20. 12.

Prezident a Respekt

František Vyskočil Přečteno 2530 krát Přidat komentář

Poslední číslo týdeníku Respektu vzbudilo rozruch díky ztvárnění Miloše Zemana břitkým perem (lépe řečeno počítačem) Pavla Reisenauera. Podotýkám, že tohoto autora dlouhá léta sleduji a oblibuji pro geniální schopnost jemným náznakem v kresbě sdělit více, než co novináři odvypráví v dlouhých odstavcích. Mrzí mne, že šéfredaktor Respektu Erik Tabery „vyměkl“ a za kresbu se omluvil s tím, že „..kdyby ji viděl před publikací, tak by ji nepustil“. Naštěstí nestačil zasáhnout…

Více »

14. 12.

Stoletý boj Slovanské epopeje s Prahou

František Vyskočil Přečteno 1418 krát Přidat komentář

Předseda pražského kulturního výboru Jan Wolf pronesl po nepravomocném rozhodnutí soudu, dle kterého Slovanská epopej nepatří městu, pozoruhodnou větu, a to že „Hlavní město je se státem asi jediná entita, která se může starat o toto dílo kvalitně, a to nejen po odborné a finanční stránce“, a proto si myslí, „..že soud přijme argumenty města a potvrdí, že Slovanskou epopej vlastní Praha“. Musel jsem se opakovaně přesvědčit, že se nejedná o zastupitele za KSČM, ale KDU-ČSL. Jeho věta má stejnou logiku, jako kdyby tvrdil, že v restitucích nemají být vráceny sbírky rodině Waldesů či Lobkowiczů, protože se přece jedině stát či municipalita může řádně postarat o tak významný majetek. To, že se jedině stát o vše nejlépe postará, tady před několika dekádami tvrdila úplně jiná parta, ke které snad křesťanští politici nepatří..

Více »

07. 12.

Moje Praha a barbaři za branami

František Vyskočil Přečteno 1772 krát Přidat komentář

Současná pandemická situace má tu a tam určité výhody. Je mi jasné, že to vůbec netěší provozovatele restaurací či hotelů, ale srdce Prahy si výrazně ulevilo od hord nájezdníků, kteří si moje rodné město přisvojili (obecným jazykem se jim říká turisté). Po centru se dá volně chodit, aniž bych se musel prodírat netečnými zástupy Číňanů, kteří se snad ani neumí pohybovat samostatně a vytvářejí davové ucpávky v jakémkoli průchozím prostoru, či se vyhýbat tlupám opilých Britů nebo Dánů, kterým je úplně fuk, že močí na barokní sochu či zvrací před gotickým kostelem. Jsem zvědavý, zda magistrátní úředníci této doby využijí a přijdou s řešením, jak zabránit tomu, aby byla covidová pandemia nahrazena tou turistickou. Je vhodné doplnit, že nejsem nepřítelem turismu, sám zhusta vyrážím za hranice (tedy když mě tam pustí, což v současnosti není zvykem), ale bylo by žádoucí Prahu oprostit od nálepky „levné město k ožrání“ a vrátit ji tam, kam patří. Na mapu kulturních center, která přitahují výstavami, koncerty, zajímavou současnou architekturou, kulturními akcemi a nenabízí jen Královskou cestu zaplevelenou krámky se šuntem a trdelníky. Abychom získali vítané hosty, kteří se rádi vrací. Aby město nesloužilo převážně vylitým bezmozkům a stádním turistům. Ale upřímně v to příliš nevěřím, protože poslední tři primátoři se v Praze ani nenarodili a více se soustředili na své politické ambice, než snaze porozumět místu tak magickému, jako je mé město.

Více »

18. 11.

Rovnější sportovci

František Vyskočil Přečteno 1179 krát Přidat komentář

Sportovci (fotbalisté, hokejisté, basketbalisté, házenkáři, florbalisté, volejbalisté, a já ještě nevím kdo) dostali výjimku a mohou „restartovat“ své profesionální soutěže. I když za poměrně přísných podmínek, jako jsou pravidelné testy, omezený počet osob na zápasech a podobně. Pro sportovní svazy jistě dobrá zpráva, ale co pro zbytek české populace? Dává nám tím vláda najevo, že si nejsme všichni rovni? Co by za to jiné skupiny „profesionálů“ daly, jestliže by i jim vláda – byť za jasně definovaných omezení – umožnila provozovat jejich povolání. Dovedu si představit muzikanty, kteří nemohou ani zkoušet, galeristy, kteří musí mít své výstavní síně zavřené, provozovatele restaurací, kteří vidí své zákazníky leda tak přes výdejové okénko. Ale pokud by i oni splnili podmínku testu, nebo nemoc v bezpečné minulosti prodělali? Proč takto otestování či promoření profesionálové nemohou sdílet své umění či poskytovat své služby stejně promořeným nebo otestovaným hostům, návštěvníkům, divákům? A bez roušek. Samozřejmě nemám nic proti sportovcům, ale proč má tato skupina dostat privilegia, která jsou jiným skupinám obyvatelstva upřena?

Více »

23. 10.

Když Andrej Babiš řídí stát jako firmu

František Vyskočil Přečteno 3448 krát Přidat komentář

Andrej Babiš (AB) lákal své voliče na prapodivné heslo, že se stát má řídit jako firma. A mnozí mu uvěřili, protože pokud si ten chlapík tak skvěle počíná ve svých společnostech, jistě ke stejné prosperitě povede i naši zemi. A za pár let si budeme žít jako v Německu, Norsku, či jiné vyspělé evropské zemi. Bohužel, současná situace je taková, že lépe není a zjevně bude ještě hůř. Rád bych vzal AB za slovo – byť považuji jeho motto za pitomost – a v pár větách vysvětlil, že pokud by řídil firmu, jako dnes vede stát, bezesporu by skončil před soudem.

Více »

14. 10.

Ve stínu ministra nekultury

František Vyskočil Přečteno 1950 krát Přidat komentář

V květnu tohoto roku jsem publikoval blog s názvem „Bludný odkaz ministra nekultury“ (https://blog.aktualne.cz/blogy/frantisek-vyskocil.php?itemid=36950), ve kterém jsem se věnoval tématu pochybného „sestřelení“ Jiřího Fajta z pozice generálního ředitele Národní galerie v Praze (NGP). Když nastoupil do funkce ministra kultury Lubomír Zaorálek, opatrně jsem zajásal, protože jsem nabyl pocit, že o kultuře - na rozdíl od pana doc. Staňka - něco ví a jeho první kroky působily sympaticky. Nastolený pozitivní dojem upevnily i další činy, omluva Jiřímu Fajtovi za neférové odvolání, zrušení původního výběrového řízení na generálního ředitele NGP a vyhlášení nového, třístupňového. V první řadě byla jmenována Garanční rada NGP a výběrová komise v čele s arch. Pleskotem, které bylo svěřeno vyhodnocení koncepcí přihlášených uchazečů. Slibná – a v české kotlině nevídaná – byla i další kola, a to manažerský test tří kandidátů doporučených výběrovou komisí a odeslání jejich vizí k posouzení ředitelům prestižních světových výstavních institucí. Od vídeňské Albertiny po newyorské Metropolitní muzeum umění. Po vyhodnocení těchto tří různých kritérii ministr Zaorálek včera oznámil, že do funkce generální ředitelky NGP jmenuje paní Alicji Knastovou.

Více »

23. 09.

Nevyžádaná rada za všechny peníze

František Vyskočil Přečteno 1999 krát Přidat komentář

Tak jsem se dozvěděl, že naše vláda rozhodla o uvolnění finančních prostředků státního rozpočtu ve výši 215,000.000 Kč pro Kancelář prezidenta republiky (KPR), resp. její příspěvkovou organizaci Správu Pražského hradu, protože poklesla návštěvnost z důvodu pandemie COVID-19. A KPR tudíž nemá peníze.

Více »

16. 09.

Vox populi, vox A.B.

František Vyskočil Přečteno 1860 krát Přidat komentář

Náš pan premiér se rád zaštiťuje hlasem lidu a většina jeho kroků je vedena krystalickým populismem, který míří na jedince s krátkou pamětí či sníženou schopností úsudku. Samozřejmě s cílem získat voliče pro své hnutí. Doufám, že současná neutěšená covidová situace, vyvolaná neschopností naší vlády, i těm nezabedněnějším adorantům A.B. otevře oči.

Více »

02. 09.

Kardinál a Respekt

František Vyskočil Přečteno 5478 krát Přidat komentář

Časopis Respekt, který léta odebírám a pravidelně čtu, toto pondělí zveřejnil rozhovor s kardinálem Dominikem Dukou. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby interview nevyšlo přes výslovný odpor tázaného, který s jeho publikací nesouhlasil. Redakce kontrovala tvrzením, že lze rozhovor zveřejnit i bez autorizace, protože ta slouží jen k opravě chyb či nepřesností. Domnívám se, že postoj Respektu je chybný z pohledu práva i novinářské etiky.

Více »

19. 08.

Pod vlivem elektriky

František Vyskočil Přečteno 1882 krát Přidat komentář

Přiznávám, že mi zcela uniká současný fenomén horských elektrokol, který se masivně rozmáhá (nejenom) v naší zemi. Mám pocit, že je společnost infikována nejenom koronavirem, ale i neschopností se přírodou pohybovat vlastní silou. Při posledním cyklovýletu v horách jsem sledoval poměr tzv. elektrikářů a klasiků a ke svému překvapení jsem napočítal tři elektrokola na jedno běžné.

Více »

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy