Užitečný Hamáček
Návštěva cizího státu na ministerské úrovni má v diplomacii velkou váhu. To, že ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček jede na návštěvu Moskvy, je významným symbolem. Bohužel ne v zájmu Česka.
Konec Tomáše Petříčka aneb jak Jan Hamáček upřednostnil mstu před odpovědným vládnutím
V pondělí byl odejit ministr zahraničí Tomáš Petříček. Bezesporu reprezentoval prozápadní linii a lidskou tvář zahraniční politiky a Česká republika by mu za to měla poděkovat. Nemusel ale odejít primárně kvůli těmto svým principiálním postojům, vaz mu zlomil vnitrostranický souboj.
Česko potřebuje audit česko-čínské akademické spolupráce
Ve světle aktuálního geopolitického napětí je čas na to, otevřít v Česku debatu na velmi důležité téma, kterým je akademická výměna mezi českými vysokými školami a jejich čínskými protějšky, především těch spojených s armádou. Jsem si vědom toho, že akademická svoboda je jedním ze základních pilířů všech západních společností, této svobodě se ale bohužel netěší vzdělávací instituce všude po světě. V rámci “západního” přístupu k volné akademické výměně může docházet ke kompromitaci citlivého výzkumu, zneužívání výhod mezinárodní spolupráce pro předem nedeklarované účely a otevírání dveří pro špionáž.
Smolíčku pacholíčku, otevři vrátka, jenom TURBÍNU přišroubujeme a hned zase půjdeme...
Zaznamenal jsem nápady, že by se ruský Rosatom mohl zúčastnit tendru na Dukovany II v konsorciu s jinou společností, že by tak jeho účast na dodávkách pro novou jadernou elektrárnu byla pouze omezená. Řekněme si to na rovinu. Bezpečnost je jen jedna. Nový jaderný blok se bude stavět jako celek a ruská účast i na nějaké jeho menší části může ohrozit úspěšné a včasné dokončení celého projektu.
Kdo (ne)chce bezpečnou jadernou energetiku pro budoucnost
Česká republika stojí na křižovatce. Vzhledem k tomu, že je potřeba co nejdříve ustoupit od těžby a spalování uhlí, probíhá v současné době boj o to, kdo dostaví jadernou elektrárnu Dukovany. Jedná o projekt v řádu stovek miliard korun a proto musí být prioritou to, komu a za jakých podmínek vláda takto citlivý a důležitý úkol svěří. V současné chvíli ale se ale vláda a vládní strany odmítají zabývat tím, jak Dukovany i samotný ústup od uhlí provést. Piráti ovšem snahu o konstruktivní opozici nevzdávají. Následující čtyři body shrnují přesně to - jak se snažíme o co nejlepší výsledek pro Česko.
Dejme české zahraniční politice novou sílu – schvalme sankční zákon na ochranu lidských práv
Vyhrocená situace v Bělorusku potvrzuje, že česká i evropská politika potřebují další nástroje na posílení své lidskoprávní politiky. Tuto roli může zastat tzv. Magnitského zákon umožňující uvalovat sankce na lidské zrůdy porušující lidská práva. Zákon na ochranu lidských práv, tedy jeho českou verzi, předložím na podzim v Poslanecké sněmovně.
Rasismus nejen v českém fotbale
Bohužel, i ve 21. století prostupuje rasismus všemi vrstvami naší společnosti. Ačkoliv se u nás debata točí v posledních dnech okolo fotbalu, rasismus se jen na sport neomezuje. Kudy vede cesta ven ze zhoubné propasti rasové nesnášenlivosti?
Byty mají sloužit k bydlení a ne podnikání
Pro hotely i digitální platformy typu AirBnb konečně začínají platit rovné podmínky. První úspěchy jsme zaznamenali, tím ale práce Pirátské strany nekončí. Chystáme další kroky, jak narovnat podnikatelské prostředí.
Komise pro hybridní hrozby zahajuje činnost
Zřídili jsme ve Sněmovně stálou parlamentní komisi pro hybridní hrozby. Důvodem jsou sílící vlivové operace v Česku. Jako dobrý příklad může posloužit kauza PR agentury placené společností Home Credit, kauza sochy Koněva, ale i řada dezinformací ve virtuálním i veřejném prostoru. Protože příští rok proběhnou parlamentní volby, chceme se v komisi zaměřit i na to, aby dezinformace nezasahovaly do našeho demokratického řádu a svobod.
Komunisté lžou o Tchaj-wanu, tamější demokracie je srovnatelná s Českou
Komunista Daniel Pawlas lhal v nedělních Otázkách Václava Moravce o Tchaj-wanu. „Když se podíváme na index míry demokracie v jednotlivých zemích světa, tak Tchaj-wan je daleko za námi, je to demokracie s výhradami,“ prohlásil komunistický poslanec. Pravý opak je pravda. Tak buď jde Pawlasovu vědomou snahu poškodit dobrou pověst Tchaj-wanu, nebo o nevědomé přiznání vlastní neznalosti politických poměrů (v jižní Asii). Nevím, co je horší.