Změnil se duch evropské integrace?
Krátce bych se chtěl vyjádřit k veřejné diskusi, kterou vyvolala nedávná slova členky rady ČT Hany Lipovské o základech Evropské unie, a zejména k příspěvku kardinála Dominika Duky "Pár slov o Evropské unii" ze dne 28. 8. 2020.
Vidím zemi zanedbanou, suchem a kůrovcem oplývající
Zelená dohoda pro Evropu je balíčkem evropských opatření, které by měly zajistit přechod na udržitelnější a ekologičtější hospodářství. V kontextu klimatické krize, jejíž projevy vidíme na vlastní oči i na našem území, je přijetí společné evropské strategie nutností. Jak se k Zelené dohodě staví vláda Andreje Babiše a co by ve vládních pozicích dělala současná opozice?
Jak čtu údaje o Covid-19 v ČR - zatím spíše dobré zprávy
Pravidelně v této době sleduji www stránku “COVID-19: Přehled aktuální situace v ČR”, která každodenně ukazuje nové číselné údaje týkající se pandemie v ČR. Pro mne jsou ta čísla hodnotná především v časových řadách a případně v různých vzájemných poměrech.
Co z nich tedy čtu?
Nenechme se obrat o nejcennější dědictví listopadů 1939 a 1989
Demokracie je sofistikovaná budova, kterou musíme trvale udržovat funkční ve všech jejích částech. Nesmí nám do ní pršet, nesmí se bortit její nosné zdi a nesmí v ní přibývat plesnivých sklepů, ani chodeb, které nikam nevedou. Udržování, aktualizování a rozvíjení demokracie je naším společným a náročným úkolem. Ani dnes není málo toho a těch, co jí ohrožují.
Opravdu máme nejvíc poslanců a senátorů na občana v celé EU?
Nedávno mě jeden z diskutujících na Facebooku svým tvrzením, že "máme nejvíc poslanců a senátorů na občana v celé EU", vyhecoval, že jsem se podíval na fakta.
K údajnému plagiátorství prof. Kováře
Zatím nevíme, jak odborná tělesa vyhodnotí nařčení prof. Martina Kováře z plagiátorství. Bez ohledu na to ale tato kauza nabízí možnosti reflexe některých aspektů etiky vědecké práce (a její důležitosti).
Proč je důležité připomínat si rok 1968, aneb co by mělo na smutné výročí zaznít
Jak lépe uplatňovat zásadu subsidiarity a mechanismus kontroly subsidiarity – Doporučení vycházející z příspěvků COSAC
Konference předsedů evropských výborů parlamentů členských států EU (tzv. malý COSAC) v Sofii dnes mj. řeší připravovanou pracovní skupinu pro revizi subsidiarity (tj. aby se v EU nedělala rozhodnutí na vyšší úrovni, než je z hlediska účelu nutné). Evropský výbor našeho Senátu k tomu připravil soupis některých konkrétních praktických podnětů formulovaných předchozími zasedáními COSAC. K textu se připojila velká část národních parlamentů EU. Je to poměrně technické čtení, ale pro zájemce zde zveřejňuji jeho text.
Pavel Fischer, prezident
Blíží se nám finále předvolební kampaně pro první kolo prezidentských voleb. Asi je trochu nošením dříví do lesa připomínat, že jde o velmi důležitou volbu, ale přesto alespoň stručně. V době, kdy se daří oligarchovi AB přesvědčovat velkou část veřejnosti (i když zdaleka ne absolutní většinu), že je tím pravým pro řešení problematických aspektů naší demokracie, je kriticky důležité, aby prezidentskou funkci zastával někdo, kdo bude ochoten a schopen tomuto nebezpečnému trendu čelit.
Babišovy evropské recepty
Několik poznámek k výrokům Andreje Babiše k nadcházejícímu zasedání Evropské rady, kde bude poprvé zastupovat Českou republiku.