15. 12.

Jogín a komisař

Stanislav Komárek Přečteno 1703 krát Přidat komentář

Známý esej Arthur Koestlera z roku 1942 „Jogín a komisař“ neztratil platnost podnes. Ukazuje éterického jogína, sedícího kdesi na venkovském smetišti zapadlého koutu Indie, kde provádí sebezpyt a sebeproměnu uprostřed rozbitých hrnců, prašivých psů a popelících se hubených dětí, a brutálního komisaře, který chce s bičem hnát ty, do jejichž čela se sám najmenoval, do domnělého ráje, který po jeho porozumění světu může přijít jen zvnějšku a násilím. Jistě je dnes situace méně dramatická nežli tehdy, ale otázka po prvořadosti proměny zvnějšku a proměny zvnitřku není méně naléhavá než ve čtyřicátých letech.

Více »

08. 12.

Dlouhý život a proč jej mít

Stanislav Komárek Přečteno 5029 krát Přidat komentář

Tiskem táhnou zvěsti o průměrné délce života dalších generací kolem sto padesáti let. Jako u různých dalších extrapolací a fantazií je otázka, jak moc je toto očekávání realistické. Dosud je nejvyšší spolehlivě doložený lidský věk roven 122 rokům. Kdysi oblíbené zprávy o kavkazských či himálajských stařících až stoosmdesátiletých kořenily zejména v nedostatku matrik – věk byl určován podle jejich vzpomínek. Pokud by mi Osud ještě třicet let nadělil, také bych uměl žurnalistickým mláďatům podle vyprávěnek předků tak sugestivně vylíčit vypuknutí první světové války na Třeboňsku, že by v tom musel být čert, abych se na přední strany ilustrovaných magazínů nedostal.

Více »

01. 12.

Vnitřní tření a vypouštění páry

Stanislav Komárek Přečteno 2771 krát Přidat komentář

Vzpomínka na čtvrtstoletí revoluce by se měla doplnit ještě jedním postřehem: jiná podobná společenská změna už bude sotvakdy v budoucnu možná. Důvod je jednoduchý: Komunistický režim potíral každý sebe menší projev nesouhlasu či pochyb, cenzuroval všechny zprávy a na větší projevy nespokojenosti reagoval pendreky a vodními děly. Tím vznikl postupně uvnitř společnosti takový tlak, že se během měsíce najednou v přízračném a neuvěřitelném tempu celá země co do cílů a směřování zcela přestrukturovala. Pamětníci podnes vyprávějí, jak je „události předbíhaly“ a namísto aby oni poháněli je, spád dějin poháněl své iniciátory. Západní společnost má geniální mechanismus, který zajišťuje její stabilitu po celá dlouhá období a nenechá situaci dojít tak daleko, aby k nějaké podstatnější změně, ať už k lepšímu nebo k horšímu, mohlo dojít. Značná část energie, která by se jinak použila k nějaké prudké změně či vnějšímu výboji, vyšumí, vzájemně se zneutralizuje a a změní konečně v jakési „třecí teplo“, které postupně vyprchá. Řečená energie ani nic nevykoná, ani nic nepoškodí, a systém je neobyčejně stabilní a konzervativní – v tom měl kdysi Francis Fukuyama nepochybně pravdu.

Více »

24. 11.

Začala už válka?

Stanislav Komárek Přečteno 25216 krát Přidat komentář

Podíváme-li se do současných médií, je pozoruhodné a znepokojivé, jak v posledních dobách stoupla jejich bojovnost, jak záštiplně referují o všech zemích, které nejsou součástí západního kulturního okruhu a jak se obracejí i proti jiným kulturám obecně. Člověk nemusí být nadšený kulturní relativista, aby věděl, že nastoupená cesta vede prakticky s jistotou do chronického zákopového konfliktu, v lepším případě ideologického a studeného, v horším i „horkého“, a to i napříč evropskou společností, byť se to tak zatím úplně nejeví. Ač současný svět většinu orwellovských charakteristik zatím naštěstí postrádá, vztahy Oceánie, Eurasie a Eastasie jako by zvolna hrozivě vystupovaly na povrch. Téměř bojová propaganda vede „boj o duše lidu“ s novou intenzitou a schematičností, kterých nebylo po několik desetiletí vídáno.

Více »

18. 11.

Pětadvacet let poté

Stanislav Komárek Přečteno 1667 krát Přidat komentář

Blíží se čtvrt století od listopadové revoluce 1989. V životě naší generace představovala zdaleka největší politickou událost, navíc k tomu pozitivní a v podstatě nečekanou. Generace našich rodičů byla jednotná v náhledu, který kupodivu spojoval komunisty i jejich protivníky: že komunismus tu je na věky, či alespoň na hodně dlouho, tak v řádu staletí. Stačí se podívat do Škvoreckého románů a uvědomit si hlubokou generační skepsi, prohlédnout si popis temnoty, která se nezadržitelně rozlézá. „Se Sovětským svazem na věčné časy a ani o den déle!“, pravil smutný lidový vtip.

Více »

17. 10.

Proti všem

Stanislav Komárek Přečteno 7733 krát Přidat komentář

Západ se postupně dostává do situace, na kterou nebyl celou jednu generaci zvyklý – náhle se cítí obklopen nepřáteli z mnoha stran. Rusko je nepřítelem, Čína vlastně taky, ač se to nahlas neříká, a muslimský svět se najednou jeví také celý nepřátelským – Západ tam má sice své spojence a snaží se nějak diferencovat mezi jednotlivými státy, ale z hlediska médií a lidových projevů už se jeví být mezi přízračným „Islámským státem“ a Tureckem sotva jaký rozdíl.

Více »

13. 10.

Meze tajtrlictví

Stanislav Komárek Přečteno 3091 krát Přidat komentář

Už římský císař Augustus na svém smrtelném loži srovnával postavení vladaře a herce a vystupování veřejných osob nějaké rysy divadelního umění má a z povahy věci mít i musí. Je ostatně zajímavé si uvědomit, že herec a chirurg, dva přední hrdinové dneška, nesměli ve středověku sedat v hospodě u stolu se slušnými občany, třeba ševcem a koželuhem, ale kdesi v koutku s katem a biřicem. Zatímco výkony předních herců divadelních i politických nás strhávají, je dobře patrné, že poslední dobou začínají v politické propagandě převládat manýry, které už těžko nazývat herectvím - na jazyk se dere slovo tajtrlictví. Když politik moderního typu mluví o stavebnictví či záchranářství, mívá na hlavě přilbu, když o vojenství, oblékne si maskáč. Čekám, kdy se někdo při rozhovoru o zemědělských otázkách objeví v holinkách a s vidlemi v ruce. Umíme si představit řekněme Winstona Churchilla ponořeného do podobných trapností?

Více »

01. 10.

Tam, kde teče Sukpaj

Stanislav Komárek Přečteno 1533 krát Přidat komentář

Pozdní postindustriální společnost, ve které žijeme, hladoví jakýmsi způsobem po drsné archaičnosti a rozmanité „neošamanismy“ zaznamenávají převelikou konjunkturu. Málokdo si samozřejmě umí reálně představit prostředí, kde ten původní šamanismus funguje jako běžná a nepostradatelná součást života. Vidíme-li navíc knihu, vyšlou v edici „Svět sovětů“ v roce 1951, těžko bychom čekali něco, co by si žádalo jiné zacházení než vyhození do kontejneru.

Více »

27. 09.

Houby o nich víme...

Stanislav Komárek Přečteno 2254 krát Přidat komentář

Je září a v našich lesích zuří, ba právě vrcholí houbařská sezóna. Nevím, kdo a jak to spočítal, ale tvrdívá se, že v konzumu volně sbíraných hub představujeme absolutní světovou špičku. Nejspíš to bude pravda, či to od ní alespoň nebude daleko. Houby jsou také to jediné, co nepodléhá vlastnickému právu, ale náleží tomu, kdo je prvně zahlédne a první se jich zmocní. Uvidíme-li v cizím lese zajíčka či pěkný smrk a zachováme se podobně, obvinění z lesního pychu se nezadržitelně přiblíží, nalezneme-li někde třeba cizí osobní vůz, klapnou pouta zřejmě velmi brzy. Učiníme-li tak se hříbkem, vše je v pořádku.

Více »

18. 09.

Vřed na tváři

Stanislav Komárek Přečteno 2121 krát Přidat komentář

V byť jenom trochu globalizovaném světě se zdá, že se válečná „ložiska“ vždy vyvalí, trochu ve stylu řekněme morové hlízy, v nějakém jeho místě a tam se chronizují, napájena silami, zbraněmi a penězi ze vzdálených končin. Celý proces trochu připomíná známý poznatek psychosomatické medicíny, kdy nějaká primárně duševní tenze „hledá“ místo nejmenšího odporu, nějakou dobu „zkouší“ různé symptomy a nakonec si jeden „vybere“ - ten se potom objeví se vší rasancí.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Alvarová Alexandra · Antoš Marek B Balabán Miloš · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bednář Ondřej · Bělobrádek Pavel · Bém Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Blaževič Igor · Bobek Miroslav · Boleslav Milan · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Bratinka Pavel · Brixi Hana · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cerman Ivo · Co čteme, posloucháme, na co se díváme...  Č Čermák Luděk · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajnberg Viktor · Farský Jan · Feldstein Petr · Fiala Petr G Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Havrda Marek · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejší Václav · Hovorka Ludvík · Hradilková Jana · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman J Janeček Karel · Janeček Vít · Janouch František · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Just Jiří · Just Vladimír K Kabelka Ladislav · Kadlec Petr · Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kameník Martin · Karfík Filip · Kasl Jan · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Kněžourková Tereza · Komárek Michal · Komárek Stanislav · Königsmarková Ivana · Kopač Petr · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Košák Pavel · Kotecký Vojtěch · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubát Ondřej · Kubr Milan · Kudrna Zdeněk · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kuták Aleš · Kužílek Oldřich L Laně Tomáš · Lešenarová Hana · Líbal Vladimír · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga M Macek Lukáš · Macháček Martin · Marksová-Tominová Michaela · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Moldan Bedřich · Müller Zdeněk · Münich Daniel · Musil Aleš N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pohledy světových lídrů · Polák Milan · Potměšilová Hana · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Pultarová Tereza R Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Rezková Alice · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Roithová Zuzana · Růžička Michal · Rychlík Jan S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Sedlák Vojtěch · Shanaáh Šádí · Schmidt Hans-Jörg · Schwarzenberg Karel · Skuhrovec Jiří · Slimáková Margit · Smith Michael · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchánek Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Bohuslav · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Škop Michal · Škromach Zdeněk · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Jan · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tutter Jiří U Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vajnerová Štěpánka · Vančura Martin · Veis Jaroslav · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wagnerová Eliška · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Ze šuplíku · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy