19. 03.

Respirátory podle Rychlých šípů

František Vyskočil Přečteno 3296 krát

Když tak chodím po ulicích a sleduji, jak se spoluobčané popasovali s nošením respirátorů, vybavují se mi (nevím proč) postavy z mé oblíbené dětské a jinošské četby – Rychlých šípů.

Mirek Dušín – tento veskrze kladný hrdina má respirátor vždy vzorně nasazený tak, aby zakrýval ústa i nos. Nepodvádí, nechytračí a respirátor odloží jen za dveřmi domova či v hlubokém lese, daleko od zastavěných částí Stínadel a Druhé strany.

Více »

05. 03.

Nestoudnost, která může zabíjet

František Vyskočil Přečteno 2647 krát

Před časem jsem psal o nesmrtelném papalášství různých vykuků, kteří předbíhají v pořadí na očkování proti covid-19, zatímco ohrožené skupiny trpělivě čekají, až na ně dojde řada. Ale to co tento týden předvedl v Nemocnici Na Bulovce Pavel Sehnal, předseda ODA a žebříčkový miliardář, předčilo všechny doposud zaznamenané finty, a to včetně pokleslosti následné výmluvy. Mne mediální zpráva příliš nepřekvapila, protože jsem s tímto pánem přišel do styku v roce 2018, kdy si v rámci boje o funkci pražského primátora neoprávněně přivlastnil jméno oscarového režiséra Miloše Formana. A bylo mu úplně fuk, že s tím rodina bezesporu jednoho z nejznámějších Čechů nesouhlasila. Již tehdy bylo jasné, že je na štíru s pohledem na to, co je morální, férové, slušné…

Více »

23. 02.

Právo na štěstí

František Vyskočil Přečteno 1009 krát

Je únavnou notorietou žehrat na neschopnost naší vlády řešit současnou pandemickou situaci a nemá smysl doplňovat dlouhý seznam trestuhodných selhání, díky kterým se naše země řadí mezi nejvýkonnější zabijáky vlastních občanů. Nevím, zda vláda vůbec tuší, že každému z nás svědčí právo brát se o své vlastní štěstí a štěstí své rodiny. A vedle toho právo na ochranu života a zdraví, jakož i – mimo jiné – důstojnosti. A k tomu občanský zákoník doplňuje, že nikdo nesmí být vystaven nedůstojnému zacházení.

Více »

10. 02.

Tak nám paní ministryně pohovořila o Ústavním soudu…

František Vyskočil Přečteno 1407 krát

Když minulý týden Ústavní soud zrušil část volebního zákona, rozpoutala se skutečná mediální vichřice a mnozí politici okamžitě přispěchali se svými komentáři. Očekávatelně byli zástupci menších politických uskupení verdiktem potěšeni, naopak předseda nejsilnější parlamentní strany, resp. hnutí, byl pobouřen na nejvyšší možnou míru. Neváhal ve svém televizním vystoupení za největšího satanáše označit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, a protože jeho píáristi (kteří mu plamenný projev připravili) asi nepochopili fungování této vrcholné soudní instituce, zcela opomněl, že je soud složen z dalších čtrnácti soudců, kteří neskáčou tak, jak si Pavel Rychetský umane (takto to funguje leda v ANO, kde je Andrej Babiš neomezeným vládcem). Ale skutečnost, že pan premiér často mele nesmysly, je notorietou a otrlého mediálního konzumenta to nepřekvapí. Je pouze zarážející, jak vysokou míru neúcty může předseda vlády vůči Ústavnímu soudu projevit, nadto na základě elementární neznalosti.

Více »

25. 01.

Nesmrtelné papalášství

František Vyskočil Přečteno 2661 krát

Často mám pocit, že už mě nic nemůže překvapit a žalostné kroky naší vlády v zájmu svého duševního zdraví vytěsňuji, co to jde. Ale tu a tam ke mně doputuje zpráva, kterou nejsem schopen při nejlepší vůli hodit za hlavu. Mezi takové patří zjištění serveru Seznam Zprávy, že Státní zdravotní ústav (SZU) obdržel 1000 dávek vakcíny Pfizer/BioNtech, kterou následně naočkoval všechny své zaměstnance, jejich příbuzné, kamarády, atd. Netřeba dodávat, že na vakcinaci nedočkavě čekají senioři a další ohrožené skupiny. Tato nestoudnost sice vedla k rezignaci ředitele SZU, ale stále nikdo neodpověděl na otázku, proč Ministerstvo zdravotnictví do SZU poslalo 1000 dávek vakcíny, když má toto zařízení zhruba 450 zaměstnanců? Místo, aby SZU vakcíny vrátil a sdělil ministrovi zdravotnictví a premiérovi (prý tráví celé dny tím, že ampulky přepočítává), že se spletli a mají dávky poslat do domovů důchodců, „běžný český jedinec“ se o plonkové vakcíny v tichosti podělí se svojí rodinou a kamarády. Hezký novoroční dárek. A v této hojnosti i zapadne, že ve SZU dostali první dávku všichni, hlava nehlava. Byť se jednalo o ajťáky, hygieniky vody či jiné osoby, které vůbec nemají v první vlně nárok. A nebýt investigativních novinářů, nikdo se o tom nikdy nedozví.

Více »

20. 12.

Prezident a Respekt

František Vyskočil Přečteno 2912 krát

Poslední číslo týdeníku Respektu vzbudilo rozruch díky ztvárnění Miloše Zemana břitkým perem (lépe řečeno počítačem) Pavla Reisenauera. Podotýkám, že tohoto autora dlouhá léta sleduji a oblibuji pro geniální schopnost jemným náznakem v kresbě sdělit více, než co novináři odvypráví v dlouhých odstavcích. Mrzí mne, že šéfredaktor Respektu Erik Tabery „vyměkl“ a za kresbu se omluvil s tím, že „..kdyby ji viděl před publikací, tak by ji nepustil“. Naštěstí nestačil zasáhnout…

Více »

14. 12.

Stoletý boj Slovanské epopeje s Prahou

František Vyskočil Přečteno 1737 krát

Předseda pražského kulturního výboru Jan Wolf pronesl po nepravomocném rozhodnutí soudu, dle kterého Slovanská epopej nepatří městu, pozoruhodnou větu, a to že „Hlavní město je se státem asi jediná entita, která se může starat o toto dílo kvalitně, a to nejen po odborné a finanční stránce“, a proto si myslí, „..že soud přijme argumenty města a potvrdí, že Slovanskou epopej vlastní Praha“. Musel jsem se opakovaně přesvědčit, že se nejedná o zastupitele za KSČM, ale KDU-ČSL. Jeho věta má stejnou logiku, jako kdyby tvrdil, že v restitucích nemají být vráceny sbírky rodině Waldesů či Lobkowiczů, protože se přece jedině stát či municipalita může řádně postarat o tak významný majetek. To, že se jedině stát o vše nejlépe postará, tady před několika dekádami tvrdila úplně jiná parta, ke které snad křesťanští politici nepatří..

Více »

07. 12.

Moje Praha a barbaři za branami

František Vyskočil Přečteno 2025 krát

Současná pandemická situace má tu a tam určité výhody. Je mi jasné, že to vůbec netěší provozovatele restaurací či hotelů, ale srdce Prahy si výrazně ulevilo od hord nájezdníků, kteří si moje rodné město přisvojili (obecným jazykem se jim říká turisté). Po centru se dá volně chodit, aniž bych se musel prodírat netečnými zástupy Číňanů, kteří se snad ani neumí pohybovat samostatně a vytvářejí davové ucpávky v jakémkoli průchozím prostoru, či se vyhýbat tlupám opilých Britů nebo Dánů, kterým je úplně fuk, že močí na barokní sochu či zvrací před gotickým kostelem. Jsem zvědavý, zda magistrátní úředníci této doby využijí a přijdou s řešením, jak zabránit tomu, aby byla covidová pandemia nahrazena tou turistickou. Je vhodné doplnit, že nejsem nepřítelem turismu, sám zhusta vyrážím za hranice (tedy když mě tam pustí, což v současnosti není zvykem), ale bylo by žádoucí Prahu oprostit od nálepky „levné město k ožrání“ a vrátit ji tam, kam patří. Na mapu kulturních center, která přitahují výstavami, koncerty, zajímavou současnou architekturou, kulturními akcemi a nenabízí jen Královskou cestu zaplevelenou krámky se šuntem a trdelníky. Abychom získali vítané hosty, kteří se rádi vrací. Aby město nesloužilo převážně vylitým bezmozkům a stádním turistům. Ale upřímně v to příliš nevěřím, protože poslední tři primátoři se v Praze ani nenarodili a více se soustředili na své politické ambice, než snaze porozumět místu tak magickému, jako je mé město.

Více »

18. 11.

Rovnější sportovci

František Vyskočil Přečteno 1362 krát

Sportovci (fotbalisté, hokejisté, basketbalisté, házenkáři, florbalisté, volejbalisté, a já ještě nevím kdo) dostali výjimku a mohou „restartovat“ své profesionální soutěže. I když za poměrně přísných podmínek, jako jsou pravidelné testy, omezený počet osob na zápasech a podobně. Pro sportovní svazy jistě dobrá zpráva, ale co pro zbytek české populace? Dává nám tím vláda najevo, že si nejsme všichni rovni? Co by za to jiné skupiny „profesionálů“ daly, jestliže by i jim vláda – byť za jasně definovaných omezení – umožnila provozovat jejich povolání. Dovedu si představit muzikanty, kteří nemohou ani zkoušet, galeristy, kteří musí mít své výstavní síně zavřené, provozovatele restaurací, kteří vidí své zákazníky leda tak přes výdejové okénko. Ale pokud by i oni splnili podmínku testu, nebo nemoc v bezpečné minulosti prodělali? Proč takto otestování či promoření profesionálové nemohou sdílet své umění či poskytovat své služby stejně promořeným nebo otestovaným hostům, návštěvníkům, divákům? A bez roušek. Samozřejmě nemám nic proti sportovcům, ale proč má tato skupina dostat privilegia, která jsou jiným skupinám obyvatelstva upřena?

Více »

23. 10.

Když Andrej Babiš řídí stát jako firmu

František Vyskočil Přečteno 3728 krát

Andrej Babiš (AB) lákal své voliče na prapodivné heslo, že se stát má řídit jako firma. A mnozí mu uvěřili, protože pokud si ten chlapík tak skvěle počíná ve svých společnostech, jistě ke stejné prosperitě povede i naši zemi. A za pár let si budeme žít jako v Německu, Norsku, či jiné vyspělé evropské zemi. Bohužel, současná situace je taková, že lépe není a zjevně bude ještě hůř. Rád bych vzal AB za slovo – byť považuji jeho motto za pitomost – a v pár větách vysvětlil, že pokud by řídil firmu, jako dnes vede stát, bezesporu by skončil před soudem.

Více »

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy