Nejdůležitější pas po roce '89 nás vrátí do "normálu", využít ho můžeme i doma
Evropský, covidový, očkovací, zelený. Říkejme mu, jak chceme, ale sám už bych ho chtěl držet v ruce, protože nám pomůže dělat věci, jak jsme byli ještě nedávno zvyklí. Europoslance (a nejen je) teď čeká obtížná, ale nutná diskuse, protože na cestě k jedné ze základních svobod - volnému pohybu osob - musíme najít v Evropě čistou shodu.
Kdo pomáhá, má naději, že i jemu bude pomoženo
Problémy v Česku se občas z naší perspektivy zdají velké, ale pokud byste otázku, „co vám chybí nejvíce“ položili lidem v rozvojových zemích, pravděpodobně by vám vyjmenovali řadu věcí, u nás úplně běžných, o jejichž nedostatku vyprávěly naše babičky, ale možná že ani ony jimi doslova netrpěly.
Evropa a USA společně proti změnám klimatu
Evropská unie si s novým vedením USA slibuje lepší spolupráci v mnoha směrech, ale zejména společný postup v boji se změnami klimatu. Společná transatlantická zelená agenda by nás měla posunout k dosažení cílů udržitelného rozvoje, globální klimatické neutralitě do roku 2050, zelené obnově po pandemii, vytvoření mezinárodního uhlíkového trhu, šíření, sdílení a investování do nových udržitelných technologií, ukončení těžby uhlí ve světě.
Nechám se očkovat hned, jak na mě přijde řada. Vakcína je cestou k „normálu“
Advent a Vánoce jsou časem očekávání, setkání a darů. Mám je rád stejně v devětatřiceti, jako jsem je měl rád, když mi bylo devět.
Záchrana ekonomiky stojí a padá s (ne)jistotou
Většina ekonomů, manažerů a podnikatelů se shodne, že nejhorší pro ekonomiku je nejistota a častá změna pravidel. A to nejen ve spojitosti s „koronou“.
COVID po devatenácté: Předvídatelný semafor pro cestování do zahraničí
COVID komplikuje cestování do zahraničí a zpět. Týká se to desetitisíců českých občanů, existují stovky různých scénářů a specifik. Někdo cestuje za prací, jiný kvůli lékaři, další za rodinou, někdo i kvůli krytí psa.
Češi v zahraničí chtějí volit. Proč jim vyjít vstříc?
Listopad 1989 a s ním spojená sametová revoluce uvolňující cestování vytvořily zcela novou krajanskou komunitu v zahraničí. Čechům se otevřely hranice včetně možnosti přesídlení do ciziny, aniž by tím přišli o své občanství a aniž by museli jakkoliv jinak přetrhat vazby se svou vlastí. Jsou na ni naopak stále patřičně hrdí.
Koronavirus má dopad i na naši mysl
Od jara se nikdo z nás nedokáže koronaviru vyhnout, pohltil celý náš život. Samozřejmě se staráme především o fyzické zdraví, snažíme se nenakazit, zabezpečit rodinu, řešit materiální věci, finanční podporu. Ale zatím zanedbáváme obrovský negativní dopad na duševní zdraví. S druhou vlnou ochranných opatření už ale přichází únava a psychické vyčerpání. A to je mnohdy větší riziko, než samotný koronavirus.
Přes léto jsme nezaháleli, omluva je ale na místě
Druhá vlna epidemie nás zasáhla velmi tvrdě. Možná se i Vy ptáte, proč zrovna Česko, když opatření byla v našem okolí přes léto podobná...? Nevím.
Věděli jsme jak na COVID, k tomu se musíme vrátit
Měli jsme zůstat u relativně tvrdých opatření a zkazit tak Čechům léto? Možná. V tuto chvíli už ale pověstného „bycha“ nedohoníme. A tak bychom si měli připomenout, že víme, jak na COVID. Jen se k tomu teď musíme vrátit.