Lidé PRO: 3x šance, 3x pochyby
Mikuláš Minář se jal kapitalizovat svou práci ve veřejném prostoru a vstupuje do politiky. To je jistě dobrá zpráva. Má to však vedle tří nadějných momentů také tři velké otazníky. Jisté je, že krok sice nemusí přinést úspěch, ale nemůže také nikomu uškodit.
Tichý podzim, aneb svátky těch druhých
Těžko považovat za náhodu, že 21.8. 2019 proběhl bez účasti premiéra a prezidenta. Ten druhý si nad to vybral právě tento den k přijetí delegace KSČM v Lánech. Lze to číst jako strategii. V rozdělené české společnosti prostě přenechat svátky "těm druhým". A mlčet s těmi svými.
Čo bolo, to bolo není dobrá politika bydlení
Vědí to akademici, vědí to investoři a chovají se podle toho i některé domácnosti. Bydlení je běh na dlouhou trať a zásadní strategická investice. Teď jen, aby to věděli i politici.
Bydlení v Praze má řešení i bez elektroměrů
Diskuse o souvislosti mezi řízením města, komunismem a elektorměry je možná vtipná, ale řešení dostupnosti bydlení nepomůže. Ani o píď. První krok k řešení je toto pseudotéma opustit.
Úřednická čtvrť: Ani jako vtip to není dobré
Nucený odsun úředníků za město, tam kde kdysi předchůdci tohoto "huráurbanismu" postavili vprostřed pole zastávku metra Letňany, je tak špatný vtip, že by se při českých poměrech snadno mohl stát pravdou. Řadí se po boku takových vtipů jako je třeba tažení magistrály skrze centrální náměstí. Proto je třeba hned na začátku říci, co řečeno být musí: není to dobrý nápad. Ani jako vtip.
Patero prahů změny pro dostupnější bydlení v Praze
Praha stojí před změnou k lepšímu. Pokud se to má týkat i zlepšení dostupnosti bydlení, je třeba rychle začít pracovat na pěti prioritách v této oblasti. Praha musí bydlení stavět, řídit, plánovat a spravedlivě rozdělovat.
Manželství pro všechny? Proč ANO
V těchto dnech se v České republice rozhoduje o právní podobě svazků dvou osob stejného pohlaví. Rozdíly mezi registrovaným partnerstvím a manželství nejsou jen symbolické, ale i velmi praktické povahy. Vedle jistě podnětné diskuse o symbolice manželství je třeba se ptát, zda je ospravedlnitelné, aby stát jedné skupině lidí upíral to, co jiná má zaručeno. Rovnost před zákonem a právo na férové zacházení jsou základními lidskými právy. Lidská práva zase základem moderní demokracie, jejíž století na našem území v těchto dnech slavíme. Zastavme se nad třemi paradoxy, nad třemi věcmi, na které páry v registrovaném partnerství nyní nemohou dosáhnout.
O autorovi
Jan Sládek (1981). Vystudoval katedru sociologie FFUK, kde přednáší obor sociologie města a bydlení. Studoval problematiku města a bydlení v New Orleans a Lyonu, působil na Sociologickém Ústavu AV ČR v týmu socio-ekonomie bydlení. V letech 2014-2018 byl zastupitelem městské části Praha 6. Věnuje se spolupráci s obcemi na systému bydlení (Praha 3, Polička, Liberec, Písek aj.), působil jako konzultant Úřadu vlády ČR ve vyloučených lokalitách. V roce 2018 nastoupil ve funkci proděkana FFUK, ženatý otec dvou dětí, aktivní kytarista nejčastěji k poslechu v Pohřební kapele. Web.