E-aviváž – když vypereme veřejný problém v digitalizačním změkčovadle
V současné době se připravují další kapitoly tzv. E-goventmentu. Jednou je registr žáků a druhou je registr učitelů, oboje je obhajované efektivitou správy jako nutného modernizačního kroku. Problémem ale je, že nálepka „digitální“ se stává jakýmsi měkčidlem, který nejen zahlazuje potřebu diskuse o tom, jestli to, co chceme, bychom opravdu měli chtít, ale diskredituje i možnou kritiku.
Jak ještě pochopit hradní frašku? Prezident jako zařízení, zdroj a aplikace
To, co sledujeme v současnosti kolem nemoci prezidenta Zemana se zdá jako dadaistické divadlo, které nemá nic společného s realitou – kroky se zdají nelogické a výroky nesmyslné. Je ale možné, že věci, které v představení považujeme za stabilní subjekty a objekty, změnily podstatu.
Postranní společnost – o skrytých úmyslech
Poslední dobou se zdá, že střední a východní Evropa je jakýsi prostor, kde nic, co je viditelné, není důležité a vždy jde o „něco jiného“. Postranní úmysly a zájmy se zdají být těmi „pravými“ hybateli změn. Zvykli jsme si přemýšlet o naší společnosti jako postavené na neviditelném – na skrytých úmyslech. Je to jen post-komunistický zvyk: Mysli si, co chceš, ale řekni, že jsi to tak nemyslel?
Výchova přátelského uživatele – digitální řešení distance
Zapomeňte na mile znějící lákadla "user friendly". V době distančního vzdělávání se hraje profitová hra o to, jak si vychovat přátelského uživatele.
Nekonečný seriál kvality vědy – normalizace špatné praxe
Alice Němcová Tejkalová, doktorka, děkanka Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a nově i docentka čelí opětovné kritice své vědecké práce. Ve vědě jde stále o to samé, tj. o vědeckou poctivost a kvalitu. Proto i ve všech těchto a příštích kauzách také půjde stále o to samé – o neslučitelnost dvou pojetí dostačující kvalifikace pro akademickou manažerskou funkci (vědecká práce, nebo schopnost být zvolen).
Babišovi krachuje firma „Česko“ – nepochopil agendu a principy řízení
Premiérův přístup k expertnímu vědění je jedním z důvodů, proč jsme ve větším průšvihu, než by bylo nutné. Krize je celosvětová, ale tento chaos je pouze náš – Babišo-český. Babišův přístup je politicko-mocenský, nikoliv podnikatelsko-manažerský. To mimo jiné znamená, že Babiš neplní slib – neřídí stát jako firmu. Za co ale Česko tedy považuje?
Google jako stát, ale bez státních povinností
Nedávná inciativa společnosti Google certifikovat některé své online kurzy na úrovni bakalářského studia vyvolaly mnoho vášní – Google totiž obsazuje další společenskou sféru. Bude vzdělávat své uživatele k obrazu svému, a pár spřátelených firem? Stává se tak novým kvazi-státem?
O autorovi
Socioložka, absolventka Fakulty sociálních věd UK a členka České asociace doktorandek a doktorandů. Zabývá se politikou vědění ve vzdělávání. Zajímá ji především vyjednávání veřejného a soukromého vzdělávání, současné podmínky výzkumu a asymetrické vztahy, které v těchto sférách vznikají. Pochází ze severních Čech, v letech 2001-2011 učila na pražské základní škole. Její texty najdete v odborných časopisech (European Educational Research Journal, Sociologický časopis, Sociální studia a další) i v časopisech popularizačních.