Usilujeme o regulaci Airbnb, ale chybí nám zatím podpora vlády
V rozhovoru pro Aktuálně 26. 6. vysvětlil podrobně předseda spolku Snesitelné bydlení Petr Městecký, jak krátkodobé pronájmy bytů turistům prostřednictví Airbnb ničí v centru města možnost nerušeného bydlení. Chápu, že jeho rozhovor je velmi rozčilený a rozumím, že paušalizuje, když tvrdí, že politici jim v tom nechtějí pomoci. S tím ale rozhodně nesouhlasím a chci i touto cestou ujistit, že pražský magistrát i městské části usilují o regulaci krátkodobých ubytovacích služeb a vyvíjejí velký tlak na vládu a parlament.
Co lze udělat pro klienty H-Systému?
H-Systém je příběh obyčejného podvodu. Na jedné straně pachatelé, kteří vylákali od lidí miliardu korun, na druhé straně tisíc klientů, kteří jim jejich sliby věřili. V každém režimu se najdou takoví podvodníci. Stát není schopen zabránit páchání zločinu. Ale když už se to stane, je jeho povinností podvod vyšetřit, potrestat pachatele a zajistit jejich majetek, aby z něj mohly být oběti odškodněny. V tomto směru však stát totálně selhal a to selhávání trvá doteď!
Tlustá čára za zločiny bere lidem víru ve spravedlnost
Za komunistického režimu bylo beztrestně napácháno mnoho zločinů, a když už bylo možné je vyšetřovat a viníky stíhat, tak se udělala tlustá čára za minulostí a téměř nikdo za zločiny nebyl potrestán. Téměř třicet let od roku 89 přineslo nové zločiny a podvody, ale těch případů, které skončily do ztracena, je příliš mnoho. To fatálně podlamuje důvěru lidí v právní stát a demoralizuje.
Nepochopitelná spravedlnost v kauze Opencard?
Existuje jeden právnický bonmot: K soudu se chodí pro rozsudek, ne pro spravedlnost. Je to poněkud cynické vyjádření situace, kterou advokát zastupující klienta nezažívá zřídka. Přitom ale právo by mělo sloužit spravedlnosti, tedy spravedlivému uspořádání vztahů a věcí tak, aby to bylo pokud možno v souladu s obecným pocitem spravedlnosti.
Opraví poslanci děravý zákon o veřejných zakázkách?
Z kohoutku neteče voda, protože potrubí je děravé. Co udělá normální člověk ? Nechá opravit potrubí. Co udělá stát? Přilije do potrubí vodu, tedy zvýší daně. Proč? Protože kmotrům a korupčníkům, kteří tento stát ovládají, vyteče dírami v potrubí ještě více peněz do vlastních kapes.
Veřejné zakázky zbavené mlhy
Pouhé řeči o korupci doma u televize jsou k ničemu. Říkat veřejně to, k čemu se dojde v bezpečí hospod, taky nestačí. Smysl má pálit na korupci ostrými, především kvalitními zákony. Jedním z klíčových zákonů v boji s korupcí je zákon o veřejných zakázkách, a právě teď je šance ho změnit. Dobrou „municí“ proti korupci se stane tehdy, pokud zamezí, aby profit z veřejných zakázek měli lidé, kteří zakázky rozdělují firmám.
O autorovi
Právnička, zakladatelka občanského sdružení Veřejnost proti korupci. Před rokem 1989 se angažovala v disidentu, patřila mezi zakladatele Nezávislého mírového sdružení, které bylo jednou z iniciativ působících vedle Charty 77. V roce 1989 patřila mezi zakladatele Občanského fóra, za které byla kooptována v roce 1990 do České národní rady. V roce 1991 vstoupila do Občanské demokratické strany a po rozkolu v ODS v roce 1997 do Unie svobody, které předsedala od června roku 2001 do července roku 2002. V letech 1990-98 a 2002-03 byla poslankyní Parlamentu ČR. Nyní působí jako advokátka.