V čem je skutečné nebezpečí korespondenční volby a jak mu čelit
Novela několika zákonů, kterou vyrobila skupina poslanců a poslankyň vládní pětikolky pod vedením Víta Rakušana a jejímž cílem je zavedení korespondenční volby do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu a při volbě prezidenta, přináší v případě volby do Poslanecké sněmovny vážné nebezpečí, jemuž zatím nebyla nevěnována pozornost.
Proč si myslím, že Ústavní soud zruší novelu zákona o důchodové pojištění
Protože jsem si přečetl Nález Ústavního soudu Pl. ÚS 55/10 ze dne 1. 3. 2011 o přijímání zákonů ve stavu legislativní nouze, který se týká velmi podobného případu z roku 2011, v němž vláda Petra Nečase ve stavu legislativní nouze v Poslanecké sněmovně prosadila zákon č. 347/2010 Sb., který měnil některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí. Doporučuji každému si nález ÚS přečíst, byť to není snadné člení.
Nesnesitelná lež premiéra Fialy
Neměli bychom si nechat líbit, aby nám vrcholní politici lhali do očí, jak to předvedl premiér Fiala v reakci na vyjádření prezidenta Pavla v jeho Novoročním projevu ohledně přijetí Eura. Bohužel si to líbit necháváme.
Z vánočního poselství premiéra Fialy: bude zase tak dobře, jako bylo za Babiše.
Vánoční poselství premiéra Fialy obsahovalo kromě obvyklé snůšky sebechvály pozoruhodné ocenění výsledků fiskální politiky dvou předchozích vlád, k nimž se snad někdy v budoucnosti pod jeho vedením máme přiblížit. Tuto upřímnost oceňuji.
Velmi potřebná IDEA: o vizi a iluzi
Doporučuji každému, koho zajímá stav našeho státního rozpočtu po konsolidačním balíčku studii Petra Janského a Daniela Koláře z myšlenkového tanku IDEA Národohospodářského ústavu AV ČR Analýza výdajů státního rozpočtu 2024 ve světle předkrizového roku 2019 a doprovodný komentář Petra Jánského Celkově za „tři“, ale i tak, vládo, za konsolidační balíček děkujeme, v němž autor konstatuje, že „když vezmeme konsolidační balíček spolu se 120miliardovým snížením daní z příjmů fyzických osob z roku 2020, lidé s vyššími příjmy jsou na tom dnes lépe, kdežto ti s nižšími příjmy hůře.“. To je věrná a základní charakteristika dnešního stavu za nějž nesou zodpovědnost společně ANO a ODS.
Achjo!
Tento povzdech Pavla Teličky na video z výletu premiéra Fiala za nákupy do pohraničí v Německu krátce, ale pregnantně vyjadřuje pocit, který jsem měl i já, když jsem toto video sledoval. Nechme ale stranou umělecký dojem a podívejme se nezaujatě na věcný obsah Fialova vzkazu nám občanům.
Kolik vydáváme na vědu a výzkum: jak ministr Stanjura dezorientoval veřejnost, Poslaneckou sněmovnu i sám sebe
Během schvalování konsolidačního balíčku v Poslanecké sněmovně 13. října 2023 ministr financí Zbyněk Stanjura mimo jiné prohlásil „Veřejné výdaje do vědy, výzkumu, inovací jsou nad průměrem EU.“ Toto tvrzení je na světelné roky vzdáleno skutečnosti a ukazuje, že v analytickém týmu pana ministra není nikdo, kdo by výdajům na vědu a výzkum v Evropské unii rozuměl aspoň jako koza petrželi. Nabízím proto panu ministrovi a dalším politikům, kteří by chtěli o financování vědy a výzkumu mluvit, tento blog jako úvodní lekci do této problematiky.
O čem nemá exministr Plaga ani tušení
O Františku Josefovi I, Josefu Hlávkovi, Zdeňku Nejedlém, neuniverzitních výzkumných institucích a jiné zvířeně.
Originální myšlenka premiéra Fialy, jak snížit deficit státního rozpočtu
V rozhovoru na serveru aktualne.cz premiér Fiala formuloval originální a světově unikátní způsob, jak snižovat deficit státního rozpočtu, který doveden k logickému závěru, znamená, že snižovat deficit lze i jeho zvýšením. Vláda by měla této zajímavé myšlenky využít a naplnit svůj slib vůči učitelům a dalším pedagogickým pracovníkům.
Nesmysly o základním výzkumu
Včera se na nedávno vzniklé platformě společnosti Seznam.cz Seznam Médium, jež nabízí prostor pro publikování autorských článků a komentářů, objevil příspěvek Ondřeje Klofáče s razantním titulkem Kde ušetřit miliardy aneb Proč bych zrušil český základní výzkum?, který obsahuje snůšku nesmyslů a hloupostí o základním výzkumu.