Slunce přináší u nás například v červenci energii až 1 000 W.m-2, a jde o jediný a rozhodující vnější zdroj energie pro planetu Zemi. Zatím máme tuto energii zadarmo – zemědělci nemusí platit žádnou daň z fotosyntézy biomasy a ani obyvatelé nízkoenergetických domů využívajících solární panely nejsou hnáni k placení daně z jejich využívání.
Tak tuhle otázku na sto různých variací dostávám každodenně. Počasí v zimě zajímá snad každého – od milovníků zimních sportů, po stavitele, správce budov až po důchodce. „Jak to, že to nevíte?“ Kdy to budete vědět? Budou letos bílé Vánoce?“ Tak na tyhle a na všechny ostatní otázky týkajících se počasí na měsíce dopředu odpovídám, že meteorologické modely sahají a předpovídají počasí na maximálně 15 dnů dopředu a jejich výstupy se už na sedmý den většinou hodně odlišují.
Napomoci v předpovědích na delší časové období nám mohou tzv. klimatologické/sezónní modely, které se snaží vystihnout rámcově počasí i několik měsíců dopředu. Dozvíme se z nich, zda bude vybraný měsíc teplotně a srážkově průměrný, podprůměrný nebo nadprůměrný. Modely jsou volně přístupné na webu http://www.metoffice.gov.uk/weather/world/seasonal/index.html. Například oranžová barva naznačuje, že vybrané období bude srážkově podprůměrné, tmavě modře jsou vybarvená místa, které pravděpodobně budou srážkově nadprůměrná oproti dlouhodobým průměrům. Místa znázorněna bíle jsou vysvětlena jako no favoured category – v překladu nepreferované skupiny. Prostě pro místa vybarvená bíle (resp. nevybarvená) žádná takováto dlouhodobá předpověď není. No a právě bíle je pokryto i území České republiky pro předpověď počasí listopad-prosinec-leden.
Co takhle sázka na pranostiky? Předvánoční singularita je na místě – udává, že několik dní před Vánoci přichází obleva a oteplení. Pro nižší a střední polohy v České republice v posledních letech zafungovala 100 %. Ochlazení a pořádná chumelenice se za poslední dva roky vyskytla hned 26. prosince.
Existuje ještě jedna „meteorologicky-nemeteorologická“ předpověď. Synoptická situace se prý střídá po 150 dnech. Takže pokud v srpnu nad střední Evropou převládá oblast vysokého tlaku vzduchu – obnoví se její vliv v lednu a anticyklonální počasí signalizuje pravou zimu.
Málem bych zapomněla na pověry typu: cibule má hodně šlupek – bude tuhá zima nebo koně nemají tuhou srst - bude teplá zima, kterých se každoročně vyrojí hned celá řada a každý si je vysvětli jinak.
To, že počasí významně ovlivňuje náš každodenní život, se snad všichni shodneme. Tedy ovlivňuje spíše ten aktivní život - ale když je 7. října polojasno a odpolední teploty se pohybují až na 17 °C potom omluvit, to že zůstanete ležet v posteli je o trochu těžší než při zataženém a deštivém dni. Jiné počasí vyhovuje fotbalistům, jiné cyklistům, jachtařům, houbařům, turistům, stavařům, malířům, studentům, důchodcům…..Pokaždé když odpovídám, nejčastěji na telefonický dotaz, jaké že očekáváme počasí, protože ten dotyčný na druhé straně sluchátka se chystá na činnost ovlivněnou počasím, nezapomenu se zeptat, jaké počasí by pro něho bylo to „ideální“.