Energie Vlastimila Marka je opět součástí vesmíru
16. března zemi opustila duše vzácného člověka, hudebníka, buddhisty a semizdatového autora Vlastimila Marka. Bude tady velmi chybět, ačkoliv z jeho posledních příspěvků na blogu je znát, že si odejít už opravdu moc přál. Ženy v Česku s jeho odchodem přišly o jeden z mála mužských hlasů bijících se za právo žen a dětí na přirozený porod.
Vláda musí okamžitě uzavřít průmyslové podniky, jinak zůstaneme v lockdownu celé měsíce!
Pohár trpělivosti už přetekl i ekologickým, rozvojovým a humanitárním organizacím. Prostřednictvím Zeleného kruhu a Klimatické koalice (platforem, které dohromady sdružují víc než 100 organizací) zaslaly vládě společnou výzvu, v níž požadují dočasné omezení průmyslové výroby ve všech velkých podnicích, s výjimkou těch, které zajišťují kritické funkce společnosti. Nelze se dál chovat tak, jakoby Svaz průmyslu a dopravu nebo Hospodářská komora svými postoji reprezentovaly český byznys, nebo českou společnost. Je nutné okamžitě ukončit stav, kdy veškerou tíhu opatření nesou rodiče, děti a lidé ve službách, a vládní přehmaty saturují přetížení zdravotníci, zatímco v průmyslových podnicích se virus dál nekontrolovatelně šíří!
Mladé ANO chce konec uhlí v roce 2033!
Tak jako i jiné strany, také Hnutí ANO má svou mládežnickou politickou organizaci. Říká si Mladé ANO a jak už to tak bývá, jsou v ní převážně lidé do třiceti pěti let věku. I když obě organizace údajně úzce spolupracují, v pohledu na budoucnost energetiky, a ekologii vůbec, existuje mezi mladým a „starým“ ANO propastný rozdíl. Nebo ne? To nám Andrej Babiš a jeho straničtí kolegové a kolegyně zítra ukáží na zasedání vlády!
Rok 2021 musí být rokem uzdravení a usmíření lidstva s přírodou
Nikdy v minulosti nebyla role OSN tak důležitá jako teď, v době mnoha globálních krizí a otřesů, jež národní státy jen stěží dokážou řešit odděleně a nezávisle na sobě. Pandemie je jen tím nejkřiklavěji viditelným příkladem. Mnohem horší je stav našeho životního prostředí, které v důsledku lidské činnosti mílovým krokem směřuje ke kolapsu. Právě na to nyní opět upozorňuje generální tajemník OSN ve svém novoročním poselství, v němž lidstvo žádá, aby se konečně s přírodou usmířilo.
Uhelná komise po odchodu ekologických zástupců postrádá legitimitu
Jediní dva zástupci ekologického hnutí opustili Uhelnou komisi poté, co se projevilo, že jedná účelově a záměrně ignoruje data, podle kterých by Česko mohlo s energetikou založenou na pálení uhlí skončit do roku 2030. Jediné, čeho tak vláda ustanovením této komise v reakci na studentské stávky českého Fridays For Future dosáhla je to, že v očích mladých lidí definitivně ztratili poslední zbytky legitimity.
Ministerstvo financí svítí zeleno-modře! Aneb tokenismus vládní klimatické politiky
V Praze svítí několik budov modro-zeleně jako upomínka pěti let od podepsání Pařížské dohody. Zatímco Praze, která do modrozelených barev zahalila Petřínskou rozhlednu, lze díky jejímu klimatickému závazku zájem o ochranu klimatu věřit, v případě modro-zeleně osvíceného Ministerstva financí jde o čirý tokenismus a pokrytectví. Tím spíš, že na příští rok v rozpočtu na klima vyčlenilo o polovinu méně peněz než loni. Fakt, že se připomínáním Pařížské dohody na sociálních sítích chlubí sama ministryně Schillerová, působí jako totálně prázdné gesto. Hashtag #climateactionnow je už pak naprostým výsměchem všem těm, kteří ochraně klimatu zasvětili svůj život a na potřebu mnohem většího úsilí vládu celá léta marně upozorňují
Státní podpora stavebního spoření po česku: Za 18 let vyděláte na kauci!
Při pečení vánoční štoly jsem dnes na Kolapsu poslouchala skvělý podcast o financializaci bydlení, problému, na který jsem se kdysi snažila upozornit ve svých vědeckých a mediálních výstupech. Tehdy ještě bez valného zájmu veřejnosti. Dnes už téma hoří mnohem víc. Čím dál víc jej už pociťují i ti, kteří bydlí ve vlastním. Problém totiž může dopadnout na jejich děti.
Před Ministerstvem životního prostředí probíhá symbolická okupace za naší společnou budoucnost
Zatímco čtete tyto řádky, nejspíše v teple svého domova, či kanceláře, v méně pohodlném případě usazeni ve vyhřáté tramvaji či autobusu, několik převážně mladých lidí právě teď sedí, stojí nebo přešlapuje v mrazu před budovu Ministerstva životního prostředí, kde nasazují své zdraví za společnou budoucnost nás všech. Již jedenáct dní trvající symbolická okupace, kde se někteří střídají, zatímco ti nejodolnější vytrvávají i několik dní a nocí v kuse, je reakcí na selhávání této institutce v jejím základním poslání. Tedy v ochraně životního prostředí. A také našeho práva na to, aby bylo příznivé. Ministr Richard Brabec může snadno dokázat opak tím, že v Uhelné komisi přestane hájit zájmy uhelného byznysu.
Andrej Babiš se může radovat: EU podpořila další ničení půdy i biodiverzity, dotace pro agrokoncerny poběží dál
Společná zemědělská politika je vedle tlaku na snižování emisí a rychlý konec uhlí jednou z klíčových strategií, jak umenšit dopady klimatické krize. Evropská unie však při posledním hlasování podlehla agrální lobby.
Němcová je Madonnou neoliberalismu, nikoliv strážkyní demokracie.
Před lety mi někdejší kamarád z vysoké školy po parlamentních volbách oznamoval: „Budeš naštvaná, volil jsem ODS. Ale zas ti udělám radost – zakroužkoval jsem ženu.“ No ano, samozřejmě Němcovou. Radost jsem neměla. Žena v ODS je jako Margaret Thatcher pro britské konzervativce. Strážkyně patriarchátu. Strůjkyně a nebo aspoň tichá pomocnice privatizace státu a demontáže sociálního systému. Neoliberálka. Stoupenkyně jedné z nejnebezpečnějších ideologií, které, pokud jí včas nezastavíme, padne za oběť celý náš svět.