16. 07.

Slupky od brambor

Stanislav Komárek Přečteno 13921 krát Přidat komentář

Posledních minimálně čtyřicet let není ve vyspělém, ale místy už i ve třetím světě problémem hlad, nýbrž naopak přebytek potravin. Zdálo by se, že blažené jsou doby, které mají hlavní problémy s obezitou a odbytem nadprodukce. Málokdo ale myslí na podivnou časovanou bombu, která pod dnešním zemědělstvím tiká. Nemám tím ani tak na mysli možnost vyčerpání ložisek fosfátů, což je problém, o němž se na rozdíl od fosilních paliv příliš nediskutuje a který se nedá vyřešit vlastně žádným „alternativním“ způsobem.

Více »

08. 07.

Meditace předprázdninová

Stanislav Komárek Přečteno 1683 krát Přidat komentář

Školní rok skončil a na vysoké školy se opět přijímalo, a to do všech stupňů studia – bakalářského, magisterského i doktorského. Některých z těchto procedur jsem se zúčastnil, tak jak mi služební povinnost velí. Je s podivem, jak se v tomto smyslu změnily poměry, nejen po revoluci, ale i třeba v průběhu posledních pěti let. „Právo na vzdělání“ začíná být chápáno jako „právo být přijat, kamkoli se přihlásím“ a poté jako „právo zvolený obor absolvovat“. Zejména u vyšších stupňů dnes nepřijetí táhne za sebou se značnou pravidelností i odvolání, kdy příslušná komise v roli obžalovaných musí pracně dokazovat, že jednala správně. To samozřejmě málokoho těší, mnohem pohodlnější a méně traumatizující je přijímat všechny zájemce šmahem.

Více »

02. 07.

Pád Mosulu

Stanislav Komárek Přečteno 2192 krát Přidat komentář

Fascinuje mne a děsí, s jak relativně malou pozorností médií se setkalo nedávné dobytí Mosulu rebely ISIL. Pád dvoumilionového města je něco, co se v Evropě událo naposledy, když Rudá armáda dobyla Vídeň (1945) a za maďarského povstání Budapešť (1956) – pád Berlína byla přece jen záležitost o řád významnější. Nemýlím-li se, byl posledními srovnatelnými událostmi ve světovém měřítku pád Saigonu v roce 1975 a dobytí Kábulu 2002, Basra v roce 1987 odolala.

Více »

24. 06.

….předchází pád

Stanislav Komárek Přečteno 2998 krát Přidat komentář

Nikoli nadarmo tradice říká, že pýcha předchází pád a staré legendy praví, že Satan býval původně ze všech andělů nejkrásnější a nejinteligentnější. Středovýchodní „uctívači ďábla“, jezídové, jej nazývají krycím jménem Melek Táús, „Král páv“ a soudí, že by neměl být urážen, protože nakonec se i on k Bohu vrátí. I muslimští ďáblové vznikli odpadnutím andělů, jejich zkouška však byla mimořádně tvrdá: Když Alláh stvořil Adama, přikázal jim, aby se tomuto podivnému živočichovi klaněli – někteří z nich to „neprodýchali“ a vzbouřili se.

Více »

17. 06.

Chytit za srdce

Stanislav Komárek Přečteno 3938 krát Přidat komentář

Krize důvěry v evropskou integraci a neochota jednotlivých národů a skupin pálit si prsty ukazuje, že se někde děje chyba. Každý, kdo z Jungovy psychologie přečetl alespoň úvod, ví v čem. Jedna z potíží Evropské unie spočívá v tom, že se jedná o racionalistický osvícenský konstrukt, což je skutečnost, která může uspokojovat rozum, ale v mnohém případě ne srdce, či lépe emocionalitu člověka. Bývá zvykem prohlašovat emoce za něco podezřelého, nečistého, pradávného, co by k člověku nemělo ani patřit a v různých společenskovědních a ekonomických úvahách se vzývá „teorie racionální akce“ či „homo economicus“, jdoucí s předvídatelností stroje za svým největším materiálním ziskem. To je v praxi pravda jen do určité míry, někdy malé. Emocionalita není jen trapným nedopatřením, ale čímsi, co k lidem patří. Rovněž racionalita je užitečná jako metoda, ale musíme mít na zřeteli, že teprve cíle ji ospravedlňují: Například výroba mýdla z lidí je postup racionální, děsivost podobného nápadu je ovšem dána citově.

Více »

10. 06.

Zakopat jako psa

Stanislav Komárek Přečteno 3738 krát Přidat komentář

Lidé minulých dob se vždy děsili, že by mohli být pohřbeni bez veškerého obřadu. „Zakopat někoho jako psa“ bylo největší potupou, které se dostávalo jen vrahům a sebevrahům někde za hřbitovní zdí. Není asi náhodou, že archeologie úsvitu lidské existence vidí jako hranici mezi lidmi v dnešním slova smyslu a jejich zvířecími předky právě v existenci pozůstatků pohřebních obřadů – proto se tolik diskutuje o tom, zda u neandrtálců pohřby v pozdějším smyslu byly či ne – z náhledu některých by tam totiž „měly nebýt“.

Více »

04. 06.

Rezervát pro hlupáky

Stanislav Komárek Přečteno 3477 krát Přidat komentář

Můj oblíbený historik Yuval N. Harari z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, jehož knihu Sapiens, vyšlou loni i česky, mohu čtenářům vřele doporučit – jsou v ní i tvrzení sporná, ale to teď nechme stranou – velmi správně zdůrazňuje, že přechodem k zemědělství se v lidské společnosti vytvořila, jak se v české verzi píše, „rezervace pro blbce“.

Více »

28. 05.

Jako mladé sardinky

Stanislav Komárek Přečteno 2286 krát Přidat komentář

Mladé sardinky a mnohé další rybky jsou v prvních dnech a týdnech života víceméně průhledné – dobře jim vidíme až do žaludku. Tím jakýmsi způsobem ztělesňují ideální obraz občana totalitního – a bohužel nejen totalitního – státu. Často jsme slýchali tezi, že komunismus zanikl díky rozvoji IT technologií a rychlého mezinárodního přenosu zpráv.

Více »

20. 05.

Ohnisko pozornosti

Stanislav Komárek Přečteno 1650 krát Přidat komentář

Naše pozornost je jednobodová, a to v dvojím slova smyslu. Jednak pokud se týká jejího zaměření, přičemž si z celého panoramatického pohledu vybere jen jeden bod, pokládaný za nejdůležitější – třeba plížícího se lva na širokém pozadí buše - , jednak pokud se týká emočního aspektu daného předmětu: z polárního páru „nádherná královská šelma“/ „páchnoucí lidožravá bestie“ si vybere ten vhodný, podle toho, zda stojíme na rozhledně národního parku, či prcháme savanou pěšky. V jakž-takž přirozeném prostředí dávají oba typy zaměření pozornosti poměrně dobrý smysl. Potíž nastává v okamžiku, kdy k nám dorážejí zprávy zprostředkovaně pomocí médií, přičemž hlavním kritériem jejich hodnocení je sledovanost. Chodí-li lev pod rozhlednou denně, připoutá větší pozornost domácí psík z nedaleké vsi, pokud do rezervace náhodou zabloudí. „Voříšek spletl nadšené ekoturisty“, zněl by pak příslušný bulvární titul. Změna je vlastně tím, čeho si nejvíc žádáme a co nás nejvíc upoutává. Pokud jde o africkou zvířenu, je to možná věc málo podstatná, většinou jde ovšem o lidi.

Více »

13. 05.

Fair trade a „lidské zdroje“

Stanislav Komárek Přečteno 1957 krát Přidat komentář

Určitě je dobře, že existuje snaha vykupovat cizokrajné produkty, třeba čaj či kávu, za přiměřené ceny, a nenechat zákon nabídky a poptávky působit tak daleko, aby jejich pěstitelé neměli ani na suchý chleba. Je zajímavé se podívat, jak působí nabídka a poptávka na to, čemu se dosti drsně říkává „lidské zdroje“. Před časem jsem v jakémsi denním listu zaznamenal článek o snaze Velké Británie omezovat imigraci z Bulharska a Rumunska – pisatel oponoval, že imigranti jsou většinou vzdělaní a na tamním trhu práce se dobře uplatňují. Vzniká velmi zajímavý fenomén: ekonomicky „centrální“ země odsávají lepší nabídkou uplatnění z těch „periferních“ (i v rámci EU) vzdělané a nadané lidi. Z jednoho hlediska je to pochopitelné – staré latinské úsloví praví: ubi bene, ibi patria – kde je dobře, tam je i vlast – a nikoho nelze držet na místě, protože do něj stát investoval. Jako hororový scénář téhož jsem zažil kdysi nepodmíněný rozsudek v nepřítomnosti na tři roky za emigraci, protože jsem se jakožto čerstvý vysokoškolák v socialistickém Československu dosti „neamortizoval“, a tím se těžce zpronevěřil... Naštěstí už jsem nezažil potupný návrh na „urovnání vztahů“, které spočívalo v zaplacení sumy za uprchlého nevolníka v hodnotě asi sto tisíc šilinků. Kdo se nevykoupil, ani na pohřeb vlastních rodičů nesměl.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Alvarová Alexandra · Antoš Marek B Balabán Miloš · Bálek Jindřich · Bárta Vít · Bartlová Milena · Bečková Kateřina · Bednář Miloslav · Bednář Ondřej · Bělobrádek Pavel · Bém Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bezděk Vladimír · Bezděková Iva · Bielinová Petra · Bízková Rut · Blaževič Igor · Bobek Miroslav · Boleslav Milan · Boučková Tereza · Boudal Jiří · Bratinka Pavel · Brixi Hana · Brom Zdeněk · Burian Jan · Bursík Martin C Candole James de · Cerman Ivo · Co čteme, posloucháme, na co se díváme...  · Cvrček Václav Č Čarnogurský Ján · Čermák Luděk · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fiala Petr G García Dania Virgen · Gregor Kamil H Haas Tomáš · Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Havrda Marek · Heller Šimon · Herman Daniel · Hesová Zora · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hollan Matěj · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honsová Dagmar · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejší Václav · Hovorka Ludvík · Hradilková Jana · Hudeček Tomáš · Hudema Marek · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman J Janeček Karel · Janeček Vít · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · John Radek · Just Jiří · Just Vladimír K Kabelka Ladislav · Kadlec Petr · Kalhousová Irena · Kalousek Miroslav · Kameník Martin · Klan Petr · Klepal Jakub · Klíma Vít · Komárek Michal · Komárek Stanislav · Kopač Petr · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Košák Pavel · Kotecký Vojtěch · Kotišová Miluš · Koubenec Vladimír · Koudelka Zdeněk · Kožušník Edvard · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Krnáčová Adriana · Křeček Stanislav · Kubát Ondřej · Kubr Milan · Kudrna Zdeněk · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kuták Aleš · Kužílek Oldřich L Líbal Vladimír · Lipold Jan · Liška Ondřej · Lomová Olga M Macek Lukáš · Macháček Martin · Marksová-Tominová Michaela · Matoušek Karel · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Michl Aleš · Miller Robert · Minařík Petr · Moldan Bedřich · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Novák Martin P Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pohledy světových lídrů · Polák Milan · Potůček Martin · Pražskej blog · Procházka Adam · Pultarová Tereza R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Roithová Zuzana · Růžička Michal · Rychlík Jan S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Sedlák Vojtěch · Shanaáh Šádí · Schmidt Hans-Jörg · Schwarzenberg Karel · Skuhrovec Jiří · Slimáková Margit · Smith Michael · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sokol Tomáš · Soukenka Petr · Sportbar · Spurný Matěj · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Suchánek Jan · Suchardová Michaela · Sůva Lubomír · Svoboda Bohuslav · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šilerová Jana · Šimáček Martin · Škop Michal · Škromach Zdeněk · Šmíd Milan · Špidla Vladimír · Špinková Martina · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štěpánová Jana · Štern Jan · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš U Urban Jan · Urban Václav V Vácha Marek · Vajnerová Štěpánka · Vančura Martin · Veis Jaroslav · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vondráček Ondřej W Wagenknecht Lukáš · Wagnerová Eliška · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Ze šuplíku · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy