Je Země placatá?
Naše sousedka, když ji dcerka přinesla ze školy tvrzení, že Země je kulatá, opáčila: „Neplké, deť po ni chodiš!“. Což byla hluboká pravda někoho, kdo celý život téměř nepřekročil hranice okresu. Všichni ti, kdož se zaklínají vědou, by si měli uvědomit, že nejsme vševědoucí a veškerá vědecká tvrzení jsou podložena jen zkušenostmi, byť někdy jen velmi omezenými.
Procesí za lepší svět
V Savojsku před 200 lety pořádali procesí do horských údolí a modlili se k Pánubohu, aby už zastavil postup ledovců dolů. Měli naději, že se obracejí právě tím jediným směrem, odkud mohli očekávat pomoc. A ona, kupodivu, časem přišla. My přírodovědci tomu teď říkáme konec Malé doby ledové a počínáme skuhrat, zda to snad tehdy nebylo lepší. Aspoň pro lední medvědy a pro lyžaře.
Jsou klimatické změny důležité?
Co dělat? Můžeme apelovat na politiky, ale to je házením hrachu na stěnu. Ti raději zatáhnou záclonky a budou se tišit vědomím, že do konce jejich funkčního období nic podstatného nebude. Zásadním rozhodnutím je zvolit vzdálenou perspektivu z možných cest, na které je záhodno se pozvolna připravovat:
Nemám rád ekonomy
Tím nemyslím počestné povolání účetních.
Praotec cyklistů a reklamních kreativců
Tento rok je dvoustým výročím vynálezu zařízení, které znají dnes děti jako odrážedlo. Při té příležitosti mi vytanula vzpomínka na rychlo zhotovenou kresbičku ze školy, s textem „Kollár jede na drezíně za Mínou“.
Igelitové mozky
Slyším-li v rozhlase a televizi, že bruselská administrativa chce omezit používání igelitových tašek, tahá mne to za uši.
Doufám jen, že chemicky nevzdělaní úředníci pojem „igelit“ nezatáhnou přes Brusel do širší Evropy.
O princeznách
Princezny to neměly lehké ani v pohádkách ani v historii. Nemají to lehké ani v současných monarchiích. Za snadný život se platí.
Hodně světel, rámusu a také smradu
Blíží se nám sice Vánoce, svátky klidu, avšak současně už teď netrpělivci trénují odpalování rachejtlí, s nimiž ke konci roku hodlají vyvolávat rámus se světelnými efekty a působit tím noční můry spícím miminkům, domácím zvířatům i zvířatům ve volné přírodě, lékařům ze záchranek a traumatologických oddělení, strážníkům a hasičům. A co ekologové?
Chemie zpupná a nenáviděná
Dávné jsou doby, kdy se v drogerii dostala za pár haléřů spousta chemikálií a několik gymnazistů z každé třídy mělo doma laboratoř. Dnes chemie s převahou vítězí coby nejnenáviděnější školní předmět. Ponejvíce proto, jak je zpupná.
Tímto tématem jsem se trápil a napsal jsem o tom následující úvahu pro časopis Chem. Listy 104, 753-755 (2010)
http://www.chemicke-listy.cz/docs/full/2010_08_753-755.pdf
Alchymie – pavěda či věda
Velice nespravedlivé je to, když dnes alchymistům ponecháváme výlučně jejich slepé uličky a omyly. Ve skutečnosti se hlavně věnovali systematickému technologickému výzkumu, jehož cílem bylo zdokonalování získávání kovů i jiných materiálů, například skla a keramiky. Dalším důležitým praktickým objektem jejich bádání byla barviva a léčiva přírodní i uměle připravovaná.