Protestní náboj sedmnáctého listopadu
Sedmnáctý listopad jako moment začátku konce komunistického režimu v sobě koncentruje specifickou až magickou přitažlivost. Nejde jen o symboliku tohoto historického mezníku, a politických změn, jež po něm následovaly, ale také o zvláštní étos velkých demonstrací a protestů, které tento den na konci roku 1989 zahájil.
Zásah Ústavního soudu do volebního systému: důsledky a řešení
Rozhodnutí Ústavního soudu rušící některé klíčové prvky dosavadních volebních pravidel mělo velký politický i mediální ohlas. Je dobré se podívat, co to může znamenat pro volby 2021, a jak je možné na rozhodnutí reagovat úpravou volebních pravidel. Speciální pozornost si pak zaslouží dopad na stávající volební koalice.
Piráti: jasný příběh politického úspěchu?
V jaké kondici jsou dnes Piráti? A co pro ně může znamenat volební koalice se STAN a po volbách případný vstup do vlády?
Odvolá Miloš Zeman ministra Romana Prymulu?
Andrej Babiš navrhl prezidentovi odvolání ministra zdravotnictví. Provázela to vlna komentářů debatujících nadstandardně dobré vztahy Zemana a Prymuly, zvláště plánované ministrovo vyznamenání z rukou prezidenta k 28. říjnu.
Jak Miloš Zeman spojoval trpaslíky
„Nechci být nezdvořilý, ale spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík. Ale nikdy nevznikne obr.“ Pichlavý bonmot pana prezidenta zazněl v neděli v jedné televizi na adresu připravovaného spojenectví ODS, TOP 09 a lidovců. Pan prezident ví, o čem mluví, protože se spojováním trpaslíků má bohaté zkušenosti.
Česká politika po koronaviru
Co udělá s českou politikou koronavirová krize? Způsobí politické zemětřesení? Kdo na krizi získá a kdo ztratí? Změní charakter české demokracie?
Fenomén Igor Matovič
Provokatér, klaun, poloblázen. To jsou některá z označení, které si za svou politickou kariéru vysloužil Igor Matovič. Proč má Matovič takovou pověst a proč se jeho formace Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO) stala překvapivým favoritem slovenských parlamentních voleb?
Éra nevinnosti: Politický život bez zábran a víra v kouzla
V české publicistice a na nejrůznějších fórech se běžně vyskytuje klišé pohlížející na devadesátá léta negativně. Často se objevuje kritika o „zrazení sametových nadějí“ z listopadu 1989, „divoké privatizaci“ a „tunelování“ státních podniků nebo „nevyrovnání se“ s komunistickou minulostí.
ANO: Je opravdu netradiční?
Andrej Babiš nálepkuje politickou konkurenci jako "tradiční politiky". Je ale ANO opravdu netradiční? A může se něco změnit v jeho vnitřním fungování, pokud výrazně vyhraje volby?
Názorové přemety pragmatika na Pražském hradě
Jak funguje neformální aliance Andreje Babiše a hlavy českého státu? Díky čemu se může stát Andrej Babiš premiérem? Proč je Miloš Zeman talentovaný pragmatik?