Brexit opět na scéně
Na finančních trzích se blýská na lepší časy. Chaos okolo amerických voleb utichá. Progres ve vývoji vakcíny znamená, že se snad dočkáme rychlejšího návratu k normálu. Pozornost investorů se tak obrací k prozaičtějším tématům. Evergreenem posledních čtyř let se stal odchod Spojeného království z Evropské Unie. Brexitová anabáze přinesla řadu zvratů, změn vlád či dokonce předčasných voleb. Přestože Velká Británie formálně Evropskou Unii opustila již v lednu, běží do konce letošního prosince přechodné období. Během něj se Velká Británie i nadále řídí předpisy platnými v EU. S blížícím se ultimátem však na ostrovní království doléhá všeprostupující nejistota.
Euforická reakce trhů na prezidentské volby
Výsledek amerických prezidentských voleb mnohé zaskočil. Podobně překvapivá musí některým pozorovatelům připadat i reakce finančních trhů. Navzdory rýsující se výhře Joea Bidena prozatím oficiálně nevíme, kdo se stal 46. prezidentem Spojených států. Korespondenční hlasy vnesly do klání o post nejmocnějšího muže planety nebývalý chaos. Nelze se proto divit, že současný šéf Bílého domu odmítá výsledek uznat a požaduje přepočet hlasů ve vybraných státech. Teoreticky zůstává ve hře i možnost, že do výsledku voleb promluví Nejvyšší soud. To nevypadá jako ideální podnebí pro prudký cenový vzestup burz. Přesto však má hlavní americký akciový index S&P 500 nakročeno k nejlepšímu týdennímu zhodnocení od dubna. Co za chováním investorů stojí?
Eurozóna: růst ve 3Q není zárukou optimistického vývoje
Překvapivě dobrá makrodata z eurozóny představují světlou výjimku v záplavě negativních událostí. Ekonomika měnového bloku ve třetím kvartálu expandovala tempem 12,7 %, přičemž většina pozorovatelů očekávala růst pod 10 %. Hospodářství EMU se tak nachází asi 4 % pod předcovidovou úrovní. To je značně povzbudivá zpráva. Pokud by se během posledních týdnů dramaticky nezvýšil výskyt covid-19, zůstávala ve hře šance úplného hospodářského zotavení do konce roku. Druhá vlna pandemie však naděje na oživení ve tvaru písmene V definitivně pohřbila.
Možné vítězství Bidena již burzy neděsí
Přát si vítězství demokratického kandidáta je pro Wall Street v normálních časech anathema. Ještě pár týdnů zpět nic nenasvědčovalo tomu, že by nadcházející prezidentské klání v USA mělo představovat výjimku. Investoři preferovali výhru chaotického a nepředvídatelného, avšak protržně naladěného Donalda Trumpa. Tzv. Democratic Sweep, tedy situace, kdy Demokraté obsadí obě komory Kongresu a prezidentské křeslo, znamenal na konci léta pro americké finančníky hororový scénář. Nicméně od té doby došlo k obratu. Ani drtivé vítězství Demokratů by akcie neposlalo dolů, naopak by trhům mohlo prospět. Co tento posun ve vnímání způsobilo?
Americké volby z pohledu investora
Nadcházející prezidentské volby v USA se derou do popředí zájmu globálních investorů. Většina investičního publika aktuálně předpovídá vítězství Joea Bidena. Mnozí však stále doufají, že Donald Trump křeslo obhájí. Jeho výhra by totiž burzám přinesla růstový impuls. Naopak drtivé vítězství Demokratů vnímají trhy jako hrozbu. Proč?
Eurozóna: oběť vlastního dočasného úspěchu
Hamiltonský moment. Tak mnozí komentátoři nazývali dohodu o založení Fondu obnovy. Zda fond skutečně povede k federalizaci eurozóny ukáže teprve čas. Na finančních trzích se však projevil okamžitý efekt těchto jednání – euro začalo posilovat. Proč? Investoři do eurových aktiv dlouhodobě vnímali hrozbu odstředivých tendencí v eurozóně a Fond obnovy, který zavádí fiskální transfery, riziko fragmentace omezuje. Kromě zvýšeného investorského zájmu by EUR navíc mohlo do budoucna zaujmout větší podíl v koši rezervních měn. Jednotná evropská měna tak v uplynulých měsících posilovala proti USD. Od začátku července zpevnilo euro proti dolaru o 6 %. Apreciace EUR souvisí i s lépe zvládnutou pandemií na starém kontinentu.
Trhy na historických maximech
Pandemie covid-19 uštědřila globální ekonomice tvrdou ránu. Světové HDP letos předvede spektakulární pokles. Naproti tomu akciové trhy se po počátečním šoku rychle zotavily. Daří se zejména americkým akciím – hlavní index S&P 500 v srpnu překonal historická maxima. Co dichotomii mezi pozitivní výkonností burz a kolapsem ekonomik způsobuje?
Pár poznámek k fondu obnovy
Před pár týdny se evropské země po dlouhých a úporných jednáních shodly na parametrech fondu obnovy. Mnozí státníci prezentovali tuto dohodu jako přelomový moment pro další směřování unie. Investoři výsledek negociací taktéž uvítali. Balíček totiž pomůže překonat institucionální slabost EU a snižuje šance rozpadu eurozóny. Nelze se divit, že euro v reakci na to poskočilo na nejsilnější úroveň proti dolaru za poslední téměř dva roky. Na druhou stranu dlouhodobé makroekonomické přínosy fondu zůstávají diskutabilní. Během vyjednávání došlo k určité změně navrhované alokace prostředků mezi jednotlivé země. Ta se ovšem týká pouze peněz, které státy obdrží v roce 2023, tedy asi 30 % celkových grantů. V této tranši bude pro rozdělení klíčová i intenzita poklesu HDP v roce 2020, popřípadě 2021. Nicméně porcování grantů pro roky 2021 a 2022 se odehraje podle původního návrhu Evropské komise a jejich určení tak vyjde z výše HDP a nezaměstnanosti v letech 2015–2019.
O autorovi
Portfolio manažer společnosti CYRRUS. Má na starost akciová a dluhopisová portfolia. Vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně. Je rovněž držitelem titulu CFA.