Perspektiva
Perspektiva představuje nový prostor. Proto ztělesňuje tvoření nového prostoru a jeho obsahu.
Myšlení faraonů
Vezměme do ruky nějaký text a čtěme. Na jeho podkladě se v myšlenkách rodí představy. U některých budeme patrně přesvědčeni, že jsou pravdivé. Porovnání se skutečností poté vede k závěrům.
Odvaha sebrat odvahu
Čtyři různé příběhy nebo jeden příběh ve čtyřech různých podobách?
Logická budoucnost
Euclidovo dílo Základy několik set let před naším letopočtem ukrývá poklad, ze kterého dodnes čerpáme. Jde o myšlenku důkazu. Věci lze dokazovat logickými dedukcemi.
Geometrie mysli
Problém, který se v různých podobách objevuje už dlouho jsou děje, které utvářejí lidskou mysl. Další představuje skutečnost, že lidé bez ohledu na vzdělání, zkušenost, pozici nebo poslání bývají v tak velké míře dobrými intuitivními "statistiky" ve věcech, které je přesahují.
Co je to pravda
S trochou nadsázky lze říci, že jsou dvě pravidla hledání pravdy. První pravidlo je mít stroj nebo lidskou inteligenci. Druhé pravidlo je štěstí na dobrý úsudek. Přitom odoláváme stavu, že jednoduché pravdy nemohou být nepravdivé.
Podat ruku Noemovi
Věci překvapují z pohledu matematiky tím více, čím jsou méně pravděpodobné.
O znameních
Jsou jasná i méně jasná a mění pochopení věcí. Když se neobjevují, jde o varování před slepými uličkami?
Život a Jak to řešit
V roce 1957, kdy jsem se narodil, spatřilo světlo světa nejpodstatnější druhé vydání jedné z nejúspěšnějších matematických knih historie. Napsal ji matematik George Polya a jmenovala se Jak to řešit (How to Solve It). Kniha ukazuje překvapivě přímou cestu k řešení matematických problémů. Neočekávaně přesahuje i do běžného života.
Pohledy na plochu
Malé částice hmoty nejsou vidět. Pohybují se v mikrosvětě a řídí podle odlišných zákonů než ty, které jsou vidět v makrosvětě. Dlouho se přitom předpokládalo, že tomu tak není. Že v mikrosvětě jsou "slunce", kolem nich obíhají "planety" apod.