Zelená dohoda otevírá prostor pro chytré nápady
Na Ekoinovačním fóru, které se zaměřilo na inovace v oblasti ochrany klimatu, se státní instituce i soukromé firmy shodly, že je zapotřebí dát větší prostor zeleným inovacím. Hlavním tématem debaty byl přístup Česka k Zelené dohodě pro Evropu. Tato strategie EU otevírá prostor pro chytré nápady také od českých univerzit, výzkumných pracovišť či firem. Data však zatím ukazují, že v nových projektech ztrácíme za Polskem i Maďarskem.
Joe Biden má ambici rozhýbat čistou energetiku a vyřešit změny klimatu
Od víkendu je téměř jisté, že do Bílého domu zamíří kandidát Demokratické strany Joe Biden. Současného prezidenta USA Dolanda Trumpa porazil mimo jiné s jasným plánem, jak mohou Spojené státy čelit změnám klimatu a oživit ekonomiku investicemi do zelené energetiky.
Cesta z nejhlubšího propadu ekonomiky: vsaďte na rozvoj moderní energetiky, radí experti
Ekonomický propad, do kterého se dostalo světové hospodářství v důsledku pandemie koronaviru, je podle expertů z Mezinárodního měnového fondu horší, než krize v roce 2008. Svými důsledku se bude blížit světové hospodářské krizi ve 20. a 30. letech minulého století. Technologicky je však naštěstí naše společnost dál. Můžeme využít nástroje, které fungovaly právě v rámci restartu ekonomiky před 10 lety. Mezinárodní energetická agentura (IEA) pak nachází recepty na oživení ekonomiky ve využití obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti. Směr jejich doporučení podpořili zástupci progresivních vlád. Najde do jejich klubu cestu i Česko?
Vláda řeší energetiku jako nákupy respirátorů
Na včerejším jednání vlády se stalo něco podivného: vláda bez předchozího transparentního oznámení v programu projednala novelu zákona o podporovaných zdrojích. Výsledek je přitom na hony vzdálený od toho, co se děje za našimi hranicemi. Řada vlád hledá recepty pro restart ekonomiky a volí podporu udržitelného rozvoje. Česká vláda odmítla podporu obnovitelných zdrojů a naopak podpořila poměrně drahé nové jaderné reaktory. Jaký to dává smysl?
Ropáka už v Česku nepotkáme. 30 let svobody dalo nástroje, které ho zkrotily
30 let svobody přineslo lepší životní prostředí: lépe se dýchá a uhlí zná své limity. Ropák bahenní se tak musel stáhnout do zemí, které na své impulsy pro lepší ekologické přístupy čekají. Česko by však nemělo zůstat na půli cesty. Čas, který máme na to, abychom se zbavili spalování uhlí, se rychle krátí...
Solární bytovky mohou šetřit peníze. Cesta k nim je však zatím zavřená
Využití elektřiny vyrobené z vlastních střešních solárních panelů se stává stále více dostupnějším řešením. Jejich instalace rostou v Česku zejména na rodinných domech. Nová studie mapovala možnosti využití fotovoltaiky také na bytových domech. Zásadním zjištěním je poměrně rychlá návratnost, kterou může ještě vylepšit čerpání investiční podpory. Jenže druhou stranou mince jsou bariéry, které právě bytovým domům komplikují cestu k vlastní výrobě solární elektřiny.
Proměna světové energetiky - otevřená šance pro český průmysl
Inovace v oblasti technologií solárních a větrných elektráren, akumulace energie či elektromobility pomohly vytvořit zcela novou část moderní energetiky. Celosvětová proměna energetických zdrojů vytváří nové investiční příležitosti také pro české firmy.
Neexistuje jedna stříbrná kulka, která za nás vyřeší změnu klimatu
V pondělí začala mezinárodní klimatická konference OSN v New Yorku. Setkání státníků z celého světa je zaměřeno na sdílení dobré praxe snižování emisí. Nejprogresivnější státy představí své plány s konkrétními kroky, které mají redukovat spotřebu uhlí a dalších fosilních paliv. Například Slovensko dostane na klimatickém summitu prostor hned v pondělí. Ti si dali za cíl, že do roku 2050 chtějí dosáhnout čisté klimatické nuly. Neexistuje přitom jedna stříbrná kulka, která by za nás vyřešila problém klimatických změn. Řešení klimatické změny je třeba hledat v mixu různých opatření a především zodpovědném přístupu států. Zbavit se závislosti na fosilních palivech je však možné díky pokroku technologií.
Chtějí lepší budoucnost pro naši zemi
V pátek 20. září se v Praze na Střeleckém ostrově uskuteční Festival pro budoucnost. Cílem festivalu je představit téma klimatické změny široké veřejnosti a ocenit aktivitu studentů. V rámci hudební části vystoupí například Tomáš Klus nebo Lenka Dusilová. Festival mimo jiné nabídne vystoupení z řad odborníků a talkshow, která se zaměří na téma klimatických změn. Mezi další hosty patří známý zemědělec Daniel Pitek, klimatolog Alexander Ač nebo náměstek primátora Petr Hlubuček. Akce naváže na stávku studentského hnutí Fridays for Future.
Český klimaticko-energetický plán minul cíl. Proč se ministerstvo průmyslu brání rozvoji moderní energetiky?
Evropská komise zveřejnila v úterý 18. června hodnocení Národních klimaticko-energetických plánů, které členské státy vypracovaly jako svůj příspěvek k realizaci evropské strategie snižování emisí do roku 2030. Společné úsilí EU28 by mělo vést k navýšení podílu obnovitelných zdrojů na 32 %. To se však podle analýzy Komise nepodařilo. Mezi státy, které nevyužily svůj potenciál obnovitelných zdrojů, patří bohužel i Česko.