák Přečteno 852 krát

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stejně jako učitelská veřejnost si stále více uvědomují, že žáci na základních školách, ba i na středních jsou přetěžováni zbytečnými vědomostmi a poté již nezbývá čas na vědomosti a dovednosti potřebné, natož na jejich důkladné zvládnutí. Ve snaze tuto nectnost překonat vznikl na MŠMT (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) již před lety projekt Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+.

Autoři dokumentu si uvědomují, že škola nepředkládá znalosti a vědomosti v souvislostech. Učitelé takové texty prostě nedovedou napsat. A už vůbec ne učitelky, jejichž životní zájem leží spíše v rodině než v profesi. Samozřejmě výjimky potvrzují pravidlo. Kdo se o tuto problematiku hlouběji zajímá, stačí, když si pozorně pročte učebnice, které mají současní žáci základních a také středních škol k dispozici a je mu na první pohled jasné, že o nějaké předkládání znalostí (natožpak z nich vyplývajících dovedností) v souvislostech nemůže být ani řeči. Jedná se spíše o nakupení vědomostí předkládaných studentstvu a žákům bez jakéhokoli ladu a skladu. Je to prostě hromada vzájemně nesouvisejících útržků. V dokumentu se však píše:

Vzdělávací systém poskytne spravedlivé šance na přístup ke kvalitnímu vzdělání všem žákům. Nadále budeme usilovat o společné prostředí a zajištění vzdělávacích potřeb všech žáků bez ohledu na jejich osobnostní charakteristiky či socioekonomické podmínky, ve kterých žijí.
A dále:

Ve školách budeme cíleně individualizovat výuku a zavedeme didaktické postupy umožňující vzdělávání různorodých kolektivů.

Kdyby se autorům Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+ podařilo důsledně naplnit pouze tyto dva požadavky, vzdělávací koncepce českého školství by se zásadním způsobem proměnila k lepšímu. Proč? Oba požadavky se totiž podstatným způsobem překrývají. Poskytnout spravedlivé šance na přístup ke kvalitnímu vzdělání všem žákům bez ohledu na jejich osobní charakteristiky či socioekonomické podmínky, ve kterých žijí je vlastně totéž jako cíleně individualizovat výuku.

Obávám se ale, že na něco takového není především česká učitelská veřejnost vůbec připravena. Učitelé, ale i učitelky mají rády úspěšné žáky a studenty. Ti neúspěšní je spíše obtěžují. Místo, aby pro ně vymýšleli různé individuální přístupy, spíše se jich snaží zbavit. A potom: individualizovaná výuka by vyžadovala zapojení daleko většího počtu kvalifikovaných pomocných učitelů a důkladnou přípravu hlavních učitelů.

Ve školách však převažují učitelky (ať už pomocné nebo hlavní). Jejich hlavní zájem je rodina, nikoli škola a spěchají co nejdříve domů. Jak by se jim mohla zamlouvat jakákoli individualizace? To by jich muselo být dvakrát více. Aby mi laskavý čtenář rozuměl: nekritizuji české učitelky, že když musí volit mezi touto náročnou profesí a rodinou dávají přednost rodině. Naopak, tento postup schvaluji. Kdyby jednaly jinak, jednaly by proti své přirozenosti. Jen konstatuji, že s takto nedostatečným personálním zabezpečením budou české školy individualizovanou výuku jen těžko realizovat.

Problémy spojené s českou školou řešitelné zcela určitě jsou, ale nemá smysl o nich pojednávat v jediném článku. Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+ vidí vše docela přesně. Všechno ale záleží jen a jen na lidech. V tomto případě na učitelích. U nás většinou na učitelkách. Když nebudou na školách podmínky pro jakoukoli změnu, nestane se vůbec nic, i když Strategie vzdělávací politiky do roku 2030+ ví docela přesně, co je třeba změnit a jak na to. Tak už to u nás chodí.

23. 08.

Rychlé vyšetřování, žádné zdržování

Miroslav Žák Přečteno 1106 krát

Všichni už vědí, že byla zavražděna dcera spolupracovníka Vladimíra Putina, Darja Duginová. Její otec Alexander Dugin, přední kremelský proruský fašistický ideolog měl původně cestovat se svou dcerou ve společném autě. Ale krátce předtím ho políbil duch svatý, jak už to u těchto pánů bývá a řekl mu, aby ve společném voze se svou dcerou necestoval. A tak jel za ní. Měli přece společný program. Kdybych se zabýval vyšetřováním tohoto zločinu, zajímalo by mě především, proč k tomuto rozhodnutí tak náhle došlo.

Více »

24. 06.

Čeští pedagogové a jejich pomluvy

Miroslav Žák Přečteno 876 krát

Po odstoupení ministra školství mládeže a tělovýchovy Petra Gazdíka se opět začínají ozývat z pedagogických kruhů (odkud odjinud), ubohé nářky, že tento ministr, delegovaný do své funkce stranou STAN, byl snad nejhorší mezi českými ministry školství. Jsem si zcela jist, že rozhodně nebyl. Pedagogické veřejnosti se nelíbil. Narušoval svými novými návrhy zavedené pořádky, na které je zvyklá. Poukazoval (například) stále na to, že jejich chování k žákům a studentům, s kterými pracují, je zcela nemoderní a nevyhovující. Na rozdíl od řady jeho předchůdců ve funkci ministr školství předkládal však ucelenou vizi, jak proměnit zahnívající školské poměry v České republice.

Více »

22. 06.

Prezidentské volby v roce 2023

Miroslav Žák Přečteno 878 krát

Tak jako obvykle, uchází se o funkci prezidenta České republiky velké množství osob. Píši záměrně osob, protože jen některé z nich bych bez rozpaků označil jako osobnosti. Celou skupinou, která aspiruje na prezidentskou funkci nemá rozhodně smysl se zabývat. Jen těmi, kteří mají v přímé volbě největší naději, že v přímých volbách uspějí.

Více »

23. 05.

Choré mozky

Miroslav Žák Přečteno 1061 krát

Jeden z ministrů Emmanuela Macrona v těchto dnech prohlásil, že vstup Ukrajiny do Evropské unie nepřipadá v úvahu dříve než za 15 až 20 let. Záměrně píšu „jeden z ministrů Emmanuela Macrona“, protože bez jeho požehnání by asi podobný výrok ministra vůbec nevznikl. Podobně ke snaze Ukrajiny rychle vstoupit do Evropské unie přistupuje Itálie a samozřejmě Německo.

Více »

25. 04.

Rakousko a Ukrajinci

Miroslav Žák Přečteno 1813 krát

Rakouští politici se zase jednou opravdu vyznamenali. Prostřednictvím svého ministra zahraničních věcí vyjádřili své pevné přesvědčení, že Ukrajina do Evropské unie prostě nepatří, tj. že tam nepatří vůbec, tedy ani v budoucnosti. Tak jakápak vyjednávání s Ukrajinou. Tuto mimořádnou sprostotu si vůči ukrajinskému národu dovolí představitel devítimilionového nárůdku, který dobrovolně a z vlastní vůle bojoval v zájmu Adolfa Hitlera kromě jiného i na území Ukrajiny a spolu s jeho vojsky se dopouštěl stejných zvěrstev, jaká dnes na Ukrajině páchá Putinova armáda.

Více »

30. 03.

Ruský slaboch, ženy, děti a mrzáci

Miroslav Žák Přečteno 1596 krát

Kdo že je to ruský slaboch? No přece Vladimír Putin. Francouzský prezident žádal Vladimíra Putina, aby dovolil ženám, dětem, starcům a zraněným odchod humanitárním koridorem z města Mariupolu. Vladimír Putin však odpověděl, že nejdříve musí ukrajinští nacionalisté, jak on jim říká, složit zbraně. Z toho plyne, že když tak neučiní, bude se on sám a jeho armády mstít na těch bezbranných. Proto jsem ho nazval ruským slabochem.

Více »

23. 03.

Inteligence a obraz sebe sama

Miroslav Žák Přečteno 1472 krát

Světová veřejnost se nestačí divit, jak je možné, že ruské obyvatelstvo, občané Ruské federace přijímají tak jednoduše oficiální ruskou propagandu, která je na první pohled zcela nesmyslná. Vznikají tím přirozené otázky o vrozené inteligenci ruského národa. Nejedná se jen o to, jak tyto zjevné a na první pohled nesmysly plné logických sporů přijímají prostí ruští občané, ale i významní představitelé ruské inteligence. Příkladem mohou být například vrcholní představitelé předních ruských vysokých škol, přední sportovci, přední umělci, a podobně.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy