Energetickou krizi lze řešit i na komunální úrovni
Prakticky všechny domácnosti dnes řeší dramatický nárůst cen energií, který hrozí srazit na kolena obrovské množství lidí nacházejících se v bezprostřední blízkosti rizika pádu do chudoby. Vedle domácností ohrožuje všudypřítomné zdražování i fungování celého soukromého sektoru, ať už podnikatelského či nepodnikatelského. Horentní platby za zálohy i skutečně spotřebované služby navíc ohrožují i kraje, města a obce a celý neziskový sektor včetně veřejných institucí. Všichni, mnohdy už poněkud zoufale, očekávají, s jakým řešením současné neutěšené situace nakonec přijde pravicová vláda.
Energetická krize ohrožuje sport pro děti a veřejnost
V poslední době to nejsou zdaleka jen dopisy od poskytovatelů energetických služeb, které způsobují v mnoha českých domácnostech šok. Drastické zvyšování nákladů na energie se již projevuje i ve zvyšování členských příspěvků a podobných plateb za sportování dětí i dospělých, které rodinné rozpočty již nemohou utáhnout. Některé spolky a oddíly rovnou už nyní hovoří o hrozícím ukončení své činnosti, protože ani zvyšování plateb od sportovců nepokryje rostoucí náklady za osvětlení, vytápění a další obsluhu sportovišť.
Proč potřebujeme sociální demokraty Sobotkova střihu?
Poslední červnový den se více než 1000 sociálních demokratů rozhodlo nezaplatit poplatky a jejich členství tak zaniklo. Nejvýznamnější z nich byl bývalý předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Ze strany tak odešla jedna z nejvýraznější postav sociální demokracie posledních deseti let.
Když kritik médií ochutná svou vlastní medicínu
Určitě bychom k veřejné debatě neměli přistupovat jako k boxu. Cílem přeci není někoho, kdo s námi nesdílí stejný názor přeci za každou cenu knockoutovat. Ale když už veřejně rozdáváte rány, kritizujete politickou korektnost a nejdete daleko k ostrým slovům, tak musíte být připraven je i přijímat. Očividně přijímat vlastní medicínu není ale pro některé jednoduché.
Nejdůležitější pas po roce '89 nás vrátí do "normálu", využít ho můžeme i doma
Evropský, covidový, očkovací, zelený. Říkejme mu, jak chceme, ale sám už bych ho chtěl držet v ruce, protože nám pomůže dělat věci, jak jsme byli ještě nedávno zvyklí. Europoslance (a nejen je) teď čeká obtížná, ale nutná diskuse, protože na cestě k jedné ze základních svobod - volnému pohybu osob - musíme najít v Evropě čistou shodu.
Kdo pomáhá, má naději, že i jemu bude pomoženo
Problémy v Česku se občas z naší perspektivy zdají velké, ale pokud byste otázku, „co vám chybí nejvíce“ položili lidem v rozvojových zemích, pravděpodobně by vám vyjmenovali řadu věcí, u nás úplně běžných, o jejichž nedostatku vyprávěly naše babičky, ale možná že ani ony jimi doslova netrpěly.
Evropa a USA společně proti změnám klimatu
Evropská unie si s novým vedením USA slibuje lepší spolupráci v mnoha směrech, ale zejména společný postup v boji se změnami klimatu. Společná transatlantická zelená agenda by nás měla posunout k dosažení cílů udržitelného rozvoje, globální klimatické neutralitě do roku 2050, zelené obnově po pandemii, vytvoření mezinárodního uhlíkového trhu, šíření, sdílení a investování do nových udržitelných technologií, ukončení těžby uhlí ve světě.
Nechám se očkovat hned, jak na mě přijde řada. Vakcína je cestou k „normálu“
Advent a Vánoce jsou časem očekávání, setkání a darů. Mám je rád stejně v devětatřiceti, jako jsem je měl rád, když mi bylo devět.
Záchrana ekonomiky stojí a padá s (ne)jistotou
Většina ekonomů, manažerů a podnikatelů se shodne, že nejhorší pro ekonomiku je nejistota a častá změna pravidel. A to nejen ve spojitosti s „koronou“.
COVID po devatenácté: Předvídatelný semafor pro cestování do zahraničí
COVID komplikuje cestování do zahraničí a zpět. Týká se to desetitisíců českých občanů, existují stovky různých scénářů a specifik. Někdo cestuje za prací, jiný kvůli lékaři, další za rodinou, někdo i kvůli krytí psa.